Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BASOLUB - dobór odpowiedniego audio do pokoju 12m

Szympek_Tczew 26 Sie 2012 22:32 1965 8
  • #1 26 Sie 2012 22:32
    Szympek_Tczew
    Poziom 2  

Witam , chciałbym wymienić swój obecny sprzęt grający na coś lepszego ;)
    A wiec sprawa wygląda tak pokój jaki posiadam ma 4,60 na 2,50 czyli coś koło 12 metrów, obecnie muzyki słuchałem na głośnikach komputerowych Logitech X-530 , które zastąpiłem amplitunerem Technics SA AX-730 i Altusami 110 po małej modyfikacji , i jeszcze mnie to nie zadowoliło. Nie chodzi mi tu koniecznie o jakość i nie wiadomo jaką moc tylko o bas ;) , tak jestem basolubem ^^ . Coś typu audio w samochodzie przyzwyczaiłem się, ale Altusy 110 nie mają za bardzo dużo tego basu a już w ogóle niskiego, bynajmniej nie w moim pokoju irytuje mnie to bardzo, w pokoju w którym grają basu trzeba szukać a w innych pokojach aż szklanki chodzą

-Teraz nie wiem czy obecny sprzęt który nagromadziłem sprzedać, kupić mocniejszy napęd czysty wzmacniacz, i 2 tyś zł przeznaczyć na Altusy 300. Czy kupić jakieś małe głośniki tak zwane monitory + subwoofer np. Tonsila Aktiv 200 czy 250

Jestem zielony w temacie (tłumaczyć jak idiocie) , proszę pilnie o pomoc
    Nie wiem czy jest to potrzebne ale słucham głownie murzyński rap, techno, dubstep. reszta muzyki rzadziej.

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

http://allegro.pl/kolumny-hi-fi-diora-zgb602-nowe-i2578742873.html

Tu są fajne małe głośniczki firmy Diora w przystępnej cenie ;)
    i parametry wydają się być dobre ktoś może się wypowie i poleci coś lepszego w podobnej cenie 500 zł (mniej więcej)

0 8
  • #2 01 Wrz 2012 15:46
    noinfected
    Poziom 12  

Jak zależy Ci tylko i wyłącznie na basie to postaw kolumny na krótszej ścianie, a muzyki słuchaj przy ścianie równoległej. Bas powinieneś wtedy czuć w klatce piersiowej. A jeśli nadal będzie za mało, to kup sobie używany subwoofer Paradigm'a (bardzo dobre sprzęty) koniecznie bas reflex, za te 2kzł, albo jakiś estradowy badziew za podobną kwotę i umieść między kolumnami.

Domniemuję, iż basu nie słychać dlatego, że kolumny ze względu na złe ustawienie są w przeciwfazie.

0
  • #3 01 Wrz 2012 20:16
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Szympek_Tczew napisał:
    basu trzeba szukać a w innych pokojach aż szklanki chodzą
    Tego nie wyeliminujesz. W 12 metrach tak będzie zawsze.
    noinfected napisał:
    koniecznie bas reflex, za te 2kzł, albo jakiś estradowy badziew za podobną kwotę i umieść między kolumnami.
    Herezje zaczyna Kolega prawić, a post zapowiadał się całkiem dobrze...
    noinfected napisał:

Domniemuję, iż basu nie słychać dlatego, że kolumny ze względu na złe ustawienie są w przeciwfazie.
    Ja twierdzę że jest zbyt mały metraż.
    Szympek_Tczew napisał:
    i 2 tyś zł przeznaczyć na Altusy 300.
    Taką kasę w takie badziewie ? Wybacz, ale nie są tego warte.
    Musisz zacząć od poprawienia akustyki pomieszczenia. To, że bas słychać na ścianą, jest wywołane zbyt małym metrażem. Policz długość fali o częstotliwości 35 Hz.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2303260

Ta Diora, to chińszczyzna jakich mało. Nie warto o tym wspominać.
    Kolumny z największym basem jakie znam, to Tonsil Bolero 200.

0
  • #4 02 Wrz 2012 00:22
    noinfected
    Poziom 12  

Dlaczego herezję? Ogólnie do muzyki stosuje się subwoofery zamknięte (albo dwa, albo w ogóle), aby bas był szybki i nierozlazły, ale jeśli kolega jest "basolubem" i preferuje bas rodem z samochodowych puszek najlepszym dla niego rozwiązaniem będzie właśnie bass reflex. Co do nagłośnienia estradowego, to oczywiście chodziło mi tylko i wyłącznie o skuteczność w decybelach.

Za małe pomieszczenie w tym przypadku to po części bzdura. Mam pokój 2,5m x 4m i problem z małą ilością basu lub przeciwnie zależy od miejsca odsłuchu. Kolumny Radiotehnika S-90B, które de facto są stanowczo za duże do takiego pomieszczenia.

