Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

piec+solary+kominek - jaki zasobnik??

BooMBaRusH 26 Sie 2012 21:52 3849 18
  • #1 26 Sie 2012 21:52
    BooMBaRusH
    Poziom 7  

Witam.
    Jestem na etapie planowania i instalacji ogrzewania w moim domku, piszę do was z takim pytaniem. Jaki zastosować zasobnik do takiej instalacji jak w temacie ( piec gazowy + solary + kominek z płaszczem do grzania wody w okresie kiedy solary już nie wydalają a piec jeszcze nie odpalony)
    nie znam się zbytnio na tego typu instalacjach, jednak wydaje mi się że zasobnik powinien mieć 3 wężownice... Ja jednak nigdzie czegoś takiego nie widziałem, z reguły są z 1 lub 2 wężownicami lub zbiorniki akumulacyjne te jednak są trochę za drogie.

0 18
  • Relpol
  • #2 26 Sie 2012 22:16
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    Można kocioł CO oraz kominek podłączyć do tej samej wężownicy, a do dolnej solary. Kwestia tylko odpowiednio wykonać (połączyć) instalacje. Co do szczegółów, podałeś za mało informacji.
    Jaki kocioł - gazowy, olejowy, stałopalny (domyślam się że stałopalny).
    Instalacja CO w układzie zamkniętym, a urządzenia stałopalne podłączone przez wymienniki, czy cała instalacja w układzie otwartym, itp.?

BooMBaRusH napisał:
    wydaje mi się że zasobnik powinien mieć 3 wężownice... Ja jednak nigdzie czegoś takiego nie widziałem

W google wpisałem "zasobnik 3 wężownice", i od razu znalazłem.
    Pozdrawiam.

1
  • Relpol
  • #3 27 Sie 2012 09:37
    kabee84

Poziom 24  

Sposobów rozwiązania tego tematu jest wiele. Ja bym to zrobił w następujący sposób:
    - zasobnik solarny dwuwężownicowy (dolna dla solara, górna dla alternatywnych źródeł)
    - kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym połączony z kotłem gazowym za pomocą sprzęgła hydraulicznego
    - rozdzielacz hydrauliczny dla poszczególnych obiegów (obieg grzejnikowy, obieg ładowania zasobnika c.w.u. górnej wężownicy, ewentualnie obieg mieszaczowy dla ogrzewania podłogowego)
    - dla kominka sterownik współpracujący z przepustnicą powietrza
    - dla kotła gazowego i mieszacza automatyka pogodowa

Powyższy schemat działałby w następujący sposób:
    Ciepła woda użytkowa wstępnie była by grzana przez dolną wężownicę połączoną do okładu solarnego. Jeśli temperatura wody w zasobniku była by zbyt niska, automatyka układu centralnego ogrzewania uruchomiła by pompę obiegu c.w.u. górnej wężownicy. Jeśli w danej chwili było by palone w kominku, logicznie kominek grzałby wodę w zasobniku. Jeśli w danej chwili kominek byłby wygaszony - automatyka widziałaby, że na sprzęgle jest zbyt niska temperatura i załączyła by kocioł gazowy.

Do tego układu można by jeszcze dołączyć zbiornik buforowy dla kominka, choć w powyższej konfiguracji z przepustnicą powietrza nie byłby on aż tak bardzo potrzebny (ewentualnie mógłby być problem, gdy na zewnątrz było by ciepło, a nam zachciało by się palić w kominku, gdyż ciepło z kominka nie miało by gdzie być odebrane)

0
  • #4 27 Sie 2012 12:08
    BooMBaRusH
    Poziom 7  

Niewiem jak to się satało ale ja wpisywałem w google taki sam tekst i znalazłem tylko te zbiorniki akumulacyjne... ( dziwne, może kwestia przeglądarki)
    co do instalacji to chciałbym zrobić tak aby kominek pracował w układzie otwartym, a piec w zamkniętym. Nie wiem jeszcze jaki piec ale prawdopodobni któryś model Vaillant'a.

Jeżeli chodzi o kominek to wykorzystywany byłby do podgrzewania wody, a i w tym miejscu chciałbym jeszcze zapytać o opinie na temat takiego rozwiązania, bo spodkałem się z informacjiami że te kominkami z płaszczami i ich układy są awaryjne.

Dzięki za odpowiedź kabee84, własnie w taki sposób to sobie wyobrażałem.

0
  • #5 27 Sie 2012 23:45
    kabee84

Poziom 24  

BooMBaRusH napisał:
    N
    co do instalacji to chciałbym zrobić tak aby kominek pracował w układzie otwartym,

po co? możesz podać choć 1 argument?

0
  • #6 28 Sie 2012 07:50
    BooMBaRusH
    Poziom 7  

hmm.... w sumie to pewności nie mam, ale wydawało mi się że takie rozwiązanie jest lepsze. Zaznaczyć tylko chciałem że jestem laikiem w tej dziedzinie i PROSZE o wyprowadzenie mnie z błędu, żebym nie narobił głupot :)

Jeżeli mieliście doczynienia z taka instalacja jak właśnie Piec gazowy + solary + kominek z plaszczem ( tylko do wody ) to napiszcie mi jak powinna wyglądać prawidłowa instalacja i czy wogóle ma sens zakladanie tego kominka z plaszczem.

