Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mieszkanie inteligentne - sterbox + lan kontroler + PC i wlasne GUI

26 Sie 2012 15:19 10527 13
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie

Chciałbym podzielić się z kolegami na forum moja wizja wykonania IB / automatyki dla mieszkania. Mam również pewne pytania i wątpliwości.
    Przy kupnie mieszkania wymyśliłem sobie iż wprowadzę pewne rozwiązania które będą zwiększały wygodę użytkowania, podniosą bezpieczeństwo oraz pozwolą zaoszczędzić energie.

Co jest już zrobione:

Mieszkanie 45m2 plus ogród 150m. Zaczynając myśleć o rozwiązaniach IB po odbiorze mieszkania (stan surowy deweloperski) doprowadziłem do każdego kontaktu i włącznika światła peszle 16mm które schodzą w dol przy podłodze (w mojej "wizji" wszystkie przewody sterujące schowane będą w listwach przypodłogowych a w miejscach gdzie są drzwi w podłodze wykułem i zacementowałem po 2 peszle 24mm) Wszystko schodzi się w do miejsca w którym jest rozdzielnica.

Co chce osiągnąć:

1* sterowanie światłem (z włącznika manualnie oraz przez interfejs www zdalnie)
    2* Możliwość wl / wyl gniazdek z prądem (np gdy zostawię włączone żelazko i wyjdę do pracy, oszczędności prądu - "czerwone lampki w TV)
    3* sterowanie IR (TV, DVD, muzyka, i inne które można sterować IR np diody RGB z pilotem IR)
    4* elektroglowicetermostatyczne do grzejników
    5* kontrola obecności w pomieszczeniach (czujniki ruchu) w celu zarządzania światłem oraz pod nieobecność jako element systemu alarmowego.
    6* czujniki temperatury wew i zew, oraz czujnik do gleby.
    7* sterowanie podlewaniem trawnika (w zależności od temp. i wilgotności gleby)
    8* kamery (na ogród oraz jedna wew salon + aneks kuch.)
    9* sterowanie zasłonami / firankami (nie rolety zew) tylko zwykle firanki na karniszu (myślę ze silnik krokowy albo zwykły plus mierzenie czasu lub wyłączniki krańcowe)
    10* przekierowanie domofonu na komórkę w czasie nieobecności
    11* elektrozawory cieplej i zimnej wody w wannie (oprócz tego zwykle manualne)
    12* sterowanie głosem

Napisałem wszystko w kolejności od tego co jest must have do tego co byłoby super wodotryskiem. Wszystko zależy od funduszy

Ponieważ jestem informatykiem, o elektronice mam pojecie "podstawowe+" a o elektryce "średnie -" stwierdziłem ze większość rzeczy jestem w stanie zrealizować we wlasnym zakresie za o wiele mniejsze pieniądze. Ewentualnie przy pomocy zaprzyjaźnionego elektryka.

Czytałem trochę to forum bylem na stronach producentów widziałem kilka kosztorysów i myślę ze we własnym zakresie można zrobić rozwiązania IB za 1/5ceny które oferują firmy od IB

Aby ograniczyć koszta wymyśliłem to tak:
    PC który zajmie się częścią "inteligencji" (tzn harmonogramy sceny, scenariusze) do tego będzie web serwerem z moim własnym GUI. przez www mogę sterować z tabletu czy to apple czy android i praktycznie każdej komórki z przeglądarka www czy innego komputera. Do sterowania przekaźnikami wejściami wyjściami czujnikami myślę nad czymś w tym stylu Link lub / i STERBOX.
    Czytając opinie nt sterboxa wiem ze ma ograniczenia (np mala ilość zegarów) mala ilość bramek logicznych itp) ale te niedoskonałości załatwię komputerem (mam nieograniczona ilość zegarów i możliwości ułożenia logiki tak jak chce)

Jeśli koledzy doczytali do tego momentu to dziękuje za cierpliwość teraz mam kilka pewnie "laickich" pytań

1* Z tego co doczytałem to aby sterować światłem z ściany i przez np www potrzebuje włączników "schodowych" czy "dzwonkowych" do tego w sterboxie będę musiał wykorzystać wyjście przekaźnikowe lub wyjście cyfrowe i przekaźnik na 230V w puszce? jeśli się nie mylę drugie rozwiązanie lepsze bo przez te peszle puszcze skrętkę a 230V przez skrętkę to nie jest dobry pomysł. Pytanie tylko skąd sterbox będzie wiedział ze wyłączyłem światło ręcznie
    2* z prądem podobnie, w sterboxie używam wyjścia cyfrowego którym steruje przekaźnikiem w gniazdku.
    3* sterowanie IR oparłbym na jakimś urządzeniu które potrafi uczyć się sygnałów IR np z pilota od TV oraz je wysyłać bezpośrednio z PC. Czyli taki pilot uniwersalny z Peceta. Czy ktoś coś słyszał o takim rozwiązaniu jest coś takiego komercyjnie oferowane? Dla mnie to ważna kwestia gdyż dzięki temu mogę również sterować ledami RGB bardzo tanim kosztem i bez kabli Link
    4* Ponieważ to mieszkanie i nie mam pieca CO. A chce ograniczyć koszta stwierdziłem ze wygodniej będzie stworzyć autonomiczne sterowanie na zasadzie jakiś gotowych głowic Danfosa czy Schlossera (maja możliwość bardzo przyzwoitego zaprogramowania i maja predefiniowane tryby aby oszczedzac energie) boje się ze sam elektrozawór plus kabelki będzie mniej wydajny bo mogę mieć problem z umiejętnym napisaniem scenariusza kiedy grzać kiedy nie itp. Moze się mylę a może jest coś czego nie znalazłem w sieci co zaproponujecie?. ew głowice danfosa które żyją własnym życiem ale maja trzy przyciski + i - ew do tego podłączyć po prostu kabelki przez wlutowanie się w "guziki" koszt termostatu w tej chwili to ok 80zl

5* z tego co rozumiem takie zwykle czujki dają 1 jak ktoś się porusza i 0 jeśli nie (czyli w moim rozumowaniu zamykają obwód gdy ktoś się kreci i otwierają gdy cisza) to podłączam do sterboxa na wejście cyfrowe OC

6* sterbox nie posiada obsługi 1wire a takie czujniki temperatury chciałbym użyć wiec trzeba będzie wykorzystać urządzenie jak To

punkty 7-12 myślę ze będę się tym martwił jak dojdę do 6-tki

Jak na razie to koszt jest niski PC (ok 200zl) sterbox (800zl) głowice do grzejników (3x80zl) skrętkę mam gratis bo jak wspomniałem zajmuję się zawodowo IT. A mamy sterowanie światłem, prądem oraz inteligentne kaloryfery za mniej niż 1500zł

Jeszcze dziś pozwolę sobie dodać zdjęcia z budowy oraz rozmieszenie punktów ile ich jest abym wiedział ile wejść wyjść potrzebuje w sterboxie.

Z góry dziękuję za sugestie i uwagi nt mojego pomysłu
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Może zacznij od policzenia ile prądu zużyje ci rocznie PC za 200 zł.
    Jeśli chcesz sobie zrobić bajer w domu to OK, Jeśli myślisz, że coś zaoszczędzisz dzięki jakiejkolwiek automatyce, to się grubo mylisz.

Pozostaje mi życzyć powodzenia.

PS.
    Na wszelki wypadek pomnóż to 1500zł x3.

Witam

Kwestia oszczędności energii to kwestia dość dyskusyjna.
    PC za 200zl to skrót myślowy :) jestem informatykiem więc możemy się umówić że jest to nisko-prądożerna maszyna (tutaj koszt to raczej dodatki do części z "demobilu)
    Uważam że jednak będę miał oszczędność i tak w tej chwili w mieszkaniu którym mieszkam jeden komputer chodzi mi non stop bo jest mi potrzebny czasami zdalnie a stacjonarki nie spakuje do torby z laptopem (teraz będzie chodził bardziej oszczędny komp jako serwer od automatyki a stacjonarke sobie uruchomię zdalnie jak będę chciał. Nie mowie już o tym że z żoną jesteśmy dość zapominalscy (czasami zostawię rano TV włączone , lub zdążyło mi się zostawić światło w łazience i przedpokoju na ponad 12h etc)
    Umówmy się jednak że bardziej mnie interesuje kwestia wygody :) nawet jeśli rachunek z prąd będę miał wyższy :)

Będę wdzięczny za pomoc w kwestii technicznej. głównie zacznę od światła i kontaktów z prądem. Tak jak pisałem

7x światło (5pojedynczych i 1podwojny)
    12x kontakt ze światłem
    czy lepiej przekazniki w puszce i tylko sterowanie czy przekaznik w PLC?

