Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355

marcin.waski 26 Aug 2012 21:37 4416 4
 • Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355

  Nie tak dawno kupiłem sobie sportową mikro kamerkę Adventure Eye firmy Manta - model MM355, aby urozmaicić sobie rowerowe podróże. Kamerka jeszcze tego samego dnia po rozpakowaniu z kolorowego pudełka trafiła na daszek jednej z moich ulubionych czapek.

  Niestety w instrukcji obsługi producent nigdzie nie napisał o czasie po którym jej wewnętrzny akumulatorek zostanie naładowany. Zostawiłem więc kamerkę podłączoną do złącza USB komputera na całą noc (to jedyny sposób ładowania kamerki) z myślą, że jak rano wstanę kamerka zmieni tryb migania np. na świecenie ciągłe lub wygaszenie którejś z dwóch kontrolek stanu jej pracy. Nic z tego! Okazuje się, że producent wypuścił na nasz rynek kolejny "bubel", w którym zapomniano zaprojektować system automatycznego odłączania zasilania po pełnym naładowaniu wewnętrznego ogniwa...
  Po dwóch czy trzech takich ładowaniach z akumulatorka zostało niewiele - no, może poza wyglądem. Bateryjka nadawała się do śmieci - "trzymała" do 4 minut zapisu.

  Wychowany na bajkach Adama Słodowego, wymyśliłem nowe, swoje znacznie praktyczniejsze zasilanie.

  Założenia:
  -Przede wszystkim ogniwo, które musiało mieć większą pojemność (powyżej 750mAh) niż oryginalne, które miało zaledwie 230mAh / 3,7V i starczało max. na 1,5 godziny nagrania.
  Aby mieć taką "moc" ogniwa musiałem wymyślić sposób podłączenia go do malutkiej kamerki...

  Posiadam kompaktowy aparat fotograficzny Nikon Coolpix S203, który stał się pomysłodawcą w opracowaniu zasilania kamerki;
  -Ma on malutki akumulatorek o pojemności 740mAh / 3,7V oraz zewnętrzną sieciową ładowarkę mikroprocesorową, która nie dopuszcza do przeładowania ogniwa i doładowuje je przez cały czas gdy akumulator się w niej znajduje.
  Kupiłem więc zamiennik oryginalnego akumulatora o pojemności 1200mAh (w co nie wierzę) oraz (również zamiennik) ładowarki Nikona. Kosztowało mnie to niecałe 50 złotych.
  Ładowarka miała się stać "dawcą" obudowy ze stykami do akumulatora. Elektronikę wykorzystam w późniejszym czasie - jak znajdę do niej zastępczą obudowę.
  Bez problemu również kupiłem mikro gniazdo zasilania do Nokii N8 (są to te najmniejsze jakie są dostępne) celem zamontowania go w obudowie kamerki oraz ładowarkę do Nokii z "cienkim" wtykiem celem wykorzystania z niej przewodu z końcówką.

  Po otwarciu obudowy kamerki (4 śrubki i żadnych zatrzasków) oraz zdemontowaniu oryginalnego akumulatorka zrobiło się trochę luzu w jej wnętrzu.

  Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355

  Obok przycisku zasilania zamontowałem gniazdo zasilania od Nokii. Przewody z gniazda podlutowałem w miejsce, gdzie było podłączone oryginalne ogniwo.

  Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355 Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355

