Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips CAR400 - CAR400 wejście AUX i trzaski

g3nius 25 Sie 2012 20:03 4608 25
  • Poziom 7  
    Witam
    Niedawno mój znajomy elektronik zrobił mi w moim radiu samochodowym Philips CAR400 wejście AUX. Ogólnie jakość muzyki jest bardzo dobra, żadnych szumów ale jest jeden mały problem, tzn, gdy jest coś podłączone pod jack'a to podczas regulacji głośności w głośnikach słychać trzaski (jednak to najmniejszy akurat problem bo po za tym trzasków nie ma), jednak czasem zdarzy się że radio nie zbyt dobrze współpracuje z niektórymi telefonami a także z laptopem ponieważ wtedy gdy puszcze jakąś muzykę z laptopa lub z innego telefonu to leci bardzo zniekształcona muzyka (leci muzyka + trzaski w głośnikach). Czy wiecie co może być tego przyczyną? Z jednym telefonem gra dobrze z innym już nie?

ps. Wiem że znajomy raczej nie podpinał się pod kondensatory tak jak jest to opisane na wielu stronach a bezpośrednio pod płytkę drukowaną.
  • Poziom 38  
    Nie wiem gdzie wpiął się znajomy, ale niektóre gniazda i wtyki jack mogą być kiepskiej jakości i to najlepiej na początek sprawdzić, jeśli te są ok, to może być coś w złym miejscu wpięte.
  • Poziom 7  
    Znajomy mówił że ponoć ten sposób jest lepszy niż ten znany z kondensatorami, zaś jeśli chodzi o gniazdo jack to jest to najzwyklejsze takie czarne gniazdo.
    Coś jak to tyle ze z 5 pinami:
    http://imageshack.us/photo/my-images/228/dsc00014qt3.jpg/

Aktualnie nie ma znajomego wiec nie zapytam się go jak to zrobił ale może jutro podrzucę fotkę jak i gdzie to jest przylutowane.
  • Poziom 7  
    elektryku5 napisał:
    Nie wiem gdzie wpiął się znajomy, ale niektóre gniazda i wtyki jack mogą być kiepskiej jakości i to najlepiej na początek sprawdzić, jeśli te są ok, to może być coś w złym miejscu wpięte.

No właśnie ale jeśli by było coś w złym miejscu wpięte to czy radio przypadkiem by nie współpracowało ze wszystkimi urządzeniami? A tak powiedzmy na 3 telefony radio działa z 2 a przy tym 3 już muzyka jest zniekształcona.
  • Poziom 38  
    Jeśli nie dowiemy się gdzie i jak jest to wpięte oraz czy wszystkie połączenia są ok, to trudno coś powiedzieć.

No i czy ten "trzeci telefon" dobrze działa z innym sprzętem?
  • Poziom 7  
    Co do tego "trzeciego telefonu" to w tym przypadku jest to nokia 2700 i akurat z innym sprzętem takim jak słuchawki czy głośniki komputerowe to działa bez problemu podobnie jak laptop msi cx620, który ze wszystkim innym normalnie działa a z radiem nie.

Zdjęcia z podłączenia aux dodam jutro.
  • Poziom 7  
    Wrzucam zdjęcia z podłączenia aux:
    Philips CAR400 - CAR400 wejście AUX i trzaski Philips CAR400 - CAR400 wejście AUX i trzaski Philips CAR400 - CAR400 wejście AUX i trzaski Philips CAR400 - CAR400 wejście AUX i trzaski Philips CAR400 - CAR400 wejście AUX i trzaski
  • Poziom 38  
    Jeśli dobrze widzę jest tam audioprocesor TDA7313, nota katalogowa mówi, że wejścia lewe to 13, 14, 15, a prawe 9, 10, 11(chyba jakoś tak), kabelki z jack-a powinny prowadzić do nich, najlepiej w szeregu kondensator (brak może powodować problemy), nota mówi 2.2uF.
    Musiałbyś teraz prześledzić ścieżki, bo na żywo łatwiej to zrobić.
  • Poziom 7  
    Tak, tam jest TDA7313.

Sprawdziłem i według mnie teraz tak zółty kabelek jest podłaczony do 16 IN(L), biało czarny do 17 OUT(L), biały do 6 IN(R) a zielony do 7 OUT(R).

