Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik 1,5kW 1F i pompa-czy to dobre rozwiązanie?

27 Sie 2012 17:24 1905 18
  • Poziom 7  
    Witam.

Mam taki problem i chciałbym się poradzić.
    Otóż posiadam studnię głębinówkę a w niej pompę zasilaną silnikiem 1,5 kW. Zasilanie 3F przeprowadzone jest przewodem pod ziemią z mieszkania do kuchni letniej, w podpiwniczeniu której stoi bojler podłączony do instalacji wodnej pompy. Pompa załączana jest poprzez wyłącznik m611 i wyłącznik ciśnieniowy przy bojlerze. Uszkodzeniu uległ przewód idący pod ziemią i pompa załącza się na chwilę by po chwili zadziałał m611.
    Pewność mam że to to ponieważ po podłączeniu "na krótko" bezpośrednio z gniazda 400V na ścianie pompa pracuje prawidłowo.
    Wymiana przewodu nie wchodzi w grę z uwagi na świeżo położoną elewację na mieszkaniu i dużej odległości mieszkania od kuchni letniej.
    I tu mam pytanie czy mogę do zasilania pompy użyć falownika 1F/3F?
    Znalazłem takie coś firmy LG o symbolu SV015iC5-1F. Czy to rozwiąże mój problem?

Pozdrawiam

WP
  • Poziom 34  
    Jest dostęp do tabliczki zaciskowej silnika?
  • Poziom 19  
    Jeżeli uszkodzony jest na 100% przewód zasilający, to pomoże tylko i wyłącznie jego wymiana. Może jest szansa na położenie innego przewodu (inną trasą).
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Jest dostęp do tabliczki zaciskowej silnika?

Niestety pompa jest umieszczona na głębokości ok. 20m w studni. Nie jest oczywiście zatopiona.

Cytat:
    Jeżeli uszkodzony jest na 100% przewód zasilający, to pomoże tylko i wyłącznie jego wymiana. Może jest szansa na położenie innego przewodu (inną trasą).

Właśnie nie bardzo jest możliwość położenia drugiego przewodu gdyż wiązałoby się to ze zniszczeniem świeżo odnowionej elewacji.
    Do kuchni letniej dochodzi tylko zasilanie 230V i tym chciałbym zasilić ów falownik.
    Uszkodzony przewód jest przewodem niezależnym i nie zasila instalacji kuchni, a tylko i wyłącznie pompę.
  • Poziom 19  
    No to czy możesz zasilić falownikiem z wyjściem 230V, zależy od tego jaki silnik posiadasz. Jeżeli masz silnik 230 / 400V to ok. Jeżeli masz silnik 400 / 680 V to go nie zasilisz takim falownikiem.
  • Poziom 34  
    Silnik jest zasilany 3x400V i z tego co piszesz to nie można zmienić połączenia, więc falownik na 230V nie pomoże, bo na jego wyjściu jest 3x230V.
  • Poziom 19  
    kosmos99 napisał:
    Silnik jest zasilany 3x400V i z tego co piszesz to nie można zmienić połączenia, więc falownik na 230V nie pomoże, bo na jego wyjściu jest 3x230V.

A skąd wiesz jak kolega ma podłączony silnik ? Może ma silnik 230 / 400 V i podłączony jest gwiazdę.
  • Poziom 34  
    Kolega napisał, że nie ma dostępu do tabliczki zaciskowej silnika.
  • Poziom 19  
    No to pozostaje wymiana przewodu lub wyciągnięcie pompy z silnikiem. Inaczej się nie da ;) Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Nie mam dostępu do tabliczki, ale do silnika idą tylko trzy przewody. Więc być może jest to gwiazda. A czy jest jakiś sposób by to sprawdzić bez wchodzenia do studni?
  • Poziom 34  
    belfer252 napisał:
    Nie mam dostępu do tabliczki, ale do silnika idą tylko trzy przewody.

Na pewno?
  • Poziom 19  
    belfer252 napisał:
    Nie mam dostępu do tabliczki, ale do silnika idą tylko trzy przewody. Więc być może jest to gwiazda. A czy jest jakiś sposób by to sprawdzić bez wchodzenia do studni?

Z tego że idą 3 przewody nie wywnioskujesz czy jest to gwazda czy trójkąt. Może znasz producenta i typ silnika? Ciekawe gdzie podziało się PE?
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Może znasz producenta i typ silnika?

Niestety nie znam. To jest fabryczna pompa, ma ok. 20 lat. Ale dokumentacji nie mam żadnej na to.
  • Poziom 34  
    Najpierw piszesz:
    belfer252 napisał:
    Zasilanie 3F przeprowadzone jest przewodem pod ziemią z mieszkania do kuchni letniej

a potem:
    belfer252 napisał:
    Do kuchni letniej dochodzi tylko zasilanie 230V

Więc jak to jest?
    Może to jest silnik jednofazowy? I wtedy liczba przewodów by się zgadzała.
  • Poziom 16  
    Pewnie robotnicy uszkodzili kabel na ścianie, jeżeli tak to GRZECZNIE popros o naprawę. Może będzie to mniej kosztowało niż falownik. Poza tym odłącz uszkodzony kabel od zasilania. kosmos99 autor pisze, że są dwa niezależne kable 1f i 3f.
  • Poziom 34  
    Polarnik1 napisał:
    Pewnie robotnicy uszkodzili kabel na ścianie

Gdzie jest napisane cokolwiek o robotnikach i kablu na ścianie?
  • Poziom 7  
    To silnik 3F na pewno. Fakt może nie wyraziłem się jasno, ale jest tak że pompa jest zasilana osobnym 3-żyłowym przewodem a reszta instalacji (oświetlenie, gniazdka) jest zasilana 2-żyłowym (instalacja sprzed ponad 30 lat). Czyli na pompę idzie 3x230 a na resztę 1x230.
    A z tymi robotnikami to ciężko stwierdzić, bo przewód faktycznie idzie ok. 2m po ścianie i wchodzi w budynek, ale osłonięty jest rurą PCV.
    Przewód naturalnie odłączony.
    I na pewno idą 3 przewody, a 0 wzięte jest z metalowej instalacji wodnej. Nie ma w niej ani grama tworzyw sztucznych.
  • Poziom 34  
    belfer252 napisał:
    Czyli na pompę idzie 3x230
    chyba 3x400V?
    Mnie dziwi, że jest zastosowany kabel 3 żyłowy.
    Jeśli jest tak jak opisujesz to pozostaje tylko wymiana kabla.
  • Poziom 7  
    No niestety tak zrobili dawno temu jacyś fachowcy i do tej pory wszystko było ok, więc nie naprawiał ani nie poprawiał nikt rzeczy która była sprawna. Szkoda że pomysł z falownikiem nie ma racji bytu. No ale coż nie wszystko da się łatwo osiągnąć.
    Dziękuję wszystkim Panom za odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam.

WP