Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik na baterie 9V. Gdzie znajdę schemat?

jareks91 23 Sty 2005 16:44 2667 18
  • #1 23 Sty 2005 16:44
    jareks91
    Poziom 21  

Witam,
    Mam pytanie odnośnie nadajnika na baterie 9V. Chcialbym zbudować taki nadajnik, który bylby dosć mocny. Najmocniejszy jaki sie da przy zastosowaniu zwyklej bateri 9V za 3.60 PLN.
    Nadajniki które znajdują sie na:
    http://www.elektroda.net/radio/
    Wymagają do uruchomienia zasilacza, a te które są zasilane z bateri mają bardzo mało moc.
    Prosze o pomoc i o schemat takiego nadajniczka.
    Pozdrawiam

0 18
  • #2 23 Sty 2005 17:13
    Adam Pyka
    Poziom 19  

Do czego potrzebny Ci ten nadajnik? Bo jeżeli chcesz coś mocnego to warto na początek zobaczyć prawo telekomunikacyjne....
    Z wiekszą mocą niż 10mW można nadawać tylko w określonych pasmach.
    Podaj więcej informacji, bez tego Ci nie pomożemy.
    A tak apropo to można do najzwyklejszej pluskwy dorobić wzmacniacz w. cz.

Pozdrawiam,
    Adam Pyka

0
  • #3 23 Sty 2005 17:53
    czarutek
    Poziom 34  

Polecam sam oscylator Veronica.

0
  • #4 23 Sty 2005 20:50
    jareks91
    Poziom 21  

czarutek napisał:
    Polecam sam oscylator Veronica.

Gdzie moge znaleźć schemat i dokładny opis tego oscylatora Veronica oczywiście w jezyku polski ew. anglieskim??

Nadajnik jest mi potrzebny w celach edukacyjnych. Chcialbym sie troszke nauczyć na ten temat a nie moge znaleźć ani dobrej ksiażki na ten temat ani informacji. Oczywiście pisanej prostym jezykiem!!
    Mieszkam na wsi gdzie jest pare domów a nie w mieście . I chyba nikt nie słucha radia w mojej okolicy bo marnie też odbiera wiec nikomu bym szkody nie robił. A propos w bloku to nawet malym nadajniczkiem 10mW można zrobić wiecej szkód niż jakimkolwiek u mnie.
    Pozdrawiam

Dodano po 56 [minuty]:

Z tego co wyczytałem to oscylator Veronica nie nadaje sie do zasilania z bateri 9V gdyż ten nadajnik pobiera dość dużo prądu, a bateria 9V za 3.60 nie jest tak wydajna.
    Pozdrawiam i czekam na kolejne propozycje

0
  • #5 24 Sty 2005 14:06
    czarutek
    Poziom 34  

Zmierzę dokładnie, ale przy 9V 20mA raczej nie przekracza.
    A Ty byś chciał prosty nadajnik, który na baterii 6F22 będzie miał zasięg 1km, będzie stabilny i będzie chodził tydzień na jednej baterii non stop?

0
  • #6 24 Sty 2005 14:55
    john_t
    Poziom 29  

Bateria 6F22 ma bardzo mały wydatek prądowy
    i nic mocniejszego na niej nie zrobisz

0
  • #8 24 Sty 2005 18:12
    jareks91
    Poziom 21  

czarutek napisał:

A Ty byś chciał prosty nadajnik, który na baterii 6F22 będzie miał zasięg 1km, będzie stabilny i będzie chodził tydzień na jednej baterii non stop?

Pytalem o schemat który wyciaga maximum z takiej bateri, a nie co ja bym chciał. Chcieć to moge wiele :)
    Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

czarutek napisał:
    Schemat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=72955
    Pobór prądu można trochę zmniejszyć zastępując stabilizator z diody LED jakimś dobrej jakości stabilizatorem 3V "low drop-out".

Dzieki za schemat, ale on nie jest opisany. Nie ma podanych wartości elementów, ani jak wykionać cewki.

0
  • Pomocny post
    #9 24 Sty 2005 20:36
    czarutek
    Poziom 34  

Przy 9V pobiera 16mA, to na dobrej 6F22 z 10 godzin pochodzi.
    Wykaz elementów itd. w załączniku.

