Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik silinka trójfazowego po X sek. pracy

26 Sie 2012 13:51 1584 8
 • Poziom 16  
  Cześć, chciałbym Was prosić o poradę w poniższym temacie.
  Mam u siebie w domu hydrofor do zasilania w wodę wszystkich mieszkań, rozwiązanie nieco niefortunne i kosztowne parząc z cywilizacyjnego punktu widzenia, ale póki co alternatywy brak.
  Dziś w nocy z nieznanego mi powodu (prawdopodobnie zużycie, niski poziom wody w studni) pompa zaprzęgana silnikiem trójfazowym 3kW nie była w stanie dobić w układzie do ciśnienia 4kPa i działała całą noc, dzięki temu szlag ją trafił. Sytuacja taka nie zdarza się po raz pierwszy, a jej konsekwencje to regeneracja owej trójstopniowej pompy za kilkaset złotych. Wpadłem na pomysł, że można zastosować coś w rodzaju wyłącznika, który odetnie zasilanie stycznika kiedy na silniku będzie występować napięcie > 240 sek (przy dopompowaniu pompa zawsze pracuje krócej). Innym słowem: dwa wejścia na zasilanie, wejście "sygnału" i wyjście ze stanem niskim bądź wysokim (obojętne) po nastawionym czasie. Czy ktoś z Was wie o istnieniu takiego rozwiązania, albo ma inny pomysł na ochronę urządzenia w powyższym przypadku?

  Będę wdzięczny za wszelkie pomysły.
 • Poziom 16  
  Ciekawe rozwiązanie, ale chyba nie do końca o to mi chodziło. Problemem w moim przypadku był nie tyle zbyt niski poziom wody (chodź pewnie miało to jakieś znaczenie), to samo zużycie pompy. Gdybym dostatecznie wcześnie interweniował mógłbym obniżyć zadane ciśnienie na wyłączniku ciśnieniowym i by się wyłączyła, a na pewno nie spowodowałoby to takich zniszczeń w wirnikach jak działająca paręnaście godzin.
 • Poziom 43  
  Najpierw piszesz
  Cytat:
  (prawdopodobnie zużycie, niski poziom wody w studni) pompa zaprzęgana silnikiem trójfazowym 3kW nie była w stanie dobić w układzie do ciśnienia 4kPa i działała całą noc

  a teraz twierdzisz, że
  Cytat:
  Problemem w moim przypadku był nie tyle zbyt niski poziom wody

  Więc zastanów się co może być powodem całonocnej pracy pompy?

  Może również być tak, że pompa uległa uszkodzeniu a poziom wody był ok.
  To są możliwe przyczyny.

  Więc zdiagnozuj gdzie leży problem.
 • Poziom 16  
  Jeżeli zależy ci na wyłączeniu silnika np. po 4 min to można to zrobić np. za pomocą stycznika trójfazowego i mikrokontrolera. Procesor (np. Atmega) wyłączy stycznik 4 min. od momentu włączenia silnika. Trzeba zrobić odpowiedni układ i napisać prościutki program do atmegi.

  Jest to oczywiście jeden ze sposobów gdyż można to zrealizować różnymi metodami.
 • Moderator - Elektryka
  zadax napisał:
  Trzeba zrobić odpowiedni układ i napisać prościutki program do atmegi.

  Jasne, wszyscy są specami od budowania i programowania układów na mikrokontrolerach! :roll:
  A może prościej jest wpisać w Google przekaźnik czasowy? ;)
 • Poziom 16  
  @kkas12: sytuacja wygląda tak, że w studni głębokości 12m lustro wody jest na wysokości 5m. Gdyby było 2x więcej, czyli praktycznie pod sam dekiel pompa nie musiałaby włożyć tyle pracy aby ją pociągnąć i osiągnięcie 4 kPa byłoby prostsze - stąd moje dywagacje nt. niższego poziomu. Kiedy obecna pompa była tuż po regeneracji napompowanie zadanego ciśnienia przy niskim poziomie wody zajmowało jej parę sekund, dlatego przychylam się bardziej ku zużyciu wirników i być może rozszczelnienia.
  @zadax: zastanawiam się czy nie nazbyt inwazyjne to rozwiązanie, szukam czegoś prostszego i tańszego.

  co myślicie nad zastosowaniem czasowego wyłącznika schodowego z blokadą?
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Piszesz, że masz już stycznik silnika sterowany przez wyłącznik ciśnieniowy, więc do realizacji Twojego pomysłu potrzebny jest przekaźnik czasowy z funkcją opóźnionego załączenia i stykiem biernym (rozłącznym), zwykły przekaźnik oraz przycisk kasujący. Trzeba połączyć to w klasyczny układ załącz/wyłącz, który przerywał będzie fazę dochodzącą do styku wyłącznika ciśnieniowego (sterującego cewką istniejącego stycznika).
 • Poziom 16  
  @czesiu: właśnie o to mi chodziło, nawet nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak wyłącznik czasowy z funkcją opóźnionego załączenia. Dzięki za pomoc :)