Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ursus C-330M - Rozkręcony dolny wał w skrzyni biegów

ww677 10 Oct 2013 19:27 69294 50
    pwpib
    Level 11  
    Nakrętka wydaje raczej cichy dźwięk, poza tym poluzowana nie wydaje go wcale mocno hałasuje raczej przykręcone nią koło zębate. Naprawiałem kilka skrzynek z tą usterką, generalne na nakrętkach w ogóle gwintu nie było. Hałas w skutek tej usterki pojawia się przede wszystkim podczas puszczania sprzęgła przy obciążonym wałku przekaźnika mocy ze względu na skośne zęby koła, które jest wyrzucane (przesuwane) raz w jedną raz w drugą stronę. Miałem też przypadek w którym podkładka (kołnierz podkładki) zabezpieczająca została wciągnięta przez zazębienie kół i wgnieciona przestrzenie międzyzębne i to był dopiero hałas.

Dodano po 3 [minuty]:

13adam13 wrote:
    jeszcze chwilę pojeździsz to będziesz musiał go holować, bo całkiem się odkręci. :cry:
    :spoko:

Jeździć można ;)
    13adam13
    Level 29  
    Słuchaj ja raz miałem tak, przy oraniu na 4 biegu strasznie rzęziło, sprawdziłem jak na pozostałych biegach, na 3 i na 6 hałas był do wytrzymania, więc doorałem na 3, a wróciłem do domu na 6 biegu, no i potem się okazało ,że nakrętka odkręcona, ale jeszcze nie spadłą z wałka. Natomiast sąsiadowi nakrętka, spadła z wałka i nie dało się jeździć, jedynie co to udało mi się wjechać do garażu na wstecznym terenowym i to przy strasznym waleniu w skrzyni. :D
    Olsen19
    Level 9  
    mczapski wrote:
    Niestety zła wiadomość. W optymistycznej wersji nakrętka nie nadaje się do ponownego użytku. Wałek być może będzie dobry. Ale żeby wymienić nakrętkę musisz całkowicie wymontować skrzynię biegów aby wycofać wałek WOM (część w skrzyni biegów). Czyli silnik do przodu, most napędowy do tyłu (przy okazji podnośnik), skrzynia na grunt.

czemu trzeba podnośnik zdemontować?
    pwpib
    Level 11  
    Olsen19 wrote:
    czemu trzeba podnośnik zdemontować?

Aby cofnąć wałek.

Skrzynia na grunt to zły pomysł. Wystarczy na wózeczkach rozjechać.
    Olsen19
    Level 9  
    a jak cofnąć wałek i który ten wałek? ten na samej górze?
    pwpib
    Level 11  
    Ten na dole. Po odjechaniu skrzynką od tylnego mostu (uwaga na wodziki) dolny wałek trzeba cofnąć aby koło zębate z przodu dało się wyjąć do góry. Nakrętka i podkładka zsunie się do przodu.
    Olsen19
    Level 9  
    Jak odjechać skrzynią biegów w ususie c-330M od mostu. Odkręciłem wszystkie śruby łączące te dwa elementy i za nic nie odchodzi skrzynia od mostu, co mam jeszcze zrobić? Pragnę podkreślić, że wszystko co łączy skrzynie biegów z mostem na zewnątrz zostało odkręcone. Nie dotykałem nic w skrzyni biegów ani nic pod deklem podnośnika.
    pwpib
    Level 11  
    Od dołu też są śruby. Uszczelka może mocno trzymać - trzeba się przyłożyć. Skrzynka powinna nieznacznie odskoczyć, wałki się zsuną, wodziki można popuścić lub "wysmykną" się same. Pamiętaj aby most i skrzynka były równo podparte tak aby ciężar poszczególnych spoczywał na osobnych podporach.

Spójrz na post

[url=]https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2367409.html[/url]

są tam przekroje -rysunki.
    jpna100
    Level 25  
    Skrzynia z mostem jest w dodatku na 2 kołkach ustalających, pasowanie ich jest dość ciasne. Ja musiałem rozpychać skrzynię od mostu za pomocą rzymskiej śruby.
    Olsen19
    Level 9  
    ok dziękuje wszystkim poradziłem sobie jakoś
    sylwek100
    Level 11  
    A ja mam pytanie jak przykręcacie tą nakretkę od przodu skrzyni c330m.Bo u mnie nie ma możliwości skręcania dolnego wałka kluczami nasadowymi na ful ,a potem założenia koła napędu wałka WOM, to koło nie mieści się między obudowę skrzyni a wałek dolny?
    pwpib
    Level 11  
    Ja używam młotka i mesla zawsze działa, potem spawarki dla pewności. Polecam.
    sylwek100
    Level 11  
    Ursus C-330M - Rozkręcony dolny wał w skrzyni biegów

Czy ten tryb oznaczony nr 14 da się zamontować po skręceniu dolnego wałka.
    bdarek121
    Level 1  
    Mam pytanie, w Ursusie C330 w skrzyni biegów, jak przełączę biegi polowe to blokuję się skrzynia, co to może być?
    kapec22
    Level 7  
    Jak zdiagnozować tą odkręcona nakrętkę w skrzyni w zwyklej c 330? Bo na trójce pod obciążeniem wyje i rzęzi a na wstecznym też pod obciążeniem wyje jeszcze bardziej, rzezi i puka ??
    pwpib
    Level 11  
    bdarek121 i kapec22 trzeba zdjąć pokrywę i wypuścić olej, to najlepsza diagnoza.
    kapec22
    Level 7  
    pokrywę mam ściągniętą i jak sprawdzić ten dolny wałek ? Jak ruszam tylnym kołem na biegu to delikatnie się rusza wzdłuż
    beta5
    Level 14  
    Koledzy problem z odkręcającą się nakrętką wałka pośredniego skrzyni biegów w c-330 m przerabiałem kilka razy i naprawdę skutecznym zabezpieczeniem jest jej zakręcenie na klej czerwony do zabezpieczania gwintów / loctite 262/ najważniejsze jest jednak odtłuszczenie gwintu na wałku i na nakrętce co wymaga niestety wyjęcia koła stałego zazębienia wom ale żeby to zrobić to konieczny jest demontaż obu wałków sprzęgłowych oraz częściowe cofnięcie wałka dolnego wom tak aby dało się to koło wyjąć,następnie sprawdzamy gwint na nakrętce i wałku pośrednim odtłuszczamy benzyną extrakcyjną ,smarujemy klejem gwint na wałku i nakrętce i kluczem 55 najlepiej nasadowym z przedłużką dokręcamy nakrętkę do zaniku luzu osiowego kół zębatych na wałku pośrednim ,zbyt mocne dokręcenie nakrętki powoduje szybsze zużycie łożysk na wałku pośrednim .Po dokręceniu nakrętki wałek ma się lekko obracać i nie może mieć luzu osiowego ,następnie montujemy koło zębate wom zwracając uwagę którą stroną ma być założone do przodu ,i następnie wałki sprzęgłowe na końcu dolny wałek wom .Nie polecam spawania ponieważ wałek jest utwardzany i spaw z czasem puści i wówczas trzeba wymienić i nakrętkę i wałek
    Przemula1
    Level 10  
    Panowie szybkie pytanie startowe . Chodzi o tą nakrętkę . Mam rozpolowiony ciągnik jak przy wymianie sprzęgła . Ściągnięty dekiel ten duży co jest lewarek biegów na nim . Co dalej muszę by dostać się do nakrętki . C330.
    mczapski
    Level 39  
    Chyba wystarczy czytać co napisano wyżej. Rysunek też jest.