0
  • #7 28 Sie 2012 09:00
    mirrzo

Moderator na urlopie...

kabee84 napisał:
    BooMBaRusH napisał:
    N
    co do instalacji to chciałbym zrobić tak aby kominek pracował w układzie otwartym,

po co? możesz podać choć 1 argument?

Bo jest bezpiecznie :)

0
  • #8 28 Sie 2012 09:18
    kabee84

Poziom 24  

Równie bezpiecznie jest zamontować zabezpieczenie przed zagotowaniem w postaci wężownicy schładzającej (montowanej seryjnie już na etapie produkcji kotła - takie rozwiązania ma w swojej ofercie między innymi Lechma i Edilkamine) i zaworu upustowego przy temperaturze 90/95stC oraz zawór bezpieczeństwa. Na zachodzie kotły na paliwa stałe montuje się od wielu lat, tylko Polska jest 100lat za murzynami i jest to przepisami unormowane dopiero od dwóch lat. Ponadto, jeśli kominek z płaszczem wodnym na układ otwarty jest obięty 5-cio letnią gwarancją, a do układu zamkniętego 6-cio letnią gwarancją, to również o czymś świadczy.

Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie w zakresie kominków z płaszczem wodnym - jeśli ktoś chce naprawdę często z niego korzystać to tak. Jeśli sporadycznie - nie warto.

0
  • #9 28 Sie 2012 19:41
    saskia
    Poziom 38  

Jest tylko bewien drobny szczegol, a mianowicie uklad otwarty jest zabezpieczeniem sam w sobie i nie wymaga dosc drogiego wyposarzenia zabezpieczajacego, ktore to jak by nie bylo, moze zawiesc (rzadko ale moze), i poza tym uklad jest prosty, bezpieczny i tani, zwlaszcza jesli chodzi o uklad z kominkiem, gdzie nie zawsze ludzie pamietaja ze maja to podlaczone do ogrzewania i zdaza sie rozpalac go nawet w lecie, bo to przeciez kominek, urzadzenie do ogrzewania, ale w wiekszosci przypadkow do stwazania nastroju zwlaszcza romantycznego. :-)

0
  • #10 28 Sie 2012 22:45
    kabee84

Poziom 24  

Połączenie kominka z płaszczem wodnym z pozostałą częścią instalacji tanie? To chyba jakiś żart!
    Wężownica schładzająca koszt około 700zł + zawór który kosztuje około 200zł + zawór bezpieczeństwa. Max 1000zł.
    Układ otwarty: naczynie wzbiorcze około 200zł, rura fi28 do naczynia około 100zł, wymiennik ciepła płytowy porządnej firmy (np Secespol) około 700zł, dodatkowa pompa obiegowa porządnej firmy około 400zł. Razem 1400zł. Czy 1400 jest taniej niż 1000? Hm...

No i życzę powodzenia w paleniu w kominku z płaszczem wodnym w lecie. Jak Ci się zagotuje, woda wyleci, ciekawe jak długo taki kominek wytrzyma........

Mając kominek z płaszczem wodnym PODSTAWĄ jest pamiętać, że jest to urządzenie podłączone do całego systemu grzewczego. Jeśli chcesz sobie palić w lecie - rozpal sobie ognisko lub kominek powietrzny, piec kaflowy... cokolwiek.

0
  • #11 28 Sie 2012 23:25
    saskia
    Poziom 38  

kabee84 napisał:
    Połączenie kominka z płaszczem wodnym z pozostałą częścią instalacji tanie? To chyba jakiś żart!
    Wężownica schładzająca koszt około 700zł + zawór który kosztuje około 200zł + zawór bezpieczeństwa. Max 1000zł.
    Układ otwarty: naczynie wzbiorcze około 200zł, rura fi28 do naczynia około 100zł, wymiennik ciepła płytowy porządnej firmy (np Secespol) około 700zł, dodatkowa pompa obiegowa porządnej firmy około 400zł. Razem 1400zł. Czy 1400 jest taniej niż 1000? Hm...

No i życzę powodzenia w paleniu w kominku z płaszczem wodnym w lecie. Jak Ci się zagotuje, woda wyleci, ciekawe jak długo taki kominek wytrzyma........

Mając kominek z płaszczem wodnym PODSTAWĄ jest pamiętać, że jest to urządzenie podłączone do całego systemu grzewczego. Jeśli chcesz sobie palić w lecie - rozpal sobie ognisko lub kominek powietrzny, piec kaflowy... cokolwiek.

Ja nie pale w kominku w lecie, ale sa tacy co pala. :-)

Pompa obiegowa nie jest wymagana przy grawitacji, a nawet zbedna.
    Nie wiem o jakim wymienniku mowisz?
    Z twoich wyliczen wynika ze roznica jest na kozysc grawitacji, 300pln kontra 1000 pln.

