Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool ARC 7558/IX - moduł sterowania

27 Sie 2012 15:13 7533 14
 • Poziom 2  
  Witam,wszystkich.
  Jest to mój pierwszy post więc przepraszam za ewentualne nieprawidłowości.

  Więc tak jak w tytule, problem polega na tym, że lodówka przestałą działać, przyjechał fachowiec i orzekł, że padł moduł sterowania, wyjąłem go i widzę, że spalony jest jeden ze scalaków, niestety tak niefortunnie, że nie widać jego numerów, byłem u trzech "fachowców", ale wszyscy rozkładają ręce i mówią, że bez numeru to oni nic nie mogą zrobić. Moja prośba jest taka żeby jeśli ktoś wie jakie są parametry tego tranzystorka to prosiłbym i info (ewentualnie zdjęcie lub schemat płytki), moja wdzięczność będzie ogromna. Spalony scalak zaznaczony na zdjęciu. Whirlpool ARC 7558/IX - moduł sterowania
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  TNY268PN-przetwornica
 • Poziom 2  
  witam udało Ci sie naprawić ,mam ten sam problem ,koszt naprawy wyceniony na około 650 zł
 • Poziom 2  
  Tak wymiana modułu podziałała, z tym, że pali się on przy każdym skoku napięcia wymieniałem go już 3 razy (koszt 3 zł.), więc proponuję od razu podpiąć lodówkę pod gniazdo przeciwprzepięciowe (listwa, filtr). ja tak zrobiłem i jak na razie jeszcze wszystko działa.
  A tak w ogóle to BAAAARDZO DZIĘKUJĘ za podanie numeru tego maleństwa bo naprawdę szkoda mi było wyrzucać nową i sprawną lodówkę, a żaden z kilku "fachowców u których byłem nie potrafił mi pomóc i jek dla nich to jedynym rozwiązaniem byłą wymiana modułu.
 • Poziom 10  
  Czy macie może zdjęcie tej płytki z 2 strony? Mam uszkodzony element jak na załączniku...
  Whirlpool ARC 7558/IX - moduł sterowania
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  To jest zworka smd.
 • Poziom 10  
  czyli mogę to zastąpić zwykłym kawałkiem drucika??
 • Specjalista AGD
  Można, tylko najpierw poszukaj przyczyny dlaczego ta zwora Ci odparowała.
 • Poziom 10  
  przyczyna była prozaiczna zrobiłem zawarcie.
  niestety po wlutowaniu zworki trzeba szukać dalej uszkodzenia.
  Ale bardzo dziękuje za pomoc.
  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  Kondensatory elektrolityczne o nieprawidłowych parametrach (wyschnięte) mogą powodować uszkodzenia przetwornicy. TNY268 może pracować do 265 V, a nie sądzę by aż tak duże skoki napięcia pojawiały u Ciebie w sieci.
 • Specjalista AGD
  Zazwyczaj Koshiny padają. Albo zwarcie, albo całkowita utrata pojemności. Co powoduje spalenie kolejnych elementów zasilacza.
  Ogólnie najczęściej naprawa to: TNY268PN, 2*22µ/400 (lepiej lekko większą pojemność dać, niż zbyt małą), 1N4007 SMD, 10Ω/5W.
 • Poziom 12  
  Mam pytanie, w którym miejscu jest ten moduł, w/g opisu powinien być zamocowany w górnej belce nad częścią chłodziarki ale go tam niema.
 • Poziom 12  
  No i znalazł się, jest na dole po prawej stronie z tyłu.
 • Poziom 10  
  No i dopadło i mnie, dziś po południu po prawie 10 latach pracy szlag trafił lodówkę ARC7550/IX i to z głośnym trzaśnięciem :) po otwarciu obudowy sterownika czuć można było przyjemny zapaszek "magicznego dymku", który ulotnił się z rozerwanego na strzępy przełącznika TNY268PN.
  MARCIN.SLASK napisał:
  Zazwyczaj Koshiny padają. Albo zwarcie, albo całkowita utrata pojemności. Co powoduje spalenie kolejnych elementów zasilacza.
  Ogólnie najczęściej naprawa to: TNY268PN, 2*22µF/400 (lepiej lekko większą pojemność dać, niż zbyt małą), 1N4007 SMD, 10Ω/5W.

  Marcin, dzięki za wskazanie przyczyny eksplozji. Kondensatory łatwo namierzyłem (C13 i C32, 15µF/400V). Dioda i rezystor mocy to pewnie te obok kondensatora C32 - zatem odpowiednio D1 i R42. Ktoś może to potwierdzić? R42 sprawny (ok 8Ω bez wylutu), D1 tez. C32 teoretycznie sprawny (14uF), C13 lekko spęczniały i przy wylucie syknął zostawiając za sobą nóżkę w PCB :) Druga strona PCB czysta, brak widocznych uszkodzeń. Warto jeszcze posprawdzać lub powymieniać zawczasu jakieś inne elementy?

  EDIT: Po wymianie U11, C13 i C32 lodówka dalej nie wstała. Jednak R42 był upalony tak, że nie było śladu na nim poza mikropęknięciem od spodu, a ja z lenistwa początkowo nie wylutowałem opornika do pomiaru. Tutaj ukłon do Trull-a za wskazówkę. Po wymianie R42 lodówka wróciła do żywych i pracuje dalej.

  -andrzej.
 • Poziom 10  
  Witam
  Właśnie dopadła mnie ta usterka. Dodatkowo do wcześniej wymienionych elementów wymieniłem kondensator C15 ponieważ był także spuchnięty.

  Lodówka ma 10 lat