Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool ARC 7558/IX - moduł sterowania

27 Aug 2012 15:13 8376 14
 • Level 2  
  Witam,wszystkich.
  Jest to mój pierwszy post więc przepraszam za ewentualne nieprawidłowości.

  Więc tak jak w tytule, problem polega na tym, że lodówka przestałą działać, przyjechał fachowiec i orzekł, że padł moduł sterowania, wyjąłem go i widzę, że spalony jest jeden ze scalaków, niestety tak niefortunnie, że nie widać jego numerów, byłem u trzech "fachowców", ale wszyscy rozkładają ręce i mówią, że bez numeru to oni nic nie mogą zrobić. Moja prośba jest taka żeby jeśli ktoś wie jakie są parametry tego tranzystorka to prosiłbym i info (ewentualnie zdjęcie lub schemat płytki), moja wdzięczność będzie ogromna. Spalony scalak zaznaczony na zdjęciu. Whirlpool ARC 7558/IX - moduł sterowania
 • Helpful post
  Level 21  
  TNY268PN-przetwornica
 • Level 2  
  witam udało Ci sie naprawić ,mam ten sam problem ,koszt naprawy wyceniony na około 650 zł
 • Level 2  
  Tak wymiana modułu podziałała, z tym, że pali się on przy każdym skoku napięcia wymieniałem go już 3 razy (koszt 3 zł.), więc proponuję od razu podpiąć lodówkę pod gniazdo przeciwprzepięciowe (listwa, filtr). ja tak zrobiłem i jak na razie jeszcze wszystko działa.
  A tak w ogóle to BAAAARDZO DZIĘKUJĘ za podanie numeru tego maleństwa bo naprawdę szkoda mi było wyrzucać nową i sprawną lodówkę, a żaden z kilku "fachowców u których byłem nie potrafił mi pomóc i jek dla nich to jedynym rozwiązaniem byłą wymiana modułu.
 • Level 11  
  Czy macie może zdjęcie tej płytki z 2 strony? Mam uszkodzony element jak na załączniku...
  Whirlpool ARC 7558/IX - moduł sterowania
 • Helpful post
  Moderator of Home appliances
  To jest zworka smd.
 • Level 11  
  czyli mogę to zastąpić zwykłym kawałkiem drucika??
 • Moderator of Home appliances
  Można, tylko najpierw poszukaj przyczyny dlaczego ta zwora Ci odparowała.
 • Level 11  
  przyczyna była prozaiczna zrobiłem zawarcie.
  niestety po wlutowaniu zworki trzeba szukać dalej uszkodzenia.
  Ale bardzo dziękuje za pomoc.
  Pozdrawiam
 • Level 28  
  Kondensatory elektrolityczne o nieprawidłowych parametrach (wyschnięte) mogą powodować uszkodzenia przetwornicy. TNY268 może pracować do 265 V, a nie sądzę by aż tak duże skoki napięcia pojawiały u Ciebie w sieci.
 • Home appliances specialist
  Zazwyczaj Koshiny padają. Albo zwarcie, albo całkowita utrata pojemności. Co powoduje spalenie kolejnych elementów zasilacza.
  Ogólnie najczęściej naprawa to: TNY268PN, 2*22µ/400 (lepiej lekko większą pojemność dać, niż zbyt małą), 1N4007 SMD, 10Ω/5W.
 • Level 12  
  Mam pytanie, w którym miejscu jest ten moduł, w/g opisu powinien być zamocowany w górnej belce nad częścią chłodziarki ale go tam niema.
 • Level 12  
  No i znalazł się, jest na dole po prawej stronie z tyłu.
 • Level 10  
  No i dopadło i mnie, dziś po południu po prawie 10 latach pracy szlag trafił lodówkę ARC7550/IX i to z głośnym trzaśnięciem :) po otwarciu obudowy sterownika czuć można było przyjemny zapaszek "magicznego dymku", który ulotnił się z rozerwanego na strzępy przełącznika TNY268PN.
  MARCIN.SLASK wrote:
  Zazwyczaj Koshiny padają. Albo zwarcie, albo całkowita utrata pojemności. Co powoduje spalenie kolejnych elementów zasilacza.
  Ogólnie najczęściej naprawa to: TNY268PN, 2*22µF/400 (lepiej lekko większą pojemność dać, niż zbyt małą), 1N4007 SMD, 10Ω/5W.

  Marcin, dzięki za wskazanie przyczyny eksplozji. Kondensatory łatwo namierzyłem (C13 i C32, 15µF/400V). Dioda i rezystor mocy to pewnie te obok kondensatora C32 - zatem odpowiednio D1 i R42. Ktoś może to potwierdzić? R42 sprawny (ok 8Ω bez wylutu), D1 tez. C32 teoretycznie sprawny (14uF), C13 lekko spęczniały i przy wylucie syknął zostawiając za sobą nóżkę w PCB :) Druga strona PCB czysta, brak widocznych uszkodzeń. Warto jeszcze posprawdzać lub powymieniać zawczasu jakieś inne elementy?

  EDIT: Po wymianie U11, C13 i C32 lodówka dalej nie wstała. Jednak R42 był upalony tak, że nie było śladu na nim poza mikropęknięciem od spodu, a ja z lenistwa początkowo nie wylutowałem opornika do pomiaru. Tutaj ukłon do Trull-a za wskazówkę. Po wymianie R42 lodówka wróciła do żywych i pracuje dalej.

  -andrzej.
 • Level 10  
  Witam
  Właśnie dopadła mnie ta usterka. Dodatkowo do wcześniej wymienionych elementów wymieniłem kondensator C15 ponieważ był także spuchnięty.

  Lodówka ma 10 lat