Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zelmer jupiter 4000. - Iskrzenie ze szczotek po czyszczeniu

xatuanx 26 Aug 2012 17:16 19230 32
 • #1
  xatuanx
  Level 10  
  Witam po remoncie domu do odkurzacza dostały się duże ilości pyłu po szlifowaniu ścian. Był to dla mnie jasne że odkurzacz trzeba rozłożyć na czynniki pierwsze i przeprowadzić dogłębne czyszczenie. Całość wymyłem a sam silnik rozłożyłem i przedmuchałem kompresorem. Na próbę silnik ustawiłem na miejscu i podłączyłem. Problem tkwi w tym że na najwyższym poziomie ssania ( max. obroty ) na szczotkach zaczyna iskrzyć i czuć woń spalenizny. Problem ustaje gdy włączę najmniejszy zakres obrotów. Przed rozebraniem silnika nie było raczej takiego problemu po za chmurą dymu za odkurzaczem.
  Co może być przyczyną tej awarii? Dodam że odkurzacz nie jest mój tylko mojej mamy i jak mi pomożecie tutaj to uratujecie mi 4 litery jak nie wiem.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  zhudomel
  Home appliances specialist
  xatuanx wrote:
  Na próbę silnik ustawiłem na miejscu i podłączyłem.
  Kompletny, z turbinami czy bez?
 • #4
  xatuanx
  Level 10  
  Tak z turbinami ustawiłem go na miejscu. Początkowo myślałem że źle podłączyłem kable do niego ( są dwa ) ale po zamianie ich miejscami było tak samo , czy to mogło spowodować uszkodzenie ? Jak sprawdzić czy to wirnik jest na pewno uszkodzony ?
 • #5
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Iskrzy tylko przy szczotkach, czy ciągnie łuk po komutatorze wkoło wirnika?
 • #6
  xatuanx
  Level 10  
  Przy szczotkach
 • #7
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Sprawdź czy szczotki się nie zawieszają w szczotkotrzymaczach.
 • #8
  jerzyf
  Level 23  
  xatuanx wrote:
  Przy szczotkach

  A szczotki nie zostały zamienione miejscami, lub obrócone?, jeśli tak to trzeba je dotrzeć pumeksem.
 • #9
  xatuanx
  Level 10  
  Nie, całego korpusu ze szczotkami włącznie nie rozbierałem został tak jak był. Czy szczotki się blokują, no raczej nie sprawdzałem i chodziły tak jak chodzić powinny. Obawiam się że to może być uszkodzony wirnik. Dodam że przetarłem komutator i szczotki papierem wodnym ale to nic nie dało , wtedy juz nawet iskrzył na wolnych obrotach. A ułożenie komutatora względem szczotek również jest istotne ? Szczotki powinny być na środku ?
 • #10
  peter falk
  Home appliances specialist
  Interpunkcja i składnia autora tematu: "trup" . Łożyska i wirnik odkurzacza - również poległy na polu chwały.
  Wirnik: 4 dychy. Interpunkcja - bezcenna.
  4 litery :arrow: zbite.
 • #11
  xatuanx
  Level 10  
  Dlaczego wirnik ? Dlaczego łożyska ? Odkurzacz ma dopiero 2 lata.
 • #12
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Dodaj jakiś filmik z pracy silnika (lub nawet całego odkurzacza) Możliwe, że zbytnio panikujesz, a czytając wcześniejsze posty nie musi być od razu uszkodzony wirnik. Uszkodzenie wirnika to bardzo charakterystyczny objaw, i nie zależy od wieku odkurzacza.
 • #13
  xatuanx
  Level 10  
  Na samym początku są wolne obroty które następnie wzrastają, później same wysokie.
 • #14
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  No niestety wygląda na uszkodzony wirnik. Ale jak będziesz miał jeszcze chwilę czasu to:

  1. Zablokuj szczotki w szczotkotrzymaczach, jak pociągniesz za miedziny drucik od szczotki na zewnątrz, one sie zablokują w środku.
  Rozłóż cały silnik na części pierwsze, wyszczyść do błysku komutator drobnym papierem sciernym (800), przeczyść rowki komutatora nożykiem do tapet. Odblokuj szczotki, sprawdź ich długość. Złóż silnik i spróbuj.

