Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria dysku WD 320GB - odzyskiwanie danych (zdjecia)

27 Sie 2012 20:13 1827 10
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie,

Podczas odinstalowywania programów pod Windows 7 HP 64-bit (wersja oryginalna), komputer nagle się wyłączył, pokazał się "niebieski ekran" i laptop się zrestartował. Od tamtej pory laptop nie wykrywał partycji. Tzn, była widoczna tylko partycja Asus Recovery, ale wcześniejsze partycje, które były stworzone (systemowa "OS" C: oraz z danymi "Data" D: ) nie były już widoczne - sprawdzałem to w instalatorze Win7 oraz w narzędziu DISKPART. Pogodzony ze stratą danych (głównie prywatne fotki rodzinne na partycji "Data") w programie DISKPART wyczyściłem dysk (CLEAN), ustawiłem aktywną partycję (ACTIVE) i sformatowałem partycję szybkim sposobem w narzędziu DISKPART (FAT32). Po tych krokach pojawiła się partycja podczas wyboru w instalatorze Windows 7 HP.
    Na szczęście (mam nadzieje) mój przyjaciel podsunął mi link do tego zacnego forum i tutaj chciałbym Was prosić o pomoc przy odzyskaniu danych (wystarczą tylko fotki z partycji "Data" D: ).
    Program DMDE odnajduje foldery i pliki (za pomocą funkcji Szukaj/NTFS - wyskakują tutaj błedy CRC, ale jak daję Ponów to "idzie" dalej), ale zdjęć było całkiem sporo i chciałbym się dowiedzieć, czy można przywrócić całą partycję, zamiast odzyskiwania plików pojedynczo.

Poniżej załączam screeny przy dysku podłączonym poprzez kieszeń USB (nie mam możliwości sprawdzenia w zwykłym desktopie):

1. DMDE (komunikat po wybraniu dysku)

2. DMDE (widok partycji)

3. S.M.A.R.T z programy Crystal Info

Oraz plik z kopią sektorów 0-2048 z programu DMDE, nazwa pliku "lba_0_2049.bin"

Dziękuję z góry za poświęcony czas i Waszą pomoc,

Marcin
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Czyli sformatowałeś, dałeś dysk do kieszeni usb. Dobrze myśle :P ? Kiedyś też miałem podobny problem i pomogły dwa programy TestDisk i PhotoRec. Poczytaj o nich mi pomogły.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Zwróć uwagę na dwa parametry twojego dysku w SMART. Mam wrażenie że masz bardzo ciężką rękę do tego laptopa, albo coś nie tak z mocowaniem dysku w laptopie. Być może również kieszeń USB powoduje te błędy. Zwróć uwagę czy te wartości nie rosną.

Atrybut ID 191 ( BF )
    G-sense error rate - Częstotliwość występowania błędów spowodowanych wstrząsem
    Częstotliwość błędów w wyniku oddziaływania przeciążenia. Atrybut ten informuje o błędach pracy dysku w wyniku drastycznego przeciążenia (np. Upadek).
    Krytyczny: Nie (Im niższa wartość tym lepiej)

Atrybut 199 ( C7 )
    UltraDMA CRC Error Count - Liczba błędów CRC podczas pracy w trybie Ultra DMA
    Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Najczęstszym powodem błędów są problemy z taśmą-kablem komunikacji danych. Parametr ten nie zmniejsza się po usunięciu usterki kabla.
    Krytyczny: Nie (Im niższa wartość tym lepiej)

Występujące błędy CRC podczas szukaj/NTFS mogą być powodem, kiepskiego kabla lub kieszeni USB - sprawdź czy wartość C7 nie wzrasta

Historia tego dysku jest imponująca, wiele już przeszedł, ale skoro DMDE widzi pliki to wersja free pozwala skopiować 4000 plików. Jeżeli chcesz odzyskać tylko zdjęcia to zaznacz interesujące cię zdjęcia w DMDE i odzyskaj je na inny dysk.

