Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer Jupiter 4000 - wywyażenie wirnika z turbiną, przesunięcie pakietu

26 Sie 2012 12:25 2544 7
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam dwa problemy :
    1. odkręciłem turbinę od wirnika i nie zwróciłem uwagi na jej położenie. Skąd innąd od starych inżynierów zelmera wiem że wirniki były wyważane razem z turbiną (nie wiem czy tak jest dalej..?). Czy wie ktoś na forum czy na turbinie sa jakieś znaki
    oznaczające jej położenie względem wirnika?
    2. zciągając metodą "młotkową" łożysko ze strony komutatora (a raczej to co z niego zostało) spowodowałem przesunięcie pakietu na ośi wirnika.
    a) czy to oznacza od razu nieodwracalne uszkodzenie wirnika ?
    b) mogę pakiet przesunąć spowrotem na miejsce, ale pytanie jaki powinna być odległość od czoła komutatora do łożyska?

Odkurzacz Jputier 4000.0.M67S T

Pozdrawiam
    Tomasz
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    tomo_ napisał:
    2. zciągając metodą "młotkową" łożysko ze strony komutatora (a raczej to co z niego zostało) spowodowałem przesunięcie pakietu na ośi wirnika.
    Nie trudź się pozycjonowaniem turbiny bo wirnik jest do wyrzucenia.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1707778.html
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Przyjrzyj się dobrze przewodom uzwojenia podłączonym do komutatora. Jeśli któryś jest zerwany to po wirniku; jeśli są całe to jest jakaś niewielka szansa, że jeszcze zadziała.
    Wirnik i turbiny są wyważane niezależnie, więc nie ma znaczenia jak ustawisz.
    tomo_ napisał:
    zciągając metodą "młotkową" łożysko ze strony komutatora
    Trzeba było tu zajrzeć przed, a nie po.
  • Poziom 10  
    No i niestety po wirniku. Był jeden zerwany. Podlutowałem go. Wirnik na małej mocy chodzi, ale przy większej ciągnie łuk jak pochodnia.
    Co ciekawsze , specyficznie przerywał tak jak zaraz po awarii a przed siłowym zdejmowaniem łożyska. Zastanawiam się czy uszkodzenie powstało podczas ściągania łożyska czy było ono wcześniej, a ja go dopiero później zauważyłem.

Niestety wymiana wirnika albo całego agregatu. Czy ktoś wie czy można dostać do niego jeszcze wirnik ?

Pozdrawiam
    Tomasz
  • Specjalista AGD
    Podaj dokladne oznaczenie silnika, albo odkurzacza, Podam wtedy typ wirnika i będziesz mógł szukac odpowiedniego, ale z tym raczej problemu nie bedzie.
    pzdr
  • Poziom 10  
    Odkurzacz : Zelmer Jupiter 4000.0.M67S T
    Szukałem do niego wirnika nr 309.5200 , ale nigdzie nie ma go na stanach magazynowych.
    Dlatego pytam gdzie ewentualnie dałoby się go znaleźć.

T.
  • Specjalista AGD
    Dokładnie wirnik 309.5200 powinien znaleźć sie w tym silniku. sprawdziełm swoje źródła i także jest niedostepny, więc zakupic będzie bardzo trudno.

Ale licząc.
    Łożyska 15zł
    Wirnik 55zł
    szczotki 20zł
    To 90zł.

Cały kompletny nowy silnik dostaniesz za ok. 120 - 130zł i nie masz problemu ze składaniem.

Możesz wsadzić wiekszość silników, ale oryginalnie dla jupitera przyjmuje sie 308.29, 309.1 lub 309.5.

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Kupuje więc kompletny silnik (z agregatem i turbiną, poskładany). Patrząc na problemy z prasowaniem łożysk, przesuwanym się pakietem etc. oraz koszty szczotek i łożysk może i to był powód dla którego nie ma wirników solo.
    Dziękuję wszystkim za pomoc i zamykam wątek.

T.