Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie dobrać gniazda przelotowe w instalacji szeregowej

paterb 26 Sie 2012 23:11 6393 4
 • #1 26 Sie 2012 23:11
  paterb
  Poziom 10  

  Witam.
  A mianowicie u mnie sytuacja wygląda tak: mieszkam w bloku na parterze gdzie była kiedyś zbiorcza antena a teraz wszystko zniszczone, nikt nie konserwuje itp. Chcę postawić na dachu antenę siatkową z symetryzatorem by odbierać DVB-t i zjechać kablem w pion od anteny zbiorczej (miesci się tylko jeden kabel - stara instalacja) tylko żeby sygnał mógł odbierać sąsiad na 2 piętrze, 1 piętrze i ja na parterze. Jak dobrać gniazdka przelotowe?? Wiem że u mnie musi być zakończone rezystorem. Mieszkam w Warszawie gdzie sygnał DVB-t jest bardzo mocny. Jeden kolega instalator powiedział że wystarczy dać wszędzie gniazda o tłumieniu na wyjściu 2db, w dipolu mi powiedzieli że 16 - 14 - 10db kolejno od anteny ale trzeba wcisnąć w kabel przynajmniej 50dB.
  Jestem zielony więc proszę o pomoc które rozwiązanie jest dobre, ewentualnie schemat jak wszystko dopasować/dobrać

  0 4
 • #2 27 Sie 2012 00:47
  irekr
  Moderator

  Na stronie Dipola masz takie gniazda.
  Końcowe:
  http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_r-tv_dc_R694160.htm
  Przelotowe:
  http://www.dipol.com.pl/gniazdo_przelotowe_signal_rtv-sat_R694110.htm w tym gnieździe nie używamy końcówki SAT.

  Ale:
  1. Jeżeli jest to stara instalacja i stary pion, to licz się z tym, że tłumienie kabla może być bardzo duże. Stare instalacje AZARTU były robione często na bardzo złych kablach - ale bywały instalacje robione bardzo dobrymi kablami. Najczęściej instalacja pracowała tylko w kanałach 1-12, co oznacza że najprawdopodobniej kanały 21-60 będą silnie tłumione.
  2. Stosowanie anten ze wzmacniaczami w miastach to samobójstwo z uwagi na olbrzymią ilość wszelkich stacji telefonii komórkowej. W Warszawie do tego sygnały TV są bardzo silne i niewiele jest miejsc gdzie wzmacniacze nie są przesterowane.
  3. Sprawdź czy przypadkiem kabel nie jest prowadzony w rurkach, to by znacznie ułatwiło prace, wystarczy wciągnąć nowy kabel, podłączyć do gniazdek i na dachu postawić pasywna antenę. Wielkości sygnałów są na tyle duże że na najniższym gnieździe sygnał powinien być wystarczający do poprawnego odbioru. Warunek to nie zasłonięty widok anteny w kierunku Raszyna.

  0
 • #3 27 Sie 2012 08:39
  paterb
  Poziom 10  

  irekr, instalacja jest stara i w rurkach więc wymiana kabli będzie na pewno, długość kabla w sumie ok 25m, tylko interesuj mnie jak dobrać gniazdka u odbiorców?? mój schemat ma wyglądać tak:

  antena siatkowa + symetryzator na dachu
  I
  I
  I
  gniazdko piętro II dB?
  I
  I
  I
  gniazdko piętro I dB?
  I
  I
  I
  I
  gniazdko parter dB?
  I rezystor końcowy

  0
 • #4 27 Sie 2012 10:02
  _cheetah_
  Poziom 37  

   
  Można przyjąć, że na górze pasma UHF będziemy mieć:

  • tłumienie kabla typu RG-6 o długości ~3m łączącego gniazda: ~0,6dB,
  • tłumienie przyłączenia (wyjście TV) gniazda GAP-16: ~16,1dB
  • tłumienie przelotowe gniazda GAP-16: ~1dB
  • tłumienie przyłączenia (wyjście TV) gniazda GAP-14: ~14,2dB
  • tłumienie przelotowe gniazda GAP-16: ~2dB
  • tłumienie przyłączenia (wyjście TV) gniazda GAP-10: ~10,7dB

  Tak więc, licząc od wejścia na gniazdo na II piętrze, na wyjściach TV poszczególnych gniazd (SATEL, seria GAP) będziemy mieli tłumienia:

  II P: 16,1dB
  I P: 1 + 0,6 + 14,2 = 15,8dB
  0P: 1 + 0,6 + 2 + 0,6 + 10,7 = 14,9dB

  czyli najrówniej, jak się tylko da, a rację miał Dipol.

  Tłumienie kabla RG-6 od anteny do wejścia gniazda na IIP (20m) ~4dB
  Tłumienie kabla połączeniowego gniazdo RTV do TV ~3dB

  Sumaryczne tłumienia od anteny do gniazd ≈ 23dB (16dB + 4dB + 3 dB) co oznacza, że dla standardowych warunków odbioru (poziom sygnału DVB-T na wejściu odbiornika >47dBµV) z anteny powinien być dostępny sygnał ~70dBµV (~ -40dBm), ale lepiej byłoby mieć ~80dBµV (~ -30dBm).

  W dobrej lokalizacji może tyle być. Antenę dałbym jednak inną, o większym zysku i węższym kącie widzenia niż 'siatka', np. UHF-200, chyba, że odbiór jest w trudnych warunkach, z odbić.

  0
 • #5 29 Wrz 2012 16:15
  paterb
  Poziom 10  

  Witam, niestety moja instalacja nie została wykonana :( trafił się sąsiad na IIp. co najpierw się zgodził na przepuszczenie przewodu w pionie a teraz mu nie zależy, a trzeba wejść do niego do mieszkania by dostać się do puszki antenowej by nacelować przewód antenowy z jednej rurki do drugiej, sposób z przepchaniem drutu bez wizyty u niego nie dał rady, prawdopodobnie nie są one w idealnym pionie (są przesunięte względem siebie) i tu klops... Wykosztowałem się tylko bo jakiś pies ogrodnika się trafił. Jak na razie rozmowy trwają...


  p.s

  Witam wszystkich ponownie i przepraszam administracje za tak długą przerwę...
  Po długim okresie wzmagań rozmowa upadła, zaś po kilkudziesięciu próbach trafem udało się przepchnąć stalowy drut dzięki czemu kabel koncentryczny został przeciągnięty i instalacja została wykonana z pominięciem gniazda na IIp. Na dachu zamontowana antena siatkowa z symetryzatorem na pasmo I-V. W mieszkaniu na pierwszym piętrze gniazdo przelotowe 2dB przepustowości i 2db na wyjściu. na parterze gniazdo końcowe 2 dB. Siła sygnału 98% jakość 100%. Antena ustawiona na PKiN w Warszawie z przedłużonymi i odpowiednio ustawionymi wąsami co daje nam odbiór stacji radiowych w jakości stereo (oprócz 3 stacji).

  1