  Mimo wszystko cudów bym sie nie spodziewał, ale może akurat.

  Dodano po 1 [minuty]:

  xatuanx wrote:
  Dlaczego wirnik ? Dlaczego łożyska ? Odkurzacz ma dopiero 2 lata.


  Pył gipsowy zniszczy każdy silnik. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę wirnika, koniecznie kup nowe łozyska. Jeżeli szczotki wystaje więcej jak 1cm, to obejdzie się bez wymiany.

  pzdr
 • #15
  xatuanx
  Level 10  
  Zrobiłem przed chwilą tak jak pisałeś. Włożyłem papier ścierny między komutator a szczotkę i kręciłem całym korpusem ze szczotkami aż dokładnie je wyprofilowałem. Następnie do wyżej wspomnianego błysku wyczyściłem komutator łącznie z przeczyszczeniem rowków w nim znajdujących się.
  Nadzieja na to że silnik zacznie pracować normalnie była ogromna, jednakże wszystkie te czynności nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Jutro rozejrzę się za nowym wirnikiem i dam znać jak silnik zadziała.

  EDIT :
  Odkurzacz po założeniu nowego wirnika zaczął pięknie pracować. Dzięki za pomoc :)
 • #16
  xatuanx
  Level 10  
  Tak jak w temacie. Pisałem tu wcześniej w innym temacie ale zamknąłem go ponieważ usterka ustąpiła. Dzisiaj kiedy zacząłem odkurzać poczułem swąd spalenizny z silnika. Po rozebraniu okazało się że silnik znowu iskrzy ze szczotek. Ręce mi opadły, co robić ? Link do starego tematu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11248154#11248154

  Moderated By skryn:

  Tematy scaliłem.

 • #17
  stanislaw1954
  Level 43  
  Jak rozumie kupiłeś nowy wirnik, wraz z łożyskami. Ile pochodził,po wymianie (minut, godzin)?Wkładając nowy wirnik założyłeś nowe, czy stare szczotki?
 • #18
  machefi
  Home appliances specialist
  Wirnik można sprawdzić starą metodą elektromagnesu i blaszki , opisy były na forum . Dla mnie wirnik -złom sądząc z poprzedniego filmiku . Jeśli zdecydujesz się na wymianę wirnika radzę poświęcić chwilę na przegląd uzwojeń stojana .
 • #19
  xatuanx
  Level 10  
  Tak nowy wirnik i nowe łożyska. Gość w serwisie mi je nabił praską bo nie chciałem robić tego metodą "zza ucha" młotkiem. Pochodził w sumie 15 min. Szczotek nie wymieniałem bo było jeszcze około 2 cm zapasu więc wydało mi się to nie potrzebne.
 • #20
  stanislaw1954
  Level 43  
  A iskrzył bardzo?,bo jeśli wirnik był dobry(nowy),to wszystko wskazuje,że "padł"stojan.
 • #21
  xatuanx
  Level 10  
  No iskrzy na pewno mniej niż na tym filmiku. Nie wiem czy nie zrobiłem błędu, ponieważ w sklepie powiedziano mi że te łożyska trzeba osadzić na preparacie LOCTITE. Akurat taki miałem i dałem na dolne łożysko jak i na górne, a to górne jest osadzone na takiej blaszce. Jak kręcę wirnikiem to mocno słychać jak trze on o szczotki wcześniej tak nie było. Myślicie że jak kupię nowe szczotki to coś pomoże ?

