Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat VCO do odbiornika na pasmo 2m.

wojtex1111 26 Sie 2012 14:10 3852 8
  • #1 26 Sie 2012 14:10
    wojtex1111
    Poziom 21  

Szukam prostego schematu generatora VCO strojonego płynnie warikapami, w granicach ok.90-130MHz do odbiornika AM, FM pracującego w paśmie 110-150MHz z p.cz. 21.4MHz, z możliwością wysterowania mieszacza wysokopoziomowego produkcji firmy MINI-CIRCUITS LABORATORY typu SRA 2H. Szukam schematu sprawdzonego i najlepiej z rysunkiem płytki, jeżeli chodzi o stabilność, to nie jest to problem ponieważ posiadam skalę cyfrową. Zamieszczam przykładowy schemat z książki "Poradnik ultrakrótkofalowca", który jednak nie do końca mi odpowiada.

0 8
  • #2 03 Wrz 2012 20:47
    Olek II
    Moderator

Robiłem kiedyś VCO na kwarcach 11 MHz podstawa, powielałem x3, x3 i wychodziło w okolicach pasma 144MHz ale p.cz 9 MHz. Poszukaj kwarców z tego zakresu. Poszukam schematu jaki sobie zrobiłem z tamtych lat, jak znajdę, zamieszczę. :D
    Kwarce też można przeliczyć. Pasmo 144MHz SSB miałem dzielone na 3 podzakresy, kwarc na podstawie da się przeciągnąć i to jest stabilne.

Edit:
    Przepraszam, napisałem że zrobiłem na kwarcach VCO a przecież powinno być VXO. Reszta jest poprawna.

0
  • #3 07 Wrz 2012 16:05
    wojtex1111
    Poziom 21  

Dzięki, nie szukaj, zrobiłem wejście na AN7213 wzorując się na aplikacji producenta. Jest w tym układzie wzmacniacz w.cz. oscylator i mieszacz, co upraszcza sprawę, a mieszacz SRA2H wykorzystałem do odbiornika KF. Zamykam temat. Pozdrawiam.

0
  • #4 29 Wrz 2012 09:12
    wojtex1111
    Poziom 21  

Co prawda napisałem że zamykam temat, ale powstał niewielki, ale uciążliwy problem. odbiornik działa, na scalaku AN7213, osiągnąłem pasmo 110 do 150 MHz AM, FM, odbieram Warszawa radar, przemiennik SR8T itd, jednak przenikają zakłócenia pomiędzy skalą cyfrową, a odbiornikiem, które są jako osobne urządzenia, a nawet z osobnym zasilaniem. Pomiędzy prescalerem SP4633 w skali cyfrowej, a generatorem w scalaku AN7213 zastosowałem stopień separujący na 3 tranzystorach, zakłócenia zmalały, ale nie do końca, jak je można skutecznie wyeliminować, jaki prescaler najmniej zakłóca, może być nawet z dzielników przez 10, w paśmie do 200MHz. Przykładowy schemat separatora z książki Z. Bieńkowskiego " Poradnik ultrakrótkofalowca", czy ktoś robił ten układ?

1
  • #5 29 Wrz 2012 09:45
    Olek II
    Moderator

Pewnie nic nie pomoże, jedynie zaekranować. Robiłem cuda ze swoją skalą i dopiero pomogło ekranowanie. I tak jak się wsłucham, to coś tam jeszcze słychać, ale zupełnie nie przeszkadza.

0
  • #6 29 Wrz 2012 10:07
    wojtex1111
    Poziom 21  

Zgadza się, też się z tym długo męczę, jedyne połączenie między tymi urządzeniami, które są w obudowach z blachy, to kabelek w ekranie, nawet jak nie były elektrycznie połączone, tylko sprzężone 1 zwojem, elektromagnetycznie, to i tak zakłócenia przechodzą. Jeszcze chciałbym spróbować dzielnik przez 10 pracujący do kilkaset MHz i w tym temacie może ktoś poleci najmniej kłopotliwy dzielnik. Niepotrzebnie stosuję ten na SP4633, który razem z dwoma innymi scalakami daje podział przez 100, bo mam skalę mniej dokładną, a pierwsza cyfra to 0, tylko że ten pracuje do ponad 1000 MHz, gdy używam skali jako częstościomierz.

0
  • #7 30 Wrz 2012 18:36
    wkd
    Poziom 18  

Powodem zakłóceń jest zapewne ciągłe odświeżanie wyświetlacza od pomiaru częstotliwości . Jego okablowanie (wyświetlacza) jest zbyt blisko vco. Szkoda , że nie zdecydowałeś się na PLL , wtedy nie musisz mierzyć częstotliwości i odświeżać ją tylko przy zmianie kanału. Jedyna radą na to jest dokładne i pełne zaekranowanie całego vco, łącznie z buforem.

0
  • #8 30 Wrz 2012 18:57
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

wkd napisał:
    Powodem zakłóceń jest zapewne ciągłe odświeżanie wyświetlacza od pomiaru częstotliwości .

W 99% przypadkach tak właśnie jest.
    Odświeżanie/próbkowanie sygnału w takt zegarowy jest powodem tych zakłóceń, iż wychodzi to na zewnątrz układu pomiarowego - do VCO.

wojtex1111
    Bardzo często wystarczy zmienić kondensator wejściowy z separatora VCO na jak najmniejszy. Zobacz, że przy stałym napięciu w.cz. - możemy pozwolić sobie nawet na kondensator o pojemności około 4,7pF - .

Ja osobiście sprzęgam sygnał pomiarowy z f-miarką od 4,7pF do 6,8pF (u Ciebie widać 470pF) .

Pozdrawiam.

0
  • #9 30 Wrz 2012 19:03
    wojtex1111
    Poziom 21  

wkd napisał:
    Szkoda , że nie zdecydowałeś się na PLL

Nie znalazłem konkretnego projektu z płytkami, ekranami, opisem jak uruchomić, a mam scalak MC145106, więc jak ktoś ma taki projekt na pasmo lotnicze i amatorskie 2m, na tym scalaku, to jestem zainteresowany. Co do kondensatora sprzęgającego, to w rzeczywistości dałem jak najmniejszy, aby tylko miarka działała, kilka pf.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo