Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestracja auta - pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi

klakiernc 27 Sie 2012 21:40 4692 8
  • #1 27 Sie 2012 21:40
    klakiernc
    Poziom 11  

Witam.

Zastanawia mnie pewna kwestia na którą nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. Może się to wam to wydać głupie i śmieszne ale mnie to ciekawi. Kupujemy auto, sama umowa (nie rejestrujemy go na siebie, zostaje ubezpieczenie - dogadaliśmy się ze sprzedawcą). Jak się kończy ubezpieczenie wcześniejszego właściciela ubezpieczamy na siebie a powiedzmy po pół roku chcemy go przerejestrować. I teraz moje pytanie. Co jeżeli sprzedawca go wyrejestrował?? Wiem ,że można ubezpieczyć jeżeli nie wyrejestrował wcześniej samochodu i można go przerejestrować na siebie po upływie 30 dni. A co gdy to zrobił czy da się go ubezpieczyć jak jest wyrejestrowany?? Taki motyw, wchodzimy do zakładu ubezpieczeń z dowodzikiem faceta od którego kupiliśmy a on wyrejestrował auto. I na jaką reakcje ubezpieczyciela możemy liczyć?? Co zrobi miła pani za biurkiem??

Z góry dzięki za pomoc

0 8
  • #2 27 Sie 2012 21:54
    mscgs24
    Poziom 21  

Ubezpieczenie pojazdu nie ma związku z jego przerejestrowaniem.
    Ustawowo masz 30 dni na przerejestrowanie, jesli jednak tego nie zrobisz, to samochód ubezpieczasz na podstawie umowy kupna / sprzedaży.
    Miła Pani za biurkiem, zapyta pewnie o umowę kupna / sprzedaży, przedstawi ofertę i podsunie umowę.

A i ważne info, jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, to najpóźniej 30 dni przed końcem umowy OC obecnej firmy, musisz ją wypowiedzieć. Jesli tego nie zrobisz, to ubezpieczenie w danej firmie przedłuży się automatycznie na następny okres.

1
  • #3 27 Sie 2012 22:27
    Paweł Szeredi
    Poziom 17  

Cytat:
    najpóźniej 30 dni przed końcem umowy OC obecnej firmy, musisz ją wypowiedzieć

Wystarczy 24 godziny przed końcem umowy. A jeśli przegapisz to po podpisaniu umowy z nowym ubezpieczycielem, staremu ubezpieczycielowi płacisz tylko za zdublowany okres ubezpieczenia. Wypowiedzieć najlepiej osobiście i zażądać potwierdzenia na piśmie.

Poprzedni właściciel w wydziale komunikacji zgłasza, że pozbył się auta. Samochód nadal jest zarejestrowany (aż do momentu zezłomowania).

Za nieprzerejestrowanie samochodu ustawodawca nie przewidział żadnej kary więc praktycznie można tak jeździć bez końca. Trzeba tylko pamiętać o OC i podatku od umowy jeśli wartość przekroczyła 1000zł (tu za przekroczenie terminu może być spora kara - od 150zł w górę).
    Pozdrawiam
    Paweł

0
  • #4 27 Sie 2012 22:31
    rosomak44
    Poziom 14  

Witaj
    Na przerejstrowanie masz 30 dni ,ubezpieczyć musisz w tym samym dniu w którym rejestrujesz pojazd. Ubezpieczenie musisz wymówić dzień przed końcem polisy.Stary własciciel zgłasza tylko zbycie pojazdu ,nie może go wyrejestrować ( bo nie jest już właścicielem).Jak nie masz OC i wyjedziesz na ulice ,to w najlepszym wypadku fundusz gwarancyjny.A jak spowodujesz kolizje ,to bez sądu sie nie obejdzie.

0
  • #5 28 Sie 2012 17:23
    cefaloid
    Poziom 30  

klakiernc napisał:
    nie rejestrujemy go na siebie, zostaje ubezpieczenie - dogadaliśmy się ze sprzedawcą. Jak się kończy ubezpieczenie wcześniejszego właściciela ubezpieczamy na siebie

Możesz mnie olśnić co Ty kombinujesz???? Potrzebujesz zamieszać sprawy proste?
    Jeżeli poprzedni właściciel dał Ci OC to idziesz do stosownego agenta z umową kupna i robisz aneks o zmianie właściciela. Pan / Pani dopina Ci do OC kwitek z aneksem. Dodatkowo, jeśli Twoje zniżki są mniejsze dopłacasz różnicę. Chyba, że Ci się nie opłaca kontynuacja, to wtedy kupujesz całkiem nowe OC gdzie indziej, a obecne wypowiadasz (masz prawo to zrobić w terminie 30 dni od zakupu, później już nie).

I z tym OC z aneksem idziesz auto zarejestrować. Albo na odwrót. Aneks po zarejestrowaniu - już nie pamietam.

Stary własciciel za to na 100% pierwsze co zrobi to zgłosi sprzedaż auta ubezpieczycielowi i w urzędzie. Z 3 powodów:
    - super ważny: jak Ty spowodujesz "bum" to on może stracić zniżki bo to jego OC. Ponadto to jego będą ciągać do wyjasnień.
    - mniej ważny: by nie zapomnieć wypowiedzieć umowy która go już nie dotyczy.
    - mniej ważny: bo ma taki obowiązek do 30 dni

Ja osobiście nie dał bym się namówić na sprzedaż bez formalnego zgłoszenia w urzedzie komunikacji i w towarzystwie ubezpieczeniowym. Chyba że bliskiej rodzinie.

Dodano po 29 [minuty]:

Jak widzę zmieniło się.