0
  • Pomocny post
    #10 24 Sty 2005 20:37
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Dobra książka i co najważniejsze - za darmo, to "Poradnik ultrakrótkowalowca" autorstwa Zdzisława Bieńkowskiego. do pobrania stąd:
    http://www.radioam.net/ebooks/sp6lb/

Na taniej baterii 9V nie uciągniesz za wiele, ale na alkalicznej [reklama]Duracell[/reklama] owszem, tylko ta cena... echhh.

Ten:
    http://shogoonn.w.interia.pl/05w.gif
    powinien dać ze 100mW na 9V, a na wsi z wysoko umieszczoną anteną będziesz miał dość spory zasięg przy tej mocy. Trymery niestety oznaczone kodem kolorowym, ale to się da bez problemu znaleźć.

Niezłe osiągi mogą mieć konstrukcje na tranzystorach 2N5109 i 2N4427, a to dzięki dużej częstotliwości granicznej tych tranzystorów, co przekłada się na wysoką sprawność.

To też może być nienajgorsze:
    http://pdivos.fw.hu/list/vhfnbfmtx.html
    tylko, że tu zastosowano modulację wąskopasmową i na zwykłym radio (już można pisać radiu? :D ) odebrany sygnał będzie bardzo cichy, ale warto zainteresować się samym wzmacniaczem w.cz. tego nadajnika (na 2N2222).

------
    (poniżej)
    czarutek, linki sprawdziłem, działają, ale mój z interii może się kaszanić, bo tam mają niesamowicie serwer/łącze przeciążone czasami i trzeba nawet ze 2 minuty na odpowiedź serwera czekać (mi się ten schemat (6kB) załadował po minucie :( )
    Możesz jeszcze spróbować z mojego domowego serwera:
    http://shg.no-ip.org/05w.gif
    ale może akurat nie działać, bo jestem w trakcie konfiguracji.

0
  • #11 24 Sty 2005 20:51
    czarutek
    Poziom 34  

Coś nie działają mi te linki, spróbuję później.
    Odnośnie 2N4427, należy unikać go jak ognia, gdyż w Polsce od ponad roku wszyscy sprzedają pochodzące najprawdopodobniej z jednego źródła - ze śmietnika.
    To właśnie dlatego forumowicze nie mogą uruchomić Veronica 1W.

0
  • #12 24 Sty 2005 21:42
    jareks91
    Poziom 21  

shg napisał:
    Dobra książka i co najważniejsze - za darmo, to "Poradnik ultrakrótkowalowca" autorstwa Zdzisława Bieńkowskiego. do pobrania stąd:
    http://www.radioam.net/ebooks/sp6lb/

Super dzieki za wszelkie schematy. Zależy mi bardzo teraz na tej książce. Tylko, że na tamtej stronie linki są nieaktywne :(:(. Można jeszcze jakoś ściągnać tą książke??
    z góry dziekuje za pomoc.
    Pozdrawiam

Dodano po 14 [minuty]:

shg napisał:
    Ten:
    http://shogoonn.w.interia.pl/05w.gif
    powinien dać ze 100mW na 9V

A masz może schemat plytki drukowanej (pcb)?

0
  • Pomocny post
    #13 24 Sty 2005 21:56
    shg

Płytki nie mam niestety. :(

poradnik UKFowca możesz też z mojego FTP tymrazem zassać :D:
    ftp://shg.myftp.org/Download/e-books/poradnikUKFowca/
    W katalogu getPorUKF jest skrypt, który ściągnie Ci całą książkę z serwera biblioteki głównej AGH, albo wpisz w wyszukiwarce na elektrodzie poradnik ultrakrótkofalowca, jest temat, i tam jest ten skrypt z instrukcją obsługi.
    A tu jest poradnik na serwerze AGH:
    http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.html
    tylko mała niedogodność - nadaje się tylko do przeglądania on-line.

Możesz sobie jeszcze moje zbiory nadajników i konstrukcji w.cz. przejrzeć:
    ftp://shg.myftp.org/Download/elektronika/
    w katalogach nadajniki, wcz i radio pewnie znajdziesz coś dla siebie. :D

0
  • #14 24 Sty 2005 22:28
    jareks91
    Poziom 21  

shg napisał:
    poradnik UKFowca możesz też z mojego FTP tymrazem zassać :D:
    ftp://shg.myftp.org/Download/e-books/poradnikUKFowca/