Czy przypadkiem kabelki na jacku nie powinny być pozamieniane stronami? Bo skoro żółty z biało czarnym są podłączone do wejścia i wyjścia lewego na układzie a na jacku są podłączone do prawej strony i tak samo biały i zielony kabelek czy nie są odwrotnie?
  • Poziom 38  
    Najpierw trzeba sprawdzić jak wygląda połączenie twojego gniazdka jack, wziąć miernik, włożyć kabelek jack-jack i sprawdzić co jest na których pinach, jak gniazdko będzie już rozpisane, to wyjścia gniazda wpiąć na kondensatory wejściowe przy TDA, a rozłączane styki gniazda podpiąć do wyjść selektora (bo wpięte teraz jest za selektorem, nie wiem czy nie lepiej wpiąć się przed samym TDA, ale tak też może śmigać, czyli tak jak napisałem).

Mam nadzieję, że nic w opisie nie pokręciłem...
  • Poziom 7  
    Czyli tak jak jest teraz podłączone to raczej nic z tego?

A jeśli można wiedzieć to o co chodzi z tym selektorem?
  • Poziom 7  
    Sprawdzę gniazdo jack w sobotę i wtedy napisze co i jak :)
  • Poziom 7  
    Cześć, jednak nie sprawdziłem tego gniazda ponieważ nawet nie miałem miernika, i jednak na razie zostawię ten AUX bo jak na razie to działa z moim telefonem (jedynie tylko są te "pstryknięcia" w głośnikach przy regulacji volume itp) ale szukałem trochę po stronach i natrafiłem na taką modyfikacje radia że można w nim zrobić USB. Jest to mniej więcej opisane na jednym rosyjskim forum ( http://www.vectra-club.ru/forum/viewtopic.php?f=16&t=105280 ) ale jeśli chodzi o mnie to pewnie sam bym tego nie zrobił bo za bardzo nie wiem co gdzie wpiąć. Czy wiesz może jak to jest dokładnie zrobione, jaki trzeba transmiter i jaka jest jakość dźwięku dzięki temu że układ transmitera jest bezpośrednio wpięty do układu radia? No i czy taka modyfikacja jest opłacalna? Bo praktycznie koszt transmitera to 10-15zł.
  • Poziom 38  
    Nie znam ich języka, ale najłatwiejsze będzie postawienie takiego transmitera obok i przynajmniej nie uszkodzi się radia podczas przeróbki, może i przeróbka nie jest trudna, jednak trzeba mieć trochę narzędzi i przede wszystkim praktyki.

Na oko mogę powiedzieć tylko, że koleś wpiął się przed audioprocesorem, czyli tak jak robi się to w przypadku gniazdka jack, robienie takiej przeróbki przy chęci grania z telefonu to trochę wyważanie otwartych drzwi, a do audioprocesora i tak będzie trzeba się wpiąć, można ominąć to tylko normalnym użyciem transmitera (bo mechanizmu na kasety nie masz widzę), albo najtaniej podłączyć odpowiednio to gniazdo.

No i miernik to podstawa, nawet taki najtańszy.
  • Poziom 7  
    Aha rozumiem.
    To jeśli jednak chodzi o te gniazdo to trochę popatrzyłem i wychodzi na to że te kondensatory pod które się mam podpiąć to są te które zaznaczyłem na fotce ( http://www.imagebam.com/image/237cc7209172434 odpowiednio pod lewą i prawą stronę) i rozumiem że mam odlutować minusową nóżkę tych kondensatorów, podpinać się odpowiednio pod nóżkę minus jak i w miejsce wlutowanej nóżki? I oczywiście potem odpowiednio prawą i lewą stronę do gniazda jack?

edit@
    Chciałem się jeszcze coś zapytać, mianowicie w tym audio procesorze są 3 wejścia prawe i 3 lewe i skąd mam wiedzieć pod które jest podłączone FM a pod które sygnał kasety no i które zostaje wolne aby podłączyć AUX?
  • Poziom 38  
    Nie wiem czy coś Ci da to dodatkowe wejście w audioprocesorze, gdyż sterowany jest on przez I2C i jego wywołanie łatwe nie będzie, ale podejrzewam że do wejścia na które idzie sygnał z radia można się wpiąć, bo jak normalnie leci radio to w TDA wybrany jest akurat konkretny kanał, na którym może być wpięte gniazdo, ale puki co to warto sprawdzić czy wyjścia z jacka idą na minusy kondensatorów, plusy do 16 i 6, może w ten sposób jednak się uda.