Nowelizacja ustawy od 11 lutego 2012 napisał:
    Nowe przepisy zapewniaja mozliwosc wypowiedzenia polisy OC poprzedniego wlasciciela pojazdu ze skutkiem natychmiastowym w kazdym terminie. W praktyce oznacza to, ze jesli kupujacy wypowie umowe poprzedniego wlasciciela, to w tym samym dniu musi zawrzec kolejna, gdyz polisa poprzedniego wlasciciela ulega rozwiazaniu z dniem jej wypowiedzenia. Nowelizacja znosi takze automatyczne przedluzenie polisy OC na kolejny okres w razie sprzedazy auta. Ta sama zasada obowiazuje takze przy dziedziczeniu samochodu. Oznacza to, ze jesli kupujacy nie wypowie umowy sprzedajacego, to i tak nie zostanie ona wznowiona na kolejny okres. Ten przepis jest niezwykle istotny, gdy kierowca zakupi samochód pod koniec okresu widocznego na polisie OC sprzedajacego. W takiej sytuacji nowy wlasciciel musi albo przedluzyc polise, albo podpisac nowa. Pamietajmy, ze nie moze dojsc do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej pojazdu. Nowelizacja zmienia takze obowiazki kierowcy, który zdecydowal sie na sprzedaz swojego pojazdu. Po przeniesieniu prawa wlasnosci auta, dotychczasowy posiadacz musi powiadomic zaklad ubezpieczen o nowym wlascicielu w terminie 14 dni od daty sprzedazy, a nie jak bylo do tej pory w ciagu 30 dni.

0
  • #6 28 Sie 2012 17:24
    mscgs24
    Poziom 21  

Paweł Szeredi napisał:
    Wystarczy 24 godziny przed końcem umowy. A jeśli przegapisz to po podpisaniu umowy z nowym ubezpieczycielem, staremu ubezpieczycielowi płacisz tylko za zdublowany okres ubezpieczenia. Wypowiedzieć najlepiej osobiście i zażądać potwierdzenia na piśmie.

Niestety nie do końca tak jest.
    Miałem ubezpieczenie w PZU, jednak AXA dała mi duuuużo lepsze warunki. Było to ok. 1.5 tygodnia przed końcem polisy w PZU. Opłaciłem AXA zgodnie z terminem rozpoczęcia nowej polisy, a wcześniej (około 10 dni) telefonicznie poinformowałem PZU, że kończę u nich polisę i tyle, kazali mi dać im to na piśmie, więc tak zrobiłem, jeszcze tego samego dnia. I co?
    I okazało się, że po ok. 4 misiącach dostałem pismo z windykacji, że umowę wypowiedziałem zbyt późno, bo musi być 30 dni przed końcem okresu ubezpieczenia, wypowiedziane OC, a w szczególnych wypadkach 14 dni przed zakończeniem okresu ubezpieczenia, jak znajdę dokument to wrzucę skan.
    Proszę więc nie pisać. że można dobę wcześniej wypowiedzieć umowę, bo to tylko tak ładnie wygląda, a realia są całkiem inne.

Ja miałem tn problem ok 18 miesięcy wstecz i dopiero się "odbimbali" jak powiedziałem kilka przykrych i dobitnych słów Panu z windykacji PZU. Skończyły się pisma i groźby.
    No to się widocznie zmieniło, ale jak głosi PZU "Przezorny, zawsze ubezpieczony"

0
  • #7 28 Sie 2012 17:34
    cefaloid
    Poziom 30  

A ja 2 lata temu rozwiązałem OC właśnie z PZU dzień przed jego upływem. Osobiście, w ich placówce (nie u agenta tylko w placówce PZU) - bo już było za późno na cokolwiek innego. Pamietam jak dziś bo się okazało że ich oddział ubezpieczeń est gdzie indziej i pędziłem przez pół miasta. Dostałem kopię z pieczątką i zero problemów.

Ale może były inne przepisy niz wtedy gdy Ty miałeś problem. W lutym też się przecież zmieniły.

0
  • #8 29 Sie 2012 18:52
    PCcepuk
    Poziom 19  

kolego napisałes "(nie rejestrujemy go na siebie, zostaje ubezpieczenie - dogadaliśmy się ze sprzedawcą)"

1.ubezpieczenie NALEŻY do SAMOCHODU NIE do właściciela !!! to nie anglia :), tylko znizki uzyskuje uzytkownik.... tak wiec kupujac samochod sprzedajacy MUSI dac ci aktualne ubezpieczenie OC a jezeli tego nie zrobi MUSISZ to zaznaczyć w umowie kupna-sprzedazy !!! i w tym samym dniu w ktorym kupiłeś pojazd MUSISZ go ubezpieczyc...
    2.termin na przerejestrowanie pojazdu masz 30 dni -lecz ustawodawca nie przewidział kary za przekroczenie tego terminu.... czasami zdarza sie ze "nadgorliwy" polcyyjant wlepi ci mandat 50zł za niezgodny wpis ze stanem faktycznym...

tak wiec reasumując:
    kupujesz samochod z aktualnym OC i badaniem technicznym mozesz jezdzic ile ci sie podoba... jezeli wartość w/g eurotaxu (nie wartość wpisana na umowie) przekracza 1000zł opłać w skarbówce te 2% i jezdzij..... ot cała filozofia....

tak jezdziłem swojego czasu kilka miesiecy autem sprowadzonym z zagranicy na ichniejszych blachach (wazne zeby tablice nie były celne tylko stałe -np.auto kupione bezposrednio od właściciela), OC opłacane, badanie techniczne wystawione na papierku i... nic :)

0
  • #9 02 Wrz 2012 12:31
    klakiernc
    Poziom 11  

Może się mylę ale jak mam umowę kupna/sprzedaży to nawet przy stłuczce przy OC i dowodzie sprzedawcy będą i tak ścigać mnie (jak się mylę to mnie oświećcie).

0