Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyświetlacz 32x16 LED RGB z piłeczek do ping-ponga.

emer2 26 Aug 2012 19:48 5778 0
 • Wyświetlacz 32x16 LED RGB z piłeczek do ping-ponga.

  Autor tego projektu w styczniu wykonał wyświetlacz o wymiarach 8x8 punktów bazujący na diodach LED i piłeczkach ping-pong-owych Jednak to nie wystarczało, nie miał dużo pomysłów na nowy projekt, więc postanowił zbudować, w oparciu o tamten wyświetlacz, nowy, większy. Jak widać na filmikach i zdjęciach, opłacało się bo efekt jest niesamowity. Pierwsza matryca wykonana na początku roku to zaledwie 64 diody LED, podczas, gdy w nowym, większym projekcie zostało użyte aż 512 diody LED. Nowy, większy wyświetlacz ma wymiary 32x16 punkty. Każdy punkt to dioda LED RGB wraz z jedną piłeczką ping-pong-ową. Każda dioda LED RGB jest adresowana.

  Cała matryca 32x16 punktów jest kombinacją modułów o wymiarze 8x8 punktów. Projekt ze stycznia używał Rainbowduino jako układu sterującego. Sterowanie odbywa się z użyciem popularnego rejestru 595. Każdy moduł 8x8 punktów zawiera płytkę prototypową z rejestrami 595 oraz dodatkowymi tranzystorami, zabezpieczającymi między innymi układy scalone przed większym prądem, a jeżeli w projekcie jest tyle diod LED to pobór prądu na pewno przekracza możliwości układowe. Na płytce dodatkowo znajdują się złącza Ethenet. Autor napisał, że nie udostępni plików płytki sterującej, ponieważ jest to wersja BETA i nie jest wykonana zbyt profesjonalnie, niemniej jednak, zapewnia, że powstanie, nowa mniejsza wersja, która już zostanie udostępniona, ale też będzie sprzedawana. Moduły 8x8 są połączone ze sobą przewodami Ethernet, co pozwoliło na szybkie i proste połączenia, a ponieważ w sklepie można takie przewody bez problemu kupić, nie musiał już poświęcać czasu na montaż przewodów i złączek połączeniowych. Autor poinformował, że na samo lutowanie poświęcono 80 godzin, nie licząc montażu, wiercenia, klejenia, "zabawy z oprogramowaniem" i innych prac związanych z realizacją projektu.  Poniżej zdjęcie modułu 8x8 punktów od strony połączeń.
  Wyświetlacz 32x16 LED RGB z piłeczek do ping-ponga.

  Poniżej pełny wyświetlacz 32x16 punktów.
  Wyświetlacz 32x16 LED RGB z piłeczek do ping-ponga.

  Na stronach źródłowych znajduje się filmik pokazujący działania tego wyświetlacza oraz więcej zdjęć wykonanych podczas montowania i testowania projektu.

  Strona źródłowa 1

  Strona źródłowa 2

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  emer2
  Translator, editor
  Offline 
  Has specialization in: projektowanie i montaż elektroniki
  emer2 wrote 434 posts with rating 54, helped 0 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2008 year.