By znaleźć na których kondensatorach znajduje się sygnał z radia, czyli przed selektorem należałoby je po jednym wylutowywać i sprawdzać czy zanika sygnał z radia, mówię o kondensatorach które mogą być wpięte odpowiednio w 13, 14 i 15 pin dla lewego kanału oraz 9, 10, 11 dla prawego, wtedy na minusy kondensatorów sygnał z jacka.
    To jest taki strasznie łopatologiczny sposób, ale mógłby się sprawdzić, albo najlepiej byłoby poszukać w sieci gdzie wpinali się inni.

P.S. Tylko uważaj by podczas tych eksperymentów nie uśmiercić radia...
  • Poziom 38  
    Nie wiadomo czy wejścia są w tej samej kolejności co w Twoim, zrobione właściwie tak jak napisałem wcześniej, czyli po prostu wpięcie się na wejście tunera.

By znaleźć na których kondensatorach znajduje się sygnał z radia, czyli przed selektorem należałoby je po jednym wylutowywać i sprawdzać czy zanika sygnał z radia, mówię o kondensatorach które mogą być wpięte odpowiednio w 13, 14 i 15 pin dla lewego kanału oraz 9, 10, 11 dla prawego, wtedy na minusy kondensatorów sygnał z jacka.

Tu taki opis z wcześniejszego postu, przydatny przy braku schematu, gdzieś jest, ale do takiej przeróbki szkoda w ogóle ściągać...
  • Poziom 30  
    A mi to wygląda na zbyt małe, a w zasadzie żadne filtrowanie bardzo niskich tonów
    ... i o zgrozo brak separacji DC "wpiętych na żywca" w niektórych miejscach
    Wstawić na próbę w szereg z kablem sygnałowym 1nF jak przestanie pierdzieć zastanowić się dlaczego to jest skopane kwadrat

(nie wspomnę o konieczności zaekranowania przewodów, w których indukuje się magistrala philipsa)
  • Poziom 7  
    Hmm czyli do każdego kabelka na końcu trzeba by było dołożyć po jednym kondensatorze 1nF i dopiero wtedy wpinać się do układu i zobaczyć jak działa?
  • Poziom 30  
    Narysować ? A może dasz radę i nic nie spalisz - trzymam kciuki :D
  • Poziom 38  
    Można kombinować z kondensatorami, 1nF to mało trochę, może 1uF, ale lepiej zrobić to tak jak trzeba, czyli wyjścia z jacka wpiąć na minusy istniejących elektrolitów i powinno śmigać.
  • Poziom 30  
    Myślę, że temat powinien zejść na właściwe tory ugruntowane co najmniej podstawami wiedzy przy prądach zmiennych.
    W takim razie zanim zabijesz układ TDA7313 dopasuj proszę maksymalny poziom sygnału przychodzący z zewnątrz do poziomu sygnału wejściowego kości przy pomocy potencjometru, lub dzielnika rezystancji.
  • Poziom 7  
    Czyli w takim razie który sposób będzie lepszym rozwiązaniem? bo chciałbym żeby jednak to radio mi jeszcze trochę posłużyło.

ps. bo jeśli tak jak teraz jest zrobione i wystarczyło by tylko wlutować kondensatory przed wpięciem się do układu (o ile przy takim czymś z radiem by się nic nie działo) to może to było by bezpieczniejszym rozwiązaniem niż miałbym wylutowywać po kolei kondensatory wpięte pod piny 13, 14 i 15 i 9, 10, 11, no chyba że przy takim wylutowywaniu nic się nie stanie?

edit@
    bc211 napisał:
    Narysować ? A może dasz radę i nic nie spalisz - trzymam kciuki :D

A mógłbyś mi może tak na wszelki wypadek to rozrysować? :)
  • Poziom 10  
    Witam .
    Również czekam na schemacik :)