Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz laboratoryjny UNITRA 5373 CEMI Szczytno 2x50V 2x2A schemat

przemo200792 25 Aug 2012 17:47 3285 5
    przemo200792
    Level 12  
    Witam poszukują w jak w temacie wszelkiej dokumentacji dotyczącej tego urządzenia tj. serwisówka schematy instrukcja obsługi itp itd.
    Cokolwiek co by pomogło w sprawdzeniu stanu zanim włącze go do sieci ponieważ wyciągnąłem go razem ze wzmacniaczem ws301s trawiata ze zbiórki elektrośmieci a szkoda trawiaty i tego jakże ciężkiego zasilacza. Jak go uruchomię może być za późno lepiej sprawdzić póki co dojrzałem uszkodzone kondensatory na wyjściu elektrolityczne jeden zwęglony. Strona unitra klub nie działa niestety.

Pozdrawiam
    przemo200792
    Level 12  
    Jest problem bo zasilacz ma uszkodzony rezystor zwierający styki napięciowy i prądowy zasilacza 1-go na styku ujemnym. Cały problem polega na tym że nie znam jego historii na życzenie mogę przesłać na maila zdjęcia oczywiście proszę napisać co mam z fotografować. Podejrzewam że jest uszkodzony ale jeszcze go nie uruchamiałem ze względu na brak części w warsztacie i nie chcę w ten sposób uszkodzić więcej niż widzę gołym okiem oraz dostrzegłem na płytce zasilacza R26 1kohm jest trochę przypieczony ale ma 980ohm więc ok. Proszę o pomoc. Szkoda wyrzucić ponieważ chyba nie jest całkiem uszkodzony a niewielka naprawa i może mi posłuży trochę.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    przemo200792 wrote:
    Jest problem bo zasilacz ma uszkodzony rezystor zwierający styki napięciowy i prądowy zasilacza 1-go na styku ujemnym.
    rezystor o takiej samej wartości znajduje się również na zaciskach dodatnich - dolny prądowy, a górny napięciowy - i normalnie przy podłączeniu obciążenia lokalnie (podłączonego do zacisku prądowego, czyli dolnego) powinny być zaciski prądowe połączone zworami z zaciskami napięciowymi.
    Zadaniem owego rezystora jest zapobieżenie przerwania połączenia obwodu napięciowego z prądowym w przypadku braku w/w zwory, ale pod warunkiem, że obciążenie podłączone jest właściwie, czyli do dolnego zacisku prądowego.
    W przypadku przeciwnym - czyli podłączeniu obciążenia do górnego zacisku napięciowego - oraz braku połączenia pomiędzy zaciskiem prądowym a napięciowym (brak porządnie podłączonej zwory) prąd obciążenia płynie poprzez przedmiotowy rezystor i "puszcza z niego dym".

przemo200792 wrote:
    Cały problem polega na tym że nie znam jego historii na życzenie mogę przesłać na maila zdjęcia oczywiście proszę napisać co mam z fotografować. Podejrzewam że jest uszkodzony ale jeszcze go nie uruchamiałem ze względu na brak części w warsztacie i nie chcę w ten sposób uszkodzić więcej niż widzę gołym okiem oraz dostrzegłem na płytce zasilacza R29 1kohm jest trochę przypieczony ale ma 980ohm więc ok. Proszę o pomoc. Szkoda wyrzucić ponieważ chyba nie jest całkiem uszkodzony a niewielka naprawa i może mi posłuży trochę.
    Na początek proponuje włożyć wtyk programatora programujący zasilacz na pracę niezależną lewego (patrząc z przodu, nazywany jest jako Master) oraz prawego (patrząc z przodu, nazywany jest jako Slave) zasilacza - narysowane na owym wtyku programatora dwa niezależnie i regulowane źródła napięcia - i zobaczyć co dzieje się.
    Jak ów programator jest, a jak go nie ma to poszukać sobie schematu jego połączeń i połączyć bezpośrednio (izolowanymi drutami o średnicy ok. 0,8mm) pomiędzy odpowiednimi stykami gniazda, ale bez pomyłki.
    W ten sposób nie można tego zasilacza uszkodzić więcej - jeśli był on ewentualnie uprzednio uszkodzony.

Pozdrawiam
    przemo200792
    Level 12  
    A indywidualna praca nie może być? Bo na razie tylko taki posiadam. Mogę go przerobić ewentualnie. Mógłby pan mi wyjaśnić na czym polegają wszystkie konfiguracje zasilacza oraz z której funkcji lepiej korzystać na co dzień.
    To znaczy co mogę osiągnąć przy jakiej konfiguracji.
    praca indywidualna ten typ mam
    praca szeregowa niezależna nie mam
    praca szeregowa zależna nie mam
    praca równoległa zależna nie mam
    Quarz
    Level 43  
    przemo200792 wrote:
    A indywidualna praca nie może być?
    Przecież to jest to samo co napisałem tu w poprzednim moim poście.

przemo200792 wrote:
    Bo na razie tylko taki posiadam. Mogę go przerobić ewentualnie. Mógłby pan mi wyjaśnić na czym polegają wszystkie konfiguracje zasilacza oraz z której funkcji lepiej korzystać na co dzień.
    Na "co dzień", to z takiej konfiguracji jaka jest aktualnie potrzebna.
    Bywa, że jeden z zasilaczy 'leży' odłogiem ..

przemo200792 wrote:
    To znaczy co mogę osiągnąć przy jakiej konfiguracji.
    praca indywidualna ten typ mam
    praca szeregowa niezależna nie mam
    praca szeregowa zależna nie mam
    praca równoległa zależna nie mam
    To są pytania poniżej poziomu piaskownicy i wystarcza elementarna znajomość zasad łączenia źródeł energii elektrycznej oraz odrobina logicznego myślenia, aby na powyższe pytania odpowiedzieć sobie samodzielnie.