Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Embedded+praca - Nowy nurt w branży czy nowe nazewnictwo starych rzeczy ?

26 Sie 2012 15:19 1905 4
  • Poziom 12  
    Nie wiedziałem gdzie to zapytanie wrzucić ....
    A wiec: ostatnio widzę sporo ogłoszeń o pracę, zawierających w temacie "programista embedded", albo programista C/C++ embedded.

Często wymagana jest znajomość pisania sterowników pod linux. Co to te sterowniki ? Czy to chodzi po prostu o dostęp do GPIO sprzętu stosowanego w urzadzeniach ?.

Jak daleko odstają takie oferty pracy od tematyki elektronika-programisty-projektanta elektroniki (avr, arm, cortex) ?

Co obejmuje definicja "programista embedded" często wymagana wraz ze znajomością programowania C w linux.

Czy to chodzi o projektowanie oprogramowania do elektronki dalekowschodniej opatrej na armach z MPU czy na rozwiązaniach z uClinux ? Nigdy w parze z takim ogłoszeniem nie idzie wymagana znajomość projektowania sprzetu (hardware) elektronicznego, wiec zakładam że sprzęt jest zunifikowany czyli dalekowschodni.

Czy jeżeli wymagane jest :
    "doświadczenie w programowaniu urządzeń wbudowanych(Embedded Systems),"
    to o programowanie czego chodzi ? Komputery PC, systemy bazodane, sprżet na dużych armach, sprzet na małej elektronice, czy moze sterowniki np. wag itp. ?
  • PCBway
  • Poziom 42  
    W zasadzie to chyba niczym, gdyż z definicji: embedded system -> http://pl.wikipedia.org/wiki/System_wbudowany; zaś embedded language to język służący programowaniu takiego systemu, więc embedded programmer (developer) to programista piszący z wykorzystaniem takiego języka.
    Ale to nie moja branża ;)

I jeszcze jedno z Wiki:
    Cytat:
    The term programmer can be used to refer to a software developer, Web Developer, Mobile Applications Developer, Embedded Firmware Developer, software engineer, computer scientist, or software analyst.
  • PCBway
  • Poziom 27  
    Pojęcie programista systemów embedded jest tak ogromne, że to, czego dotyczy oferta może być bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, czym dana firma się zajmuje. Dla niektórych to pisanie niskopoziomowych sterowników do konkretnych urządzeń (w sumie nie różni się od programowania mikrokontrolerów), dla innych to tworzenie bardziej rozbudowanych aplikacji na takie systemy (embedded) - często opartych na zaawansowanych systemach czasu rzeczywistego albo systemach operacyjnych takich jak np. Linux. Takie pojęcie stało się modne bo jest wygodne bardzo w użyciu, a to, że w większości ofert jest wymagana wiedza z programowania pod Linuxem, to wiąże się to z coraz większym rozbudowaniem projektów, które działają na takich właśnie środowiskach.

Cytat:
    Czy to chodzi po prostu o dostęp do GPIO sprzętu stosowanego w urzadzeniach ?

Najczęściej chyba tak, zaimplementowanie niskiej warstwy sterowników aby widziane one były w aplikacjach działających na Linuxie. Tu chyba nie wystarcza wiedza z takiego programowania samych peryferiów jak na uC, ale i wiedza z zakresu systemów unixowych i mechanizmów ich działania.

Cytat:
    Jak daleko odstają takie oferty pracy od tematyki elektronika-programisty-projektanta elektroniki (avr, arm, cortex) ?

To się często bardzo pokrywa.

Cytat:
    Co obejmuje definicja "programista embedded" często wymagana wraz ze znajomością programowania C w linux.

Najczęściej to właśnie pisanie sterowników do urządzeń embedded i aplikacji pod takie urządzenia. A, że wymagana jest wiedza z programowania C w linux to głównie dlatego, że teraz ogromna masa urządzeń działa już na systemach operacyjnych.

Cytat:
    Nigdy w parze z takim ogłoszeniem nie idzie wymagana znajomość projektowania sprzetu (hardware) elektronicznego, wiec zakładam że sprzęt jest zunifikowany czyli dalekowschodni.

Bo to chodzi o programistę takich systemów a nie projektanta hardware'u.
  • Poziom 12  
    OK, z tym że faktycznie nie ma ogłoszeń na sprzęt, a jest bardzo dużo ogłoszeń na programowanie embeded, więc pytanie: jaki sprzęt króluje?
    Czy uClinux czy Linux ? Jakie procesory lub systemy , skąd takie duże zapotrzebowanie na "programistów embeddeb" ?

Wydaje mi się, ze w najbliższym czasie jest to właśnie droga ewolucji elektroniki, jaką znamy np od wielu lat, gdzie podstawą były mikrokontrolery 8- i 16-bitowe. I wydaje mi się ze w tym kierunku idzie rozwój elektornki, że za jakiś czas nie będzie już programowania niskopoziomowego, ale będą 32-bitowe mikrokontrolery ARM z systemami czasu rzeczywistego jako standard. Nie wiem czy dobrze mi się wydaje.
  • Poziom 27  
    Rynek 8bitowców ma się dobrze i będzie się miał jeszcze długo, ale to prawda, że coraz więcej rzeczy robi się na ARMach.

Cytat:
    skąd takie duże zapotrzebowanie na "programistów embeddeb" ?

Bo teraz każda rzecz jest praktycznie z definicji embedded. Nie buduje się naraz całych gotowych urządzeń, tylko one zazwyczaj składają się z modułów, które można już w zupełności pod systemy embedded podciągnąć.
    To, że to się akurat nazywa programista systemów embedded to jest taka szumna ogólna nazwa, która jest zresztą bardzo wygodna bo może wiele oznaczać.

Cytat:

I wydaje mi się ze w tym kierunku idzie rozwój elektornki, że za jakiś czas nie będzie już programowania niskopoziomowego

Będzie, bo hardware zawsze trzeba będzie oprogramować i stworzyć jakąś warstwę pośrednią między sprzętem a systemem operacyjnym.