Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother DCP-J315W - Zamiast drukować cyka i twierdzi że wystąpił zator papieru

27 Sie 2012 11:40 20898 10
  • Poziom 24  
    Witam.

Mam problem z drukarką Brother. W większości przypadków, gdy chcę coś wydrukować, drukarka pobiera papier i zaczyna cykać. Po pewnym czasie na wyświetlaczu pokazuje się komunikat "zator papieru" z sugestią otwarcia tylnej pokrywy i usunięcia zatoru. Usuwam z drukarki pobrany arkusz, przy czym otwarcie tylnych drzwiczek nie resetuje błędu - robi to podniesienie górnej pokrywy (skanera - tam gdzie podłącza się kabel USB). Czasem podczas prób rozwiązania problemu (wyłączanie drukarki z zasilania i ponowne podłączanie, wyjmowanie kartridży i ponowne wkładanie - zazwyczaj po jakimś czasie pomaga i drukarka drukuje) wyświetla się komunikat "Rozpoczęcie niemożl.5A".

Oddałbym ją do serwisu na gwarancję, ale korzystam z tuszy-zamienników, więc serwis może się wyprzeć, że to ich wina (tym bardziej że wyjęcie i wsadzenie tuszu potrafi pomóc). Kupno oryginałów niezbyt się opłaca ze względu na cenę.

Zastanawia mnie, dlaczego drukarki atramentowe są takie złośliwe. Miałem już trzy modele (HP DeskJet 840C, HP PSC 1410 i tego Brothera) i nie było takiej, z którą nie byłoby problemów.

Chciałbym się więc zapytać - co może być przyczyną problemu i ewentualnie co z tym zrobić?
  • Poziom 24  
    Chyba znalazłem rozwiązanie. A przez wiele miesięcy szukałem i nie mogłem tam dotrzeć.

http://www.justanswer.com/printers/3jxol-printer-says-unable-init-5a-do.html
    Cytat:
    How do I clear the message "Unable to ..." or "... Unable" ?
    Description:
    If one of the following messages is displayed on the LCD, the machine may have a mechanical problem, a dirty encoder strip or a foreign object such as a clip or ripped paper inside the machine.
    Unable to Clean (Clean Unable)
    Unable to Init. (Init Unable)
    Unable to Print (Print Unable)
    Unable to Scan (Scan Unable)
    To solve the problem please follow the steps below:
    Note
    If the following solutions do not solve the problem, your machine require repair. Please contact Brother Customer Service from "Contact Us".

The most common cause of this issue is dirt on the encoder strip. Clean the encoder strip by following the steps listed below:

CLEAN THE ENCODER STRIP
    NOTE: The images shown below are from the representative product. The customer's model may look different from the picture.
    Locate a lint free cloth such as a T-shirt, DRY eye glass cleaner cloth, DRY monitor cloth or wash cloth.
    DO NOT USE ANY TYPE OF PAPER PRODUCTS (EX: paper towel, tissue paper, napkin, filter, news paper etc.) This will help ensure that the dirt will be removed from the encoder strip.

Lift the scanner cover using the plastic tabs, located on the left and right side of the machine until it locks securely into the open position.

Confirm the location of the print head. If it is in the middle or to the left side, using your fingers, slide the print head over to the right side under the cover to make sure you clean the entire encoder strip.

The encoder strip is the clear plastic strip located in front of the white vinyl band. (Outlined in red as shown in the picture below).

Note
    There is a warning in the machine to not touch the strip; however, this warning is to stop users from touching the strip with fingers because of the oils on your skin. It is OK to touch and clean the strip with a lint free cloth.

With the lint free cloth, firmly grab the encoder strip on both sides and rub the cloth down the strip from one end to the other (left to right then right to left) at least three times. In most cases, you have to rub firmly and aggressively to completely clean the strip and resolve the issue. The encoder strip is very flexible, durable and has slack so do not be afraid of breaking the strip. It does not easily break.

Note
    After cleaning the encoder strip for the second time and if you have already checked for foreign material, go to STEP 9.

CHECK FOR FOREIGN OBJECTS
    After thoroughly cleaning the encoder strip, look inside the machine and in the two corners for jammed paper or foreign objects and remove them if any are found. Pieces of paper may be jammed under the print head.

If the print head is locked to the right side of the machine, press and hold the STOP/EXIT key for 5 seconds. This will cause the print head to move automatically to the middle of the machine and allow you to look for debris in the right corner.

If you physically moved the print head under the cover when cleaning the encoder strip, move the print head back to the middle with your fingers to allow you to look for debris in the right corner.

Note
    Do not close the scanner cover until step 8. This will cause the error message to stay if the scanner cover is closed before step 7.

Turn the machine around and open the Jam Clear Cover (1). Look inside the machine and remove any jammed paper. Then close the Jam Clear Cover (1).

Turn the machine back around to the front. Gently close the scanner cover and verify the error message cleared from the display.

If the error message is cleared, go to STEP 10.