0
  • #12 29 Sie 2012 09:48
    saskia
    Poziom 38  

BooMBaRusH, jakiej wysokosci jest twoj dom? Tzn. od poziomu podlogi przy kominku, do najwyzszego punktu pod dachem?
    Jesli cisnienie slupa wody bedzie wystarczajace, to moze nawet bedziesz mogl urzywac kotla w ukladzie otwartym razem z kominkiem.

0
  • #13 29 Sie 2012 13:14
    kabee84

Poziom 24  

saskia napisał:

Nie wiem o jakim wymienniku mowisz?

Płytowym. Jeśli nie wiesz co to jest, nie powinieneś udzielać się w tym temacie.

saskia napisał:

Jesli cisnienie slupa wody bedzie wystarczajace, to moze nawet bedziesz mogl urzywac kotla w ukladzie otwartym razem z kominkiem.

Nie wprowadzaj w błąd. Najpierw czytamy DTR dotyczącą gazowych urządzeń grzewczych, później doradzamy na forum.
    Ja osobiście nie znam kotła gazowego kondensacyjnego, który mógłby pracować w układzie otwartym, a przynajmniej nie znam producenta który udzieli gwarancji na kocioł zamontowany w ten sposób.

0
  • #14 29 Sie 2012 15:29
    saskia
    Poziom 38  

Jesli wysokoscia slupa wody w CO otwartym uzyskasz nominalne cisnienie do pracy kotla, to nie ma zadnych przeciwwskazan aby pracowal w systemie otwartym.
    Problemem moze byc wlasnie uzyskanie wystarczajacego cisnienia, gdyz uklady otwarte budowane sa przewaznie na 1 lub 2 kondygnacjach, a to daje zbyt male cisnienie, 0.3-0.6 atm. i tym wlasnie podparte sa warunki gwarancji, choc o tym nie pisza.

W samym ukladzie grawitacyjnym nie ma potrzeby uzywania wymiennika i uzywa sie go jedynie do wspolpracy z innym, lub oddzielonym ukladem.

Dodano po 2 [minuty]:

Jesli mialbys mieszkanie na parterze 5 pietrowej kamienicy i naczynie wyrownawcze na strychu, to twoje CO pracowalo by pod cisnieniem ok. 2-2.5 atm. czyli znow zbyt duze, jak na kociol o ktorym piszesz. W ukladzie zamknietym ustalasz cisnienie na odpowiednim poziomie, ot cala roznica gwarancyjna.

0
  • #15 29 Sie 2012 22:04
    mirrzo

Moderator na urlopie...

saskia napisał:
    Jesli wysokoscia slupa wody w CO otwartym uzyskasz nominalne cisnienie do pracy kotla, to nie ma zadnych przeciwwskazan aby pracowal w systemie otwartym

Jest jedno ale: Zabezpieczenie kotła przed przegrzaniem (STB) jest na poziomie 105-110 stopni C. Jak to osiągniesz w układzie otwartym ?
    Dlatego właśnie MUSI pracować w układzie zamkniętym :)

0
  • #16 29 Sie 2012 22:35
    BooMBaRusH
    Poziom 7  

Witam, naczynie mógłbym zamontować na wysokości 7m nad poziomem "0"
    Widzę ze jednak jest się nad czym zastanawiać jeżeli chodzi o ten kominek z płaszczem...
    Możecie mi powiedzieć jak to jest w praktyce z tym wychładzaniem ?? jak się kominek mocno nagrzeje i zawór puści zimna wodę, to spora różnica temperatur wystąpi, nie grozi to jakimiś uszkodzeniami ??

Proszę poprawić błędy pisowni. Początek zdania z WIELKIEJ litery.
    mod - mirrzo

0
  • #17 30 Sie 2012 08:35
    mirrzo

Moderator na urlopie...

BooMBaRusH napisał:
    ... jak się kominek mocno nagrzeje i zawór puści zimna wodę, to spora różnica temperatur wystąpi, nie grozi to jakimiś uszkodzeniami ??

Istnieje tak opcja.

0
  • #18 31 Sie 2012 15:45
    kabee84

Poziom 24  

mirrzo napisał:
    BooMBaRusH napisał:
    ... jak się kominek mocno nagrzeje i zawór puści zimna wodę, to spora różnica temperatur wystąpi, nie grozi to jakimiś uszkodzeniami ??

Istnieje tak opcja.

Przy kominku stalowym z wężownicą? Pierwsze słyszę.
    Gdyby istniała możliwość uszkodzenia kominka przy schładzaniu wężownicą to by producenci nie udzielali dłuższej gwarancji na kominki z wężownicą schładzającą montowane w układzie zamkniętym. Nikt nie jest głupi.

Przy żeliwnym - to inna historia.

0
  • #19 05 Wrz 2012 00:37
    mirrzo

Moderator na urlopie...

kabee84 napisał:
    Przy kominku stalowym z wężownicą? Pierwsze słyszę.

Istnieje taka opcja. A jednak :) Może znajdę fotki.

0