  Zamiennik ładowarki przysporzył mi trochę więcej problemów - obudowa była klejona...
  Z myślą, że i tak zależy mi tylko na górnej części obudowy "delikatnie" dobrałem się do jej wnętrza. Obudowę dostosowałem do kształtu czapki, podcinając jej spodnią część.
  Obudowa zyskała krótki przewód z cienkim wtykiem z ładowarki od Nokii do podłączenia kamerki oraz gniazdo Mini-Jack Stereo (z dodatkowymi stykami rozłącznymi) do podłączenia ładowarki sieciowej o której pisałem kilka linijek wyżej.
  -Dlaczego gniazdo Mini-Jack Stereo?
  Jedyne jakie miałem w swoich zbiorach ze stykami rozłącznymi.
  -Co to oznacza w praktyce?
  Gniazdo bez wsuniętego weń wtyku przepuszcza napięcie z akumulatora do kamerki. Po wetknięciu wtyku Mini-Jack Stereo (gdzie dodatnie napięcie jest na środkowym pierścieniu kanału prawego, minus na czubku - kanału lewego wtyku, a masa gniazda niepodłączona) w gniazdo, rozłącza ono zasilanie kamerki. W ten sposób będę mógł ładować akumulator bez jego wyjmowania.
  Całą obudowę zalałem klejem na gorąco (nie wiem jak to się fachowo nazywa, ja to określam "Glutem" z "Glukomatu") i przyklejając dwa paski czarnego rzepu (strona ostra - z haczykami) zasłoniłem wnętrze obudowy. Aby nie zgubić podczas jazdy akumulatora zrobiłem dodatkowy trzymak ogniwa (wykorzystałem blaszkę mocowania głośniczka komputerowego).

  Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355 Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355

  Drugą część (tę miękką) pasków rzepa przykleiłem do czapki (z czasem przyszyję je)...

  A tak to wygląda:

  Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355 Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355


  Zbudowałem również ładowarkę podróżną z możliwością zasilania sieciowego 230V jak również z instalacji samochodowej 12 / 24 V, opartą na oryginalnej elektronice ładowarki akumulatora aparatu fotograficznego Nikon EN-EL10, opisanego powyżej:

  Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355
  Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355
  Przerobienie fabrycznego zasilania w sportowej mikro kamerce Manta MM355

  Kontrolka ładowarki w stanie spoczynku i po pełnym naładowaniu ogniwa świeci na zielono, podczas ładowania świeci na czerwono.


  Budżet poświęcony na ten cel:
  -Akumulator Nikon EN-EL10 3,7V / 1200mAh (zamiennik) - 19,99 zł
  -Ładowarka sieciowa do akumulatorów EN-EL10 - 24,99 zł
  -Gniazdo zasilania / ładowania do Nokii N8 - ok. 5 zł
  -Ładowarka do Nokii z cienkim wtykiem - ok. 15 zł
  -Obudowa ładowarki - 8 zł
  -6 godzin poświęconych na zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie projektu.

  Kamera zapisuje pliki nie większe niż 4 GB - dopiero po mojej ingerencji w system zasilania jest w stanie zapisać całą 16GB kartę bez ładowania akumulatora.

  Po odłączeniu kamerki od zewnętrznego (dorobionego) akumulatora zostaje ona pozbawiona zasilania, jednak po podłączeniu jej do komputera za pomocą przewodu mini USB, uruchamia się i można jej używać jako kamerki Internetowej lub pamięci masowej.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  marcin.waski
  Level 24  
  Offline 
  AMIGA 500 Rulez - cały czas działa. Dyskietki okazały się być bardziej żywotne niż nośniki CD-R - po trzydziestu latach wciąż wszystkie działają!!!
  Has specialization in: wielostrefowe systemy audio/video/multiroom
  marcin.waski wrote 758 posts with rating 120, helped 59 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2008 year.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • #3
  marcin.waski
  Level 24  
  Kolego BK_klp - moje założenia to przede wszystkim znacznie dłuższa praca kamerki bez doładowywania. Nawet gdybym oddał urządzenie na reklamację, to i tak dostałbym ją z powrotem z zainstalowanym standardowym, fabrycznie montowanym akumulatorem o pojemności 230mAh...
 • #4
  Hubertus323f
  Level 9  
  Brawo. Ja mam zamiar zrobić specialny uchwyt do s.Monte aby nagrywać filmy. Niestety mam tylko 2x microSD 2+1gb.
  edit: Postanowiłem zrobić jednak uchwyt na konsolę manta mm264 player gamester
 • #5
  cyborgctm
  Level 10  
  No nieźle, nieźle.
  Też mam taką kamerkę i ten sam problem.
  Ja kombinuję troszkę inaczej - mam zamiar wlutować gniazdo laptopowe pomiędzy kamerkę a wbudowany akumulator i dopinać zewnętrzny akumulator (coś z serii 18650). Dopięcie zewnętrznego aku rozłączy wbudowany.