Z góry dziękuje
  • Poziom 15  
    Jeśli jesteś programistą to być może fajne rzeczy uda ci się uzyskać na wspomnianym LAN Kontrolerze. Niedawno popełniłem krótki tekst o potencjale tego urządzenia [tekst spodobał się producentowi bo umieścił link do niego na swoim www]. Mógłbyś spróbować spiąć te kontrolerki czymś takim jak Raspberry Pi za 35$ (pobór mocy 3,5W) i miałbyś bardzo interesujące możliwości.

Dodano po 3 [minuty]:

kwasza napisał:
    czy lepiej przekazniki w puszce i tylko sterowanie czy przekaznik w PLC?
    Nie rozumiem... to jak wygląda teraz topologia Twojej instalacji elektrycznej. Wcześniej pisałeś, że wszystko schodzi się do rozdzielnicy, a teraz pytasz czy przekaźniki w puszce?... po mojemu to się wyklucza.
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Prawidłowy zapis to 7we/5wy, chociaż i on nie jest do końca poprawny

7we i 6wy (a nie 5). Nowa wersja ma podobno dodatkowo jedno wejście 1-wire do podłączenia 4 czujników temperatury Dallasa... wiec zapis ilości we/wy dalej się komplikuje i niestety jedyną rekompensatą tych i innych "niedogodności" jest cena... 120zł Brutto.

Dodano po 21 [minuty]:

Cytat:
    Co zyskasz? Święty spokój i brak kombinacji alpejskich. Możliwość łatwej modernizacji.
    Pewnie uruchomienie obydwóch wariantów byłoby dla kwasza sporą przygodą, ale faktycznie opierając się na protokole KNX sukces uruchomienia wydaje się pewniejszy... a największą zaletą jest dostęp do sporej ilości osprzętu np. typu IR. Z drugiej strony to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w egzemplarz LAN Kontrolera i sprawdzić organoleptycznie co to cudo potrafi oraz zweryfikować czy da się go sensownie wpisać w koncepcje funkcjonowania systemu na własnym sofcie via LAN. Jeśli chodzi o stabilność i niezawodność to zarówno urządzenia Intelelektronik i LAN Kontroler są w takim samym stopniu wielką nie wiadomą... właściwie na korzyść LAN Kontrolera bo ma swoje forum i to z całkiem sporą ilością użytkowników.
  • Poziom 9  
    Cytat:

Nie rozumiem... to jak wygląda teraz topologia Twojej instalacji elektrycznej. Wcześniej pisałeś, że wszystko schodzi się do rozdzielnicy, a teraz pytasz czy przekaźniki w puszce?... po mojemu to się wyklucza.

Zle się wyraziłem, infrastruktura elektryczna jest położona jak w pozostałych mieszkaniach, czyli tak jak kładzie deweloper (jeden obwód łazienka jeden kuchnia oddzielnie 380v do piekarnika, oddzielnie obwody na światło etc)

Dlatego ja poświeciłem tydzień kucia w ścianach żeby do każdego kontaktu w którym jest prąd (czy włącznik światła) doprowadzić dodatkowe przewody które będą w topologii gwiazdy i zbiegną się w jednym miejscu w którym będzie komputer ze sterownikiem itp. i właśnie te przewody będą sterowały tym czy w danym kontakcie ma być prąd czy nie :).