Troszke ten skrypt niedziala ale mniejsza z tym poradnik on-line działa wielkie dzieki :). A znasz może nowsze pozycje ksiazek na temat krótkofalarstwa. Jakie polecasz mi, oczywiście muszą być pisane prostym jezykiem.? Mogą to być jakieś ksiażki płatne. Chętknie kupie.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #15 24 Sty 2005 23:59
    shg

Bardzo stara książka opisująca konstrukcje lampowe (tranzystory też są - triody półprzewodnikowe :D , ale tylko wspominają, że takie coś istnieje), wydana w latach sześćdziesiątych. Zdaję się, że tytuł brzmiał coś w stylu "podstawy radiotechniki", postaram się jeszcze dowiedzieć, jak się dokładnie nazywa. W każdym razie była tam świetnie wyłożona teoria dotycząca anten, elementów pasywnych i generatorów, oraz osobny rozdział poświęcony urządzeniom nadawczym. Stara, bo stara, ale teoria wciąż ta sama, tylko elementy inne :D

Z nowszych to może być "Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących" Andrzeja Janeczka, ale tam były opisane raczej konstrukcje typu transceivery, odbiorniki itp.

Więcej nie pamiętam, bo rzadko kupuję książki.

Poza tym: www.google.pl i www.elektroda.pl :D

0
  • #16 27 Sty 2005 18:02
    serwis
    Poziom 37  

czarutek napisał:

Odnośnie 2N4427, należy unikać go jak ognia, gdyż w Polsce od ponad roku wszyscy sprzedają pochodzące najprawdopodobniej z jednego źródła - ze śmietnika.

A co Ty masz do zarzucenia 2N4427 ? Jedne z lepszych tranzystorów.
    Stosuję je do napraw radiotelefonów FM od wielu lat i nigdy nie miałem żadnych problemów.W klasie C z radiatorem można bez problemu wycisnąć nawet 1,5W.
    Tak samo BFW16A- z tym że moc max. to 1,2W

0
  • #17 27 Sty 2005 20:10
    czarutek
    Poziom 34  

2N4427 jest bardzo dobry o ile nie jest bublowy, a ostatnio zdaje się tylko takie są na rynku (ST). Nie trzymają gwarantowanego przez Philipsa przyrostu mocy 10dB.
    Podam przykład w klasie C, przy napięciu zasilania 12V, moc sterująca 50mW, częstotliwość 95MHz:
    - tranzystor 2N4427 od ST daje 200mW (to chyba ledwie 6dB),
    - tranzystor 2N4427 od MSC daje 1,1W (to chyba grubo ponad 10dB).
    A jako wadę w klasie C można podać kolektor na obudowie. Zakładamy duży radiator i dziwimy się, że nam wszystko dookoła zakłóca. Jak ma nie zakłócać, jeśli mamy sporą antenę przed filtrami wyjściowymi? ;)

0
  • #18 27 Sty 2005 21:23
    serwis
    Poziom 37  

czarutek napisał:
    Nie trzymają gwarantowanego przez Philipsa przyrostu mocy
    A jako wadę w klasie C można podać kolektor na obudowie. Zakładamy duży radiator i dziwimy się, że nam wszystko dookoła zakłóca.

Nie spotkałem jeszcze tych tranzystorów produkowanych przez Philipsa ani przez Thomsona.Używam tylko Motoroli lub TI, a te sprawują się przyzwoicie.

To że kolektor jest na obudowie, to nie ma żadnego problemu.Poprostu stosujesz izolator(krążek) z ceramiki berylowej, radiator na masę i nic nie sieje.Zobacz, jak masz możliwość- takie rozwiązanie jest w radiotelefonach np. 3001 Radmora.

0
  • #19 27 Sty 2005 21:44
    czarutek
    Poziom 34  

Serwis, wszystko co mówisz się zgadza.
    Ja celuję tylko i wyłącznie do forumowiczów początkujących amatorów. Takich, którzy po prostu zakładają rurkę jak się grzeje. Oraz takich, którzy zamawiają 2N4427 w polskim sklepie internetowym, dostają nowiutki ST, uruchamiają nadajnik i się skarżą, że co to za schemat, miał mieć 1W, a zasięg mam ledwie 50m... :)
    Reasumując:
    - forumowiczu, jeśli na 2N4427 miał być 1W, a nie masz nawet połowy, to najprawdopodobniej trafiłeś na tranzystor z odrzutów i szukaj egzemplarza od innego producenta.

0
  Szukaj w 5mln produktów