0
  • #5 02 Wrz 2012 11:34
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Jedyna rada aby co nieco poprawić warunki odsłuchu to ustawienie kolumn na krótkiej ścianie w odległości ok 40cm od rogów aby uniknąć podbić i zorganzować miejsce odsłuchowe maksymalnie oddalone od kolumn, po tych 4m będzie całkiem nieźle słychać bas. Kolumn nie potrzeba tutaj wybitnie dużych, wystarczą nawet podstawkowe na 17-20cm niskotonowych.

Do tego dochodzi poprawa akustyki pokoju o czym przeczytasz w wątku wyżej.

ps: chcesz basu rodem z dB dragów, taki bas w samochodach to zupełnie coś innego niż w domu, w domu bas masz słyszeć, w samochodze czujesz tylko ciśnienie powietrza, bo i co innego masz czuć przy kilku 12'' subbasach zamknietych w takiej małej skrzynce.

0
  • #6 08 Wrz 2012 16:44
    Szympek_Tczew
    Poziom 2  

hmm jeżeli do mojego pokoju nadają się monitory 20cm a głośniki w altusach mają 25cm to może nie będę zmuszony ich zmieniać ? , w domu bas chce czuć i żeby było go słychać coś typu np. rozmazujący się obraz w oczach ,

Dodano po 1 [minuty]:

To może koledzy polecicie mi jakieś kolumny ;)?

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    GM

0
  • #7 08 Wrz 2012 16:52
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Szympek_Tczew napisał:

To może koledzy polecicie mi jakieś kolumny :wink:?
    Czytał Kolega temat ? Podawałem propozycję. Bolero 200. Nie ma obecnie kolumn z niższym basem za te pieniądze.
    Szympek_Tczew napisał:
    hmm jeżeli do mojego pokoju nadają się monitory 20cm a głośniki w altusach mają 25cm to może nie będę zmuszony ich zmieniać ? ,
    Altusy są wysoko strojone. Tam bas kopie, nie ma niskiego zejścia.
    Szympek_Tczew napisał:
    bas chce czuć i żeby było go słychać coś typu np. rozmazujący się obraz w oczach ,
    Że co ?

0
  • #8 08 Wrz 2012 17:16
    wolek14
    Poziom 31  

O takim podejściu do sprawy dźwięku pisał nie będę, bo aż żal dupę ściska, przejdę od razu do rzeczy. Kolego, kubatura (czyli objętość) kabiny samochodu jest kilkudziesięciokrotnie mniejsza, niż kubatura pokoju. Co za tym idzie, efekt z samochodu jest bardzo trudny do odtworzenia w domu. Sami kiedyś na magazynie odpaliliśmy w podobnym pomieszczeniu 4xSB1000 (czyli 8 głośników 18' światowej klasy), i efekt był podobny, dodatkowo odpowiedź impulsowa była na takim poziomie, że wręcz miażdżyło wnętrzności. No i mało ważne stało się to, w którym miejscu pomieszczenia się stoi :) Ale wtedy do Twojej kwoty dodaj jedno zero i pomnóż przez 4, a wyjdzie Ci koszt w jakim jest to do zrealizowania. Średniej klasy bas 1x18' w tak małym pomieszczeniu nawet się do tego nie zbliży, a i będzie brzmiał jak pudełko po butach. Jeśli lubisz takie atrakcje, to sobie kup beczkę od szamba, naciąg rajstopę, i nawalaj metalowym prętem - efekt identyczny.

0
  • #9 08 Wrz 2012 19:03
    Herethic
    Poziom 28  

telecaster1951 napisał:
    Herezje zaczyna Kolega prawić (...)
    Masz coś przeciwko "heretykom? :lol:
    Szympek_Tczew napisał:
    (...) bas chce czuć i żeby było go słychać coś typu np. rozmazujący się obraz w oczach(...)

BASOLUB - dobór odpowiedniego audio do pokoju 12m BASOLUB - dobór odpowiedniego audio do pokoju 12m BASOLUB - dobór odpowiedniego audio do pokoju 12m :?:

Wcale się z Ciebie nie nabijam...
    Pierwsze urządzenie powoduje wibracje po przykręceniu do mebla na którym siedzisz (i podłączeniu do wzmacniacza) w rytm basu,
    Drugie, ze względu na inny sposób działania, może zapewnić Ci całkiem niski i mocny bas, a trzecie... rozmaże obraz w oczach*...

W bardzo małym pomieszczeniu warto, moim zdaniem, pogodzić się z kompromisem i zainwestować w dobre słuchawki,
    oraz - niestety stosunkowo wysoko strojone, niezbyt duże monitory. Body Shaker? Drgania kanapy w rytm muzyki
    to całkiem niezły efekt... (zwłaszcza, jeśli obok znajduje się płeć piękniejsza)choć pewnie trzeba
    by ją czasem nieco podkręcać...(kanapę oczywiście).

----------------------------------------------------------
    *Ten trzeci przedmiot to żart. Reszta - serio.
    ----------------------------------------------------------
    P.s. telecaster1951 - dzięki za polecenie tematu :)

Pozdrawiam:
    Herethic.

1
  Szukaj w 5mln produktów