Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ITU zatwierdziło telewizję NHK Super Hi-Vision 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli

lukasker 26 Sie 2012 14:48 3954 16
  • ITU zatwierdziło telewizję NHK Super Hi-Vision 8K, czyli 7680 x 4320 pikseliInternational Telecommunication Union zatwierdziło właśnie standard Super Hi-Vision 8K TV jako powszechnie obowiązujący. Format oferuje obraz o rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli przy 60fps. Jest to 16 razy dokładniejszy obraz niż w przypadku telewizji Full HD. Na razie jest dostępny jeden prototypowy telewizor NHK w tym standardzie. Technologia prawdopodobnie nie trafi szybko pod strzechy, podobnie jak technologia Super Hi-Vision Ultra High Definition, która wejdzie pod strzechy dopiero około 2020 roku.

Źródło

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    lukasker
    Tłumacz Redaktor
    Specjalizuje się w: programowanie, strony www, sprzęt komputerowy
    lukasker napisał 2900 postów o ocenie 143, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2010 roku.
    noyo
    Poziom 18  
    Czasem mnie to przerażą, człowiek chce więcej i więcej, co będzie jak pixeli zbraknie
    KokiX
    Poziom 20  
    U nas póki co TVP męczy się z przesłaniem obrazu w odpowiednim dla formatu HD bitrate... Co dopiero by było w takim formacie!
    timo66
    Poziom 23  
    stoperekk napisał:
    co będzie jak pixeli zbraknie

Będzie znów to samo od podstaw tylko na hologramach :D
    Trzyzet
    Poziom 21  
    320x200 monochrome hologram :D
    PatrykP100
    Poziom 11  
    Najlepiej jeszcze wybudować elektrownię za domem, która to zasili i anteny satelitarne o średnicy 20 metrów do przesyłania strumieniowego takiej ilości danych.
    robik2
    Poziom 16  
    Telewizor ten pokazują już od 2-3 lat w Japonii.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    VooVoo
    Poziom 33  
    PatrykP100 napisał:
    Najlepiej jeszcze wybudować elektrownię za domem, która to zasili i anteny satelitarne o średnicy 20 metrów do przesyłania strumieniowego takiej ilości danych.
    Obiło mi się o uszy, że wystarczy światłowód o przepustowości 25 Gbps.
    PatrykP100
    Poziom 11  
    dgajew napisał:
    ale jaką pojemność musi mieć nośnik, który przechowa 1,5h filmu NHK?

Problem z pojemnością powoli znika (kto 10 lat temu pomyślałby o istnieniu pendrive'a 500 GB ). Ja tu widzę problem z przepustowością danych bo nie widziałem jeszcze nośnika danych podłączanego światłowodem.
    mjc
    Poziom 14  
    ~PatrykP100 Przepustowość HDMI wynosi 5Gb/s co daje 625MB/s więc ja nie widzę problemu przepustowości, no chyba że filmy w tym standardzie będą tak wielkie, że 1 sekunda takiego filmu będzie zajmować tyle co prawie cały "zwykły" film ;-)
    timo66
    Poziom 23  
    W full HD jest chyba coś koło 30MB/s czyli tu by wyszło coś koło 120MB/s
    maciej_333
    Poziom 35  
    [film=450.370][/film]
    VooVoo napisał:
    PatrykP100 napisał:
    Obiło mi się o uszy, że wystarczy światłowód o przepustowości 25 Gbps.

25Gb/s to za dużo jak do tego standardu, ale jeśli już tworzyć parę kanałów NHK, to 25Gb/s to mało. Trzeba też zwrócić uwagę, że obecnie komercyjne łącza światłowodowe to góra 40Gb/s po jednym włóknie. Ponadto sam strumień obrazu ma prawdopodobnie dużą nadmiarowość.
    PatrykP100
    Poziom 11  
    Światłowód załatwiłby sprawę...w miastach. A co np ze mną, osobą mieszkającą na wsi gdzie nawet o Internet kablowy ciężko? Pozostaje jedynie droga radiowa, która nie uciągnie takiej ilości danych jak mi się wydaje. Już teraz musiałem ustawić antene z milimetrową dokładnością żeby odbierać sygnał HD a gdy wiatr mocniej zawieje to HD nie ma.
    Piterixos
    Poziom 27  
    Przynajmniej nikt nie napisał tutaj komentarza w stylu "na co komu taki duży obraz"

Uważam, że rozważania na temat problemów wynikających z takiej rozdzielczości obrazu są bezsensowne. Dlaczego? Ponieważ ta telewizja zostanie wprowadzona za 8 lat A pomyślcie, czy w 2004 roku technologia nie była tak zacofana względem czasów dzisiejszych jak nasza będzie do tyłu względem tego roku 2020? To w końcu będzie zupełnie inna epoka.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    W handlu to się znajdzie, jak producenci zarobią dostatecznie dużo na HD i dostatecznie dużo ludzi będzie można zmusić do przejścia na nowy standard i wymianę całego sprzętu TV w domu. A komu i na co potrzebny taki ogromny obraz? Producentom, aby mogli produkować nowe urządzenia i zbijać na tym kokosy. Zwykły PAL jest na codzień wystarczający do oglądania filmów, chyba, że ktoś ma wielki telewizor, który uzasadnia te 1920x1080 pikseli. Ale 16 razy tyle to już porządne przegięcie. Teraz poczekajmy jeszcze na 32 bitowe próbkowanie dźwięku :P