  Jest różnica przy podłączeniu kabli do stojana ? Może źle podpiąłem je za pierwszym razem i spaliło wirnik .
  Sprawdziłem rezystancje cewek stojana i po obu stronach jest taka sama. Pomiędzy płytkami komutatora również, są jednak nieznaczne wahania.
 • #22
  stoper17
  Level 20  
  Blaszka powinna być na łożysku od strony komutatorów.
  230V napięcie zmienne.Czyli nie ma znaczenia.
  Szczotki trą mocno o komutatory? czy cały wirnik trze o stojan???
  Czasem, ale rzadko, warto dotrzeć szczotki. Czyli demontujesz je ze szczotkotrzymaczy, na papierze ściernym delikatnie je przycierasz. Zakładamy że komutatory są czyste.

  Również stawiam na stojan. Swego czasu bardzo padały stojany w Elfach, silnik chyba 308.2
  Może jest szansa że po wymianie stojanu, wirnik będzie sprawny.

  Oczywiście przy wykonywaniu czegokolwiek zachowaj szczególną ostrożność szczególnie gdy masz do czynienia z silnikiem.Może być pod napięciem,ma elementy ruchome, wirujące co powoduje wytworzenie cugu i strumienia powietrza, może również wciągnąć ciała obce, szmaty, rękawy i inne części garderoby, a przy nadmiernym wypaleniu komutatorów, potrafią nawet oderwać się od wirnika i lecieć niczym pocisk........
 • #23
  xatuanx
  Level 10  
  Szczotki docierałem w ten sposób że włożyłem papier ścierny między komutator a szczotkę i kręciłem wirnikiem i elegancko się dotarły. Nie wiem sam co juz z tym silnikiem najlepiej jak go oddam do serwisu.
 • #24
  Gosia12072
  Level 12  
  szanowni koledzy iskrzenie na komutatorze pochodzi z przerw na wirniku,prawdopodobnie rozpada się komutator( wysuwa się któraś lamelka)
 • #25
  xatuanx
  Level 10  
  nowy wirnik, aż takiego pecha mam ?
 • #26
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Nie sądzę, rozpadanie komutatora to niezmiernie rzadki przypadek aczkolwiek widywałem go. Miało to miejsce gdy zamiast szczotek odkurzacz działał na samych sprężynkach :).

  Myślę, że iskrzenie o którym mówisz ma inne podłoże ( o ile nie uszkodziłeś wirnika nabijając łożyska).

  Wspomnainy stojan sprawdzisz omomierzem. Rezystancja cewek winna być jednakowa na obydwu i wynosić w zaleznosci od typu silnika od 0,7 do 1,3 Ω.

  Ale zacznijmy od początku. Podaj dokładny typ odkurzacza albo typ silnika i powiedz jaki typ wirnika zastosowałeś. Wykluczymy jedna z mozliwych opcji iskrzenia.

  Rozbierz ten silnik raz jeszcze. Komutator wyczyść papierem ściernym i przerwy między lamelkami nozykiem do tapet.

  Teraz zobacz co tam narobiłeś z tym wklejaniem łożyska. Możliwe, że wirnik nie mając odpowiedniej amortyzacji dostaje jakiegos bica (to moje domysły) i stad iskrzenie.
  Wymieniając wirnik producent pisze, że nie wklejamy łożyska jeżeli zastosowano podkładkę spręzystą i spręzyne mocowania łożyska. Zaleca natomiast ich wymiane jako, że elementy te są jednorazowe, a kosztują lącznie jakieś 2zł.

  Także po wyczyszczeniu wirnika, wyczyść gniazdo łożyska zobacz czy nie jest uszkodzone i wymień te dwa elementy, które pokleiłeś tym całym loctite. Podkładka spręzysta musi byc załozona płaską stroną do gniazda łożyska bowiem inaczej łozysko rozleci sie szybko w kawałki.

  Narazie tyle, powodzenia.

  pzdr
 • #27
  xatuanx
  Level 10  
  Łożyska nabijał mi gość w sklepie więc myślę że zrobił to jakąś praską. Jak ściągałem ten plastik z dolnej części silnika to łożysko zeszło ze stojana i zostało w środku dzięki zastosowaniu preperatu loctite :D. Myślę rozgrzać ten plastik suszarka i ponownie nabić łożysko przy pomocy rurki o takiej samej średnicy i z wyczuciem miedzianym młotkiem delikatnie nabić. Tą sprężynkę i sprężyste mocowanie miałem tylko na górnym łożysku na dolnym był loctite.

