Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja automatycznego nawadniania

27 Sie 2012 21:54 4443 15
  • Poziom 8  
    Witam, posiadam system automatycznego nawadniania, elektrozawór 24V AC podłączony do sieci wodociągowej jest uruchamiany przez sterownik czasowy wysyłający takież napięcie, chciałbym ten oto sterownik podłączyć do pompy 1,5 kW która będzie pobierała wodę ze studni i będzie zasilała ten system bezpośrednio (bez hydroforów i żadnej dodatkowej instalacji wodnej) zamiast wody wodociągowej.

W związku z tym proszę o pomoc i odpowiedź na pytania:

1. Czy wystarczy zamontować Przekaźnik elektromagnetyczny 24V->230V który będzie uruchamiał pompę zamiast elektrozaworu? (wyborem zasilania będzie sterował pływak w studni)

2. Czy oprócz przekaźnika jest potrzebny jakiś dodatkowy element np. zabezpieczający pompę?

3. Czy jest jakiś prostszy sposób? Może jakieś inne propozycje

4. Jeżeli pkt. 1. jest OK to jaki przekaźnik kupić? ;)

pozdrawiam i dziękuję z góry
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 35  
    Stycznik wystarczy, pod warunkiem, że woda będzie miała zawsze ujście, jeśli będzie zakręcana to potrzebny bęzie czujnik ciśnienia.
    Jako zabezpieczenie wyłącznik silnikowy.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 20  
    Witam

Przy małych pompach nie stosuje się specjalnych zabezpieczeń nadprądowych. Choć zawsze możesz zastosować wyłącznik silnikowy dobrany do prądu.
    Przekaźnik powinien się sprawdzić. Cho nie do końca rozumiem o co chodzi z systemem automatycznego nadawania, rozwiń swoją myśl. Może jakieś schematy układu
  • Poziom 8  
    W tym momencie posiadam sterownik systemów nawadniających Rain Bird STPi6 który obsługuje 4 sekcje nawadniające trawnik w ogrodzie, każda z sekcji jest uruchamiana poprzez ten sterownik i każda z nich posiada własny elektrozawór. Dodatkowo cała instalacja jest "poprzedzona" tzw. Master Valve czyli zaworem który także jest sterowany przez to samo urządzenie. Sterownik ten wysyła napięcie 24V AC do zaworu głównego, a następnie kolejno uruchamia każdą z sekcji, moim zamiarem jest zastąpienie wody z wodociągu, wodą ze studni, za pomocą pompy która będzie uruchamiana przez ten sam sterownik który będzie poprzez pływak wysyłał napięcie do elektrozaworu głownego lub stycznika uruchamiającego pompę ;)

BTW. Jaki rodzaj stycznika mam zakupić? model? parametry? znam się na wodzie ale na prądach już mniej ;)

a propos: po co mi wyłącznik silnikowy? jest potrzebny? pompa będzie głębinowa zanurzona w wodzie
  • Poziom 35  
    apeha10 napisał:
    Jaki rodzaj stycznika mam zakupić? model? parametry? znam się na wodzie ale na prądach już mniej

Dla silnika 1,5 kW jest duży wybór
    apeha10 napisał:
    po co mi wyłącznik silnikowy? jest potrzebny?

ochroni silnik przed ewentualnym uszkodzeniem np zanik fazy, uszkodzenie pompy
  • Poziom 8  
    więc mógłbys mi coś zaproponować?
  • Poziom 35  
    Rozumiem, że silnik trójfazowy?
  • Poziom 8  
    jedno fazowy
  • Poziom 17  
    Możesz zastosować termik trójfazowy tylko musisz przewlec zasilanie przez wszystkie 3 styki. Oczywiście musisz sprawdzić prąd znamionowy pompy. jeżeli jest to pompa odśrodkowa to czujnik ciśnienia nie jest ci potrzebna, zakręcone odpływ nie jest problemem pompa po prostu zacznie mielić. Problem będzie gdy będziesz miał zbyt dużą średnicę odpływu, nie dobraną do pompy, wtedy może ci się spalić.
  • Poziom 23  
    Rozwiązanie jest bardzo proste jak wspomnieli przedmówcy przekaźnik załączający pompę a jako zabezpieczenie przed pracą na sucho pompa o niedużej wydajności z włącznikiem pływakowym.
  • Poziom 8  
    Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz, mianowicie system obsługuje wodociąg o wydajności około 3600 l/h i ciśnieniu około 3 barów, wyjście z domu wody to rura PPR 32x6mm czyli 20 mm śr wewn. System 4 sekcyjny działa na rurze fi 25x2mm i każda z sekcji wylewa pomiędzy 1500 a 3000 l/h. Czy w momencie zamontowania pompy 1,5 kW i wydajności około 4500 l/h i ciśnieniu maksymalnym pompy 10 bar system nie zostanie przeciążony przez nadmiar wody i ciśnienia? czy pompa się nie spali? i czy w ogóle pompa może działać ciągle przez około 1-1,5 h (zaznaczam że nie mam możliwości zamontowania zbiornika hydroforowego)

oczywiście w momencie uruchomienia pompy woda będzie miała ZAWSZE UJŚCIE
  • Poziom 35  
    apeha10 napisał:
    czy pompa się nie spali?

Po to stosuje się wyłącznik silnikowy, który trzeba prawidłowo ustawić.
    apeha10 napisał:
    Czy w momencie zamontowania pompy 1,5 kW i wydajności około 4500 l/h i ciśnieniu maksymalnym pompy 10 bar system nie zostanie przeciążony przez nadmiar wody i ciśnienia?

Z tego co piszesz to każda z sekcji ma pobierać min 1500l/h, jeśli zawsze pracują cztery, więc to będzie 6000l/h zapotrzebowania, więc ta pompa jest za "słaba".
  • Poziom 1  
    Pomoc w doborze osprzętu będziesz miał tam gdzie ja kupiłem i sam zanotowałem wszystko do systemu nawadniania na www.HubiK.com.pl bardzo cierpliwi i uczynni ludzie

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.10. Zabronione jest rozpowszechnianie, bez zgody Usługodawcy, reklamy w każdej postaci, w tym kryptoreklamy.