Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośbą o uzupełnienie schematu

26 Sie 2012 10:58 684 6
  • Poziom 11  
    Dzień dobry.
    Chciałbym sobie zlutować pewien układ na bazie schematu który otrzymałem,
    jednak nie bardzo wiem jak do końca to zrobić.. Wstępnie stworzyłem własne opracowanie jednak proszę o werfikacje tego i dołożenie elementów których NIE UMIEŚCIŁEM ze schematu bazowego lub NIE POTRAFIŁEM UMIEŚCIĆ :(
    Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc..

Opisuję zawartość załącznika w którym znajdują sie moje wypociny

Rys1. Na obrazku nr 1 oznaczony jest schemat bazowy który otrzymałem i na podstawie którego chcę budować układ jednak mało jest dla mnie czytelny
    Rys2. Schemat który tworzę żeby był dla mnie czytelny (TEN DO UZUPEŁNIENIA)
    Rys3. Sugestia/Zapytanie czy dodać do układu do przekaźników diody i czy w dobrym kierunku je chcę wlutować względem przekaźnika w schemacie 2

Proszę zatem o uzupełnienie schematu Rys2 (mojego) tak aby zgadzał sie ze schematem bazowym Rys1. Myślę że brakuje tylko wstawienia w odpowiednim miejscu diód zenera i podpowiedzi czy wstawić też takie diody do przekaźników w którym miejscu i z jakim kierunkiem.. na dole narysowałem kilka diód do wstawienia w paincie .. proszę również żeby wstawić je tak jak mam je wlutować bo jestem laikiem i nie wiem za bardzo w którą stronę ma być ten "pasek" na diodach :)

Proszę o wyrozumiałość
    pozdrawiam :)
    d200d
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Ja tam jestem wyrozumiały, syn też takie śmieszne pytania wymyśla..
    Te trzy diody służą do zmniejszenia napięcia z 14V do 12V, aby nie grzały się ceweczki PK- wykorzystuje się spadek napięcia ok. 0.7V na każdej.
    Więc może ich nie być, jeżeli zasilisz 12V.
    Co do diody dołączonej do cewki PK. to anodą (kreseczka) do styku 86 .

Jeżeli chcesz dołożyć te diody w gałaź zasilania, to równierz kreseczkami (anodami) do styków 86. jak sie pomylisz, to prąd po prostu nie popłynie.
    Przecinasz za bezpiecznikiem ten prawy przewód i tam je wstaw.
    Chyba nic nie będziesz modyfikowal przy samolotach?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 11  
    Rozumiem że diody należy włączyć na dojściu napięcia do styków 86 łącząc je szeregowo, wtedy styk 87 zostanie na 14V , to w tym układzie lepiej włączyć je tylko na styki 86 czy zaraz za bezpiecznikiem żeby objąć tym też styk 87 ?
    Diody włączać anodami w kierunku styku 86 ? tzn bliżej "kreską" do 86 ?

jeśli mam kupić takie diody to jakieś konkretne ? czy mogą być jakieś wylutowane z jakiegoś starego radia ? :)

przy samolotach hmm :) spokojnie :) narazie nie :P ale jak wpadnie w moje ręce jakiś OLT z przetargu to mogę sie pobawić :P
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Trochę samodzielności, przecież to logiczne, zależy jakie chcesz mieć napięcie na tym styku, czy 14V, czy 12V.

Wystarczą 1 A i napięciu 50-100V.
    Np 1N4001.
  • Poziom 11  
    Chodzi mi o to żeby było dokladnie tak jak na schemacie 1 , czyli z tego co podpowiadasz to tylko na styki 86 , tak też zrobię.. Podpowiedz jeszcze jakie diody kupić do tego i będę dłużny :) pozdrawiam

Ja rozumiem że o śmieszne rzeczy pytam ale to nie moja branżą :) pewnie odwrotne pytania do mnie były by dla mnie również proste a dla elektroników nie .. takie życie :)

Dobrze tak będzie ?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Ekscelentnie.