  Nr/ NO SAP C0H000030912000000 - to jest numer wirnika

  309.1/230V/50Hz
  20094642-1183 - tyle pisze na obudowie turbiny silnika.
 • #28
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Wirnik i stojan dopasowane, jedna mozliwość mniej.

  Rezystancja cewki stojana 1,36Ω z tolerancją 10%. Opór mierzymy przykładając jedną sonde miernika do styku gdzie podłącza sie jeden z przewodów do stojana i do odpowiedniego wyprowadzenia, które styka się ze szczotka. I tak opór każdej z dwóch cewek ma być jednakowy i mieścic sie w podanych granicach.

  Dodano po 3 [godziny] 2 [minuty]:

  Jeszcze dla utrzymania porządku, pisząc nazwe części podaj numerek z rysunku, ułatwi to zrozumienie całości.
  Jeżeli łożysko zostało w części 7 jest źle. Powinno ono z pewnym oporem wysunąć się z niej, a dociskając je winno wyczuwać się działanie podkladki sprężystej.. Wtedy wiadomo, że jest dobra amortyzacja etc. Jeżeli łożysko jest w cześci 4 zostaw je tam, możliwe że łożysko lekko przesuwa się po osi wirnika i nie jest to nic złego.

  Wracając do punkt 1. Jeżeli łożysko utkwiło w tarczy łożyskowej (7) musisz je wyjąć. Możliwe że całość połączyła sie na tyle mocno, że gniazdo łożyska bedzie po jego wybiciu uszkodzone. Tak czy tak dla dalszych prób musisz zakupić podkładkę sprężystą (8) oraz sprężynę mocowania łozyska (17). Jeżeli tarcza łożyskowa a bardziej jej gniazdo nie będa uszkodzone można ją pozostawić.

  Po sprawdzeniu stojana i wykonaniu ww. czynności proszę o wynik operacji :). Jeżeli bedzie ok nie atakuj silnika od razu pelna moca, niech pochodzi sobie 40 min na połowie lub mniej mocy, dopasuje dotrze ... Międzyczasie mozna troche przeczyszczac komutator pumeksem aby szczotki szybciej sie dpoasowały.

  pzdr

  zelmer jupiter 4000. - Iskrzenie ze szczotek po czyszczeniu
 • #29
  xatuanx
  Level 10  
  No zrobiłem tak jak wyżej mi kazałeś. Na samym początku wziąłem suszarkę do włosów i rozgrzałem część (4) po czym delikatnie wybiłem z niej łożysko. Następnie beznzyną ekkstrakcyjną wyczyściłem gniazdo. Póżniej przy pomocy rurki o średnicy łożyska nabiłem je delikatnie na stojan. Szczotki przy pomocy papieru ściernego dopasowałem do łuku komutatora i włączyłem silnik na najmniejszych obrotach. Chodził tak przez około 20 min. Iskrzenie na szczotkach z każdą chwilą stawało się coraz mniejsze. Na wysokich obrotach iskrzy już minimalnie, jutro wezmę pumeks i dokładnie je dopasuje za jego pomocą. Silnik teraz pracuje o wiele lepiej po tej operacji. Nie zaobserwowałem już zjawiska nadmiernego iskrzenia ze szczotek.
  Jedno pytanie : czy szczotki, a dokładnie kabelki z nich wystające mogą być przymocowane do szczotkotrzymaczy za pomocą lutu ?
  + nie wymieniałem spręznki łożyska i górnego mocowania łożyska. Jeżeli jutro silnik będzie dobrze pracował to zainwestuje w te części .
 • #30
  movzx
  Level 39  
  xatuanx wrote:
  czy szczotki, a dokładnie kabelki z nich wystające mogą być przymocowane do szczotkotrzymaczy za pomocą lutu
  Jeśli jest przewidziane takie zamocowanie to nie tylko mogą, ale i muszą.