Napisz jeszcze jakiej wielkości miałeś te partycje i umieść screen z partycjami w momencie kiedy DMDE widzi twoje pliki. Zapisz wynik skanowania, żebyś nie musiał kilka razy męczyć tego dysku. Testdisk również jest dobrym rozwiązaniem, nie ma on żadnych ograniczeń co do ilości odzyskiwanych plików.
  • Poziom 7  
    Własnie zapuściłem Testdisk, także nie chcę go na razie przerywać. Dysk wiele nie przeszedł, bo zakupiłem laptopa jakiś miesiąc temu i leży w domu na stole - nikt nim nie rzuca. Jest jeszcze na gwarancji, ale nie wiem, czy gwarancja obejmuje np. te błędy CRC. Jak skończę z Testdisk-iem, to wrzuce screen'a z DMDE i widoku odzyskanych danych. Z tego, co pamiętam, to była to całkiem spora lista z oznaczeniami NTFS 0... itd i w każdej pozycji były widoczne foldery.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Jeżeli odzyskasz dane testdisk-iem to już raczej nie trzeba będzie męczyć dysku DMDE
  • Poziom 7  
    Jak na razie testdisk pokazuje do końca 42h... ale jeśli tak ma być to nie ma problemu. Jak na razie odnalazł 7000 plików. Także odezwę się nie wcześniej jak za 2-3 dni :). Gdyby działo się coś niepokojącego, napiszę niezwłocznie.
    Martwi mnie tylko ten HDD, że niby mam "ciężką rękę" :( naprawdę obchodzę się z laptopem delikatnie. Może w tym sklepie, gdzie go zakupiłem tak się z nim obchodzili... ale to już dywagacje nie w temacie
  • Poziom 7  
    Na chwilę wstrzymałem Testdisk i włączyłem skan w HD Tune Pro (Trial). Po ok. 3 minutach pokazał mi już 4 bad sectory. Teraz leci dalej Testdisk, ale jak się skończy to zamawiam kuriera i wysyłam lapka do ASUS'a.
    Z drugiej strony, czy można jakoś odzyskać pliki razem ze strukturą katalogów?
    Testdisk dzieli mi dane na swoje foldery i mam ich ok. tysiąca (!), pliki są wymieszane i musiałbym każdy folder przeglądać osobno w poszukiwaniu właściwych plików. Ponoć da się to zrobić w DMDE, zgadza sie?
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    DMDE jest bezbłędny pod tym względem. Bez żadnych problemów odzyskasz w nim wszystkie swoje pliki w orginalnej strukturze. Korzystałem parę razy w przeszłości i w chwili obecnej. O mojej pozytywnej opinii o tym programie świadczy fakt, że wykupiłem pełną licencję i nie żałuję nawet gdybym miał nie wykorzystywać go w przyszłości do ponownego odzyskiwania danych. Oby! Polecam.
  • Poziom 7  
    @szczemirek
    Ale nie wydaje Ci się dziwne, że mimo tego, iż dysk ma pojemność 320GB program MDME pokazuje dysk 2,56TB? patrz zalaczony rysunek nr 1 lub nr 2 - chyba coś jest nie tak?
  • Poziom 7  
    Moi drodzy!
    Za pomocą Testdisk odzyskałem część zdjęć (ok. 15k plików jpg). Przeskanowałem też dysk MDME, ale tutaj mimo iż odzyskałem strukture katalogów, to po odzyskaniu zdjęć część z nich była po prostu czarna (nazwy plików były poprawne). Dałem sobie spokój z dalszym odzyskiwaniem i zamówiłem kuriera, żeby odebrał lapka do serwisu.
    Dziękuję wszystkim za pomoc!

OT: Czy, jeżeli wyciagnałem dysk i podpiąłem go pod USB w celu odzyskania danych mogą mi nie uznać gwarancji (oczywiście zamontowałem go ponownie na swoje miejsce)?
  • Poziom 25  
    Gwarancje ci uznają, chyba że dysk porysowałeś, zabrudziłeś czymś, pozdzierałeś jakieś nalepki, ogólnie jeżeli widać jakieś uszkodzenia mechaniczne to mogą się doczepić. Jeżeli dysk jest taki jaki był i nie widać na nim żadnych śladów to uznają gwarancje