If the message continues to appear on the display, clean the encoder strip again by following STEPS 2 through 5. It is common to have to clean the encoder strip multiple times to resolve the issue.

CYCLE THE POWER
    Unplug the machine from the power outlet for 2 seconds and plug it back in to cycle the power.

Read more: My printer says Unable to Init. 5A what do I do - JustAnswer http://www.justanswer.com/printers/3jxol-printer-says-unable-init-5a-do.html#ixzz24lkPdZ00

U mnie pomogło czyszczenie "encoder strip".
  • Poziom 24  
    Okazuje się, że jednak nie pomogło...

Przez jakiś czas drukarka podziałała, ale problem wrócił. Pozostałe propozycje z tego artykułu też nic nie dają. Nie pomogło również wyłączenie drukarki na jakieś 12 godzin z zasilania.

Tym razem pomogło kilka uderzeń drukarką o biurko, ale to nie jest dobre rozwiązanie problemu. Prawdopodobnie wróci on za jakiś czas.

W związku z tym chciałbym ponowić pytanie:
    Kpc21 napisał:
    co może być przyczyną problemu i ewentualnie co z tym zrobić?

Może udałoby mi się zdobyć skądś używane (ze względu na cenę) oryginalne tusze. Ale jest ryzyko, że w serwisie problem akurat nie wystąpi (występuje on w losowych momentach, zwykle wtedy, gdy drukarka jest najbardziej potrzebna), szczególnie że będzie ona ulegać wstrząsom podczas transportu - a dzisiaj wstrząs pomógł.
  • Poziom 2  
    Witaj

Nie wiem czy już problem rozwiązałeś czy nie ale jak miałem tak samo, raz drukarka drukowała a za chwile wyskakiwał błąd o zatorze papieru. Problemem był mały skrawek papieru, który utkwił w nie widocznym miejscu. Oglądałem drukarkę z każdej możliwej strony i nic nie widziałem, dopiero jak delikatnie przejechałem cienkim śrubokrętem w rowku, który jest tak jakby przodem ułożony do poruszającej się głowicy to pokazał się skrawek papieru. Widocznie w zależności od tego jak się układał do blokował głowicę albo nie.
  • Poziom 24  
    Możesz wskazać na zdjęciach który to rowek?

Skończył się czarny tusz, a że nie było już zapasu, to przez jakiś czas drukowałem bez niego, a więc w części głowicy odpowiedzialnej za druk na czarno było powietrze. Założyłem nowy tusz, na czarno dalej nie drukował, przedrukowałem więc kilka stron i wykonałem czyszczenie. Po czyszczeniu, na czarno drukuje, jednak z przerwami (kilka linii zadrukowanych, kilka nie). Przedrukowałem więc znów kilka stron, jednak wrócił problem cykania. Z tym że teraz błąd to "Czyszczenie niemożliwe 5A".
  • Poziom 9  
    Miałem to samo przez wiele miesięcy. Znalazłem stare oryginalne tusze, zakleiłem taśmą (takż, że drukarka myślała, że są pełne), mogłem wydrukować jescze kilkanaście stron i zrobić czyszczenie. Wydrukowałem do końca te tusze (tak aby nie było śladów starych tuszów).

Wysłałem na gwarancję, nic nie marudzili. Wymienili głowicę i podajnik papieru.
  • Poziom 24  
    A co gdybym wysłał drukarkę bez tuszy? To jest przecież element wymienny. W instrukcji piszą, że na czas transportu drukarki, w miejscu kartridży można umieścić zieloną zatyczkę, z którą drukarka była dostarczona (i ją chyba mam). Bo oryginałami niestety nie dysponuję.

ralfio napisał:
    (tak aby nie było śladów starych tuszów).

Organoleptycznie nie stwierdzą, czy używałem zamienników, czy oryginałów. Badań chemicznych też raczej nie będzie im się opłacało przeprowadzać.

/Dodane 18:00/
    Uderzyłem w nią ręką z prawej strony i czyszczenie załapało. Mało fachowy sposób naprawy sprzętu elektronicznego, ale ważne że działa. Szkoda tylko, że pewnie znów do czasu.
  • Poziom 9  
    Podobno robią badania składu chemicznego tuszu (pewnie gęstości), ale myślę, że tylko w drogich drukarkach. Ja wysłałem z tymi zatyczkami.

Polecam wysłać na gwarancję, gorzej i tak być już nie może :)
  • Poziom 24  
    Na razie działa. Wyślę na gwarancję, stwierdzą że jest sprawna i odeślą.
  • Poziom 9  
    Moja też nie zawsze wypluwała błąd o zatorze. Często np. przy wydruku 30-40 stron zdarzało się to 2-3 razy.

No ale jak już wolisz :)
  • Poziom 24  
    Okazuje się, że problem wrócił. Teraz już w ogóle nie chce drukować. A sama drukarka jest już po gwarancji.

Czy ma ktoś jakiś pomysł?

Encoder strip czyściłem. Na chwilę pomogło, ale kolejne czyszczenia już nie pomagają.