Dlatego w puszce pod kontaktem umieszczam przekaźnik 230V10A sterowany na 5V a do niego podciągam skrętka która podłączam do wyjścia cyfrowego LAN kontrolera czy STERBOXA dając logiczna jedynke na wyjście cyfrowe mam na kablu 5V wiec włączam przekaźnik i w kontakcie jest prąd, dając logiczne zero sytuacja odwrotna :)
    Natomiast sterowanie włącznikami światła to juz trudniejsza sprawa bo musi byc wlacznik dzwonkowy aby moc sterowac ze sciany i przez interfejs WWW

P.S. oto zdjecia tego co zrobilem :)
    Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić pisownię!
    [retrofood]
  • Poziom 15  
    kwasza napisał:
    Dlatego w puszce pod kontaktem umieszczam przekaźnik 230V10A sterowany na 5V a do niego podciągam skrętka która podłączam do wyjścia cyfrowego LAN kontrolera czy STERBOXA dając logiczna jedynke na wyjście cyfrowe mam na kablu 5V wiec włączam przekaźnik i w kontakcie jest prąd, dając logiczne zero sytuacja odwrotna :)
    Natomiast sterowanie włącznikami światła to juz trudniejsza sprawa bo musi byc włacznik dzwonkowy aby moc sterowac ze sciany i przez interfejs WWW

Temat trochę się wyjaśnił. Musisz zastosować przekaźniki w puszkach [ale szkoda że nie zastosowałeś puszek pogłębianych... montaż tego będzie Cię kosztował sporo nerwów i cierpliwości). W przypadku sterowania gniazdkami sprawa jest jasna, ale tylko w sposobie sterowania... bo jak się bardziej zastanowić to ja widzę same kontrowersje... typu prądożerność (wielogodzinne wysterowanie przekaźnika), awaryjność (całkiem nie mała grupa urządzeń podłączanych do gniazdek w chwili rozruchu pobiera sporo więcej niż 10-16A). Dużo sensowniej moim zdaniem jest sterować grupami gniazdek wprost z rozdzielnicy.
    Co do światła to generalnie sterowane jest wyjściem z sterownika tak jak gniazdko. Z tym, że dodatkowo należy włącznik światła [dzwonkowy] podłączyć do wejścia sterownika. W ten sposób uzyskasz spójność wejścia i wyjścia z punktu widzenia automatyki i zdalnego sterowania.
    W przypadku Lan K czeka cię pierwsza kombinacja alpejska pt. wzmocnienie i zabezpieczenie wyjścia, bo do jego wyjść cyfrowych nie możesz bezpośrednio podłączyć przekaźników (wyjście z procka [max. 10mA], nie może być podłączane na długich przewodach... to co na nich się indykuje może uszkodzić procesor.)[ale chyba maja do tego przystawkę w formie płytki PCB]. W przypadku Sterbox'a łatwiej, ale powielasz przekaźniki co znów jest prądożerczym problemem. W takim układzie najlepsze dla Ciebie są wyjścia typu Open Collector [OC].
  • Poziom 14  
    Zerknąłem pobieżnie na temat,walcze obecnie ze sterboxami i...mówię im kategorycznie NIE.Więcej tego nie tknę,przerost formy nad treścią plus kombinacje alpejskie.
    Raz to cena,600 zł za 4 we/wy to porażka,programowanie-zero przejrzystości,pamiętanie nazw,bez sensu.Moduły rozszerzeń,wejścia na sztywno z wyjściami.Nie,nie podoba mi się to wcale.A jest jedno proste wyjście,nasz rodzimy SATEL,INTEGRA.Od 24 do 128 we/wy w pełni programowalnych,funkcjonalna logika,masa modułów rozbudowy.Zakładamy alarm i automatykę jednocześnie.I w niczym sterboxowi nie ustąpi.
  • Poziom 9  
    Owszem Sterbox jest może na poczatku skomplikowany ale jak sie go pozna to można sporo zrobić. To jest też nasze rodzime urzadzenie. Widzisz przy 4 we/wy to moze rzeczywiscie jest to cena niby wysoka ale masz jeszcze LAN, RS485/232, wejscia analogowe i przedewszystkim możlkiwość juz niedrogiej rozbudowy o dodatkowe moduły.
    Ten moduł podstawowy trzeba traktować jako podstawa z oprogramowaniem. To oczywiscie jest moje zdanie. Poza tym mozliwoiść łaczenia po sieci LAN to dla mnie bardzo fajna sprawa. Sporo juz tego zainstalowałem i nie był bym taki krytyczny.
    Trochę nie prawdę piszesz, że moduły rozszerzeń są na sztywno wejscia z wyjściami.
    To jest trochę inaczej , jeżeli w module rozszerzeń ustawisz wejście w programie to gdy będziesz nim sterował owszem załaczy Ci sie przkaźnik dodatkowo (jeżeli masz taki moduł) ale logiczna praca to wejscie, które możesz wykorzystać do dowolnego sterowania. To jest zamienne a nie na sztywno.
    Nazwy podczas programowania Możesz też wprowadzać własne sugerujące co do czego.

Ale mam pytanie czy ten Satel ma połaczenie do sterowania przez Lan. Ostatnie moje spotkanie z Satelem było dość dawno gdy tylko przez RS coś można było zrobić.
    Pytam o to z czystej ciekawości bo może warto też i tym sie zainteresować.
    Głównie chodzi mi o mozliwość sterowania z LAN i wysyłania e-mail o stanach wejść czy wyjść tak jak właśnie ma to Sterbox.
  • Poziom 14  
    Umberto napisał:
    Zerknąłem pobieżnie na temat,walcze obecnie ze sterboxami i...mówię im kategorycznie NIE.Więcej tego nie tknę,przerost formy nad treścią plus kombinacje alpejskie.
    Raz to cena,600 zł za 4 we/wy to porażka,programowanie-zero przejrzystości,pamiętanie nazw,bez sensu.Moduły rozszerzeń,wejścia na sztywno z wyjściami.Nie,nie podoba mi się to wcale.A jest jedno proste wyjście,nasz rodzimy SATEL,INTEGRA.Od 24 do 128 we/wy w pełni programowalnych,funkcjonalna logika,masa modułów rozbudowy.Zakładamy alarm i automatykę jednocześnie.I w niczym sterboxowi nie ustąpi.

Jeśli chodzi o Sterboxa, to zgadzam się z tobą w 200%. Mam ten nasz rodzimy wynalazek i klnę na czym świat stoi. Jak ktoś chce zrobić sterowanie tylko Flip-Fop to jeszcze ujdzie w tłoku. Ale na coś bardziej zaawansowanego nawet wrogowi bym nie polecił.

• Poziom 15  
    Umberto napisał:

Jeśli chodzi o Sterboxa, to zgadzam się z tobą w 200%. Mam ten nasz rodzimy wynalazek i klnę na czym świat stoi. Jak ktoś chce zrobić sterowanie tylko Flip-Fop to jeszcze ujdzie w tłoku. Ale na coś bardziej zaawansowanego nawet wrogowi bym nie polecił.

To może jako alternatywę dla sterbox-a zaproponuję taki sterownik:
    http://www.e-tronix.eu/pl_sterownik.php
    Nie ma żadnych problemów z oprogramowaniem wejść/wyjść.
    Niedługo będzie nowa wersja sterownika z procesorem ATMEGA1284P.
  • Poziom 35  
    A u mnie Sterbox steruje oświetleniem i całkiem przyjemnie ułatwia życie.
    Kiedy wychodzę z domu to mam przycisk "zgaś wszystko". W sypialni też, kiedy idę spać to "zgaś wszystko". I wiele wiele innych ułatwień, których nie musiałem przewidzieć na etapie remontu.
    Przy budowie takiego systemu należy pamiętać, że to ma przede wszystkim ułatwiać życie i być maksymalnie proste w obsłudze. Żeby goście nie musieli czytać 100 stron instrukcji jak zapalić światło w łazience. ;-)
    Okablowanie to do każdego punktu świetlnego doprowadzone ~230V + kabel YTDY. U mnie przekaźniki są właśnie bezpośrednio przy danym punkcie świetlnym. 10 żył YTDY, czyli w przypływie ułańskiej fantazji mogę sobie powiesić żyrandol nawet na 8 żarówek i każdą sterować oddzielnie. Do tego LEDy mogę zasilać bezpośrednio z zasilacza Sterboxa przez YTDY. Mam to wszystko zasilane z zasilacza buforowego, a zatem w razie awarii brądu mogę sobie LEDy pozapalać jako oświetlenie awaryjne co by świeczek nie palić. :-]