Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie i zabezpieczenie silnika hydroforu.

28 Aug 2012 02:15 18792 16
    User removed account
    User removed account  
    stanislaw1954
    Level 43  
    Prąd silnika hydroforu-ustawiany na wyłączniku silnikowym z termikiem, najlepiej jest ustawić nie sugerując się żadnymi napisami.Trzeba ustawić taki minimalny prąd, przy którym silnik będzie pracował.Jeśli zdarzy się że wyłączy ,to ustaw jeden"ząbek" wyższy prąd i powinno dobrze zabezpieczyć silnik.Można by wprowadzić stycznik ,który byłby sterowany przez przekaźnik ciśnieniowy,a do tego elektroniczny kontroler obecności faz przed i za stycznikiem. Ale wszystko musi być dobrze zabezpieczone przed wilgocią
    leszek-56
    Level 19  
    STANISLAW 1954 ma rację najlepiej ustawić trochę wyżej niż prąd pracy ale pamiętaj żeby mierzyć tuż przed samym wyłączeniem kiedy jest najwyższe ciśnienie w baniaku .
    tehaceole

Level 28  
    Zobacz co na temat doboru zabezpieczeń, stycznika i okablowania podpowiada nam "suwak" Moellera:
    Podłączenie i zabezpieczenie silnika hydroforu.
    Twój silnik ma możliwość przełączania Y/T? Jakie napięcia ma podane na tabliczce znamionowej?
    stanislaw1954
    Level 43  
    tehaceole wrote:

Twój silnik ma możliwość przełączania Y/T? Jakie napięcia ma podane na tabliczce znamionowej?
    Nie kombinuj ! Ten silnik już pracował,więc jest prawidłowo podpięty.
    tehaceole

Level 28  
    stanislaw1954 wrote:
    Nie kombinuj ! Ten silnik już pracował,więc jest prawidłowo podpięty.
    Przepraszam bardzo Kolegę, ale czym tutaj kombinuję? Moje pytania wynikają wprost ze stwierdzenia:
    lordpakernik wrote:
    Czy to jest możliwe, że silnik 2,2kW 3 fazowy połączony w gwiazdę pobiera 5A?
    Więc proszę nie zarzucać mi tutaj żadnych kombinacji, ponieważ nigdzie nawet słowem nie wspomniałem o zmianie konfiguracji pracy. A na zadane przez Autora pytanie odpowiedziałem w formie "graficznej".

Pozdrawiam
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    tehaceole wrote:
    Więc proszę nie zarzucać mi tutaj żadnych kombinacji, ponieważ nigdzie nawet słowem nie wspomniałem o zmianie konfiguracji pracy.

Tiaaa...

tehaceole wrote:

Twój silnik ma możliwość przełączania Y/T?

Irytacja nie na miejscu, proszę nie bić piany.
    A tak na marginesie, to po co przełączanie silnika 2,2 kW? Kto miałby to robić, skoro silnik jest załączany automatycznie? Po co komplikować proste życie? Pytanie było bezsensowne, a reakcja tym bardziej.
    tehaceole

Level 28  
    retrofood - MEA CULPA
    Już tłumaczę co miałem na myśli:
    - mamy obiekt na którym pracuje jakieś urządzenie
    - mamy na urządzeniu jakąś karteczkę z niewiadomego pochodzenia zapiskami
    Rozwinięcie mojego skrótu myślowego (dot. Y/T): a co jeżeli przed przybyciem naszego Kolegi na miejsce przy silniku grzebał jakiś ichniejszy magik? Fakt faktem - bezwzględnie powinien zadziałać wyłącznik silnikowy - być może jego awaria w połączeniu z zaśniedziałymi stykami łącznika ciśnieniowego były jedyną przyczyną spalenia silnika. Ale IMHO warto jest sprawdzić wszystkie potencjalne przyczyny usterki - co jak widać chce zrobić Kolega lordpakernik. A odkręcenie pokrywy w silniku i profilaktyczne zerknięcie na zaciski (najlepiej w połączeniu z konserwacją połączeń: usunięcie śniedzi, dokręcenie itp.) chyba nie jest złe?

Oczywiście całkowicie popieram rady Kolegi stanislaw1954 dot. doposażenia obwodu zasilania silnika w układy zabezpieczeń.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    tehaceole

Level 28  
    pawełek1985 wrote:
    PS. Ostatnio oglądałem http://www.youtube.com/watch?v=TxNi9uTNjXM Który elektryk będzie szukał przerwy w spreparowanym przewodzie, który aktualnie przewodzi, lub będzie zaglądał do skrzynki gdy jedyna potrzebna naprawa to kompletnie rozregulowany wyłącznik ciśnieniowy i został wezwany do usterki, a nie generalnego remontu. Kolejna miniona żenada od Tusc Vision Network... Polecam ten program, jest od niedawna na YT, można się pośmiać z samych pomysłów na nierzeczywiste usterki...
    No tak - rozregulowany wyłącznik lub niewłaściwa objętość poduszki powietrznej to jedno. I tutaj nie ma sensu ingerencji w silnik czy instalację. Ale problemem jest tutaj spalony silnik - osobiście wolę mieć pewność, że po wymianie nie będę wzywany za parę dni do tej samej awarii.
    pawełek1985 wrote:
    Można się pokusić o CZF, ale długo te zabawki nie wytrzymują przy pracy ciągłej. Można podłączyć je w sposób taki, że wyłącznik ciśnieniowy podaje napięcie (3 fazy) na CZF, gdy ten stwierdzi, że napięcia OK, zasila cewkę stycznika. Przy takim podłączeniu nie spali się po dwóch latach... Panuje też teoria, że dobrze dobrany wyłącznik silnikowy jest wystarczający i odłączy silnik przy zaniku fazy.
    I to rozwiązanie najlepiej byłoby zastosować. To samo pisałem kilka miesięcy temu w innym wątku o hydroforze.
    Tutaj przy okazji innej usterki wyszło, że w puszcze przyłączeniowej na korpusie silnika utrącona była jedna faza. Gdyby nie to, że zasilany był z falownika (falownik był na tyle "mądry", że stwierdzał asymetrię obciążenia i wyłączał wyjście) a nie prosto z sieci to najpewniej silnik mógłby tego nie przeżyć.
    tehaceole wrote:
    Panuje też teoria, że dobrze dobrany wyłącznik silnikowy jest wystarczający i odłączy silnik przy zaniku fazy.
    Znam tę teorię. I swoją drogą ciekaw jestem, czy ktoś przeprowadzał kiedyś badania wpływu doboru zabezpieczeń i towarzyszących układów zabezpieczających na żywotność silników? Bo co "szkoła" to inne podejście - my proponujemy dodatkowo stycznik + CKF a ktoś inny zaraz nas wyśmieje i stwierdzi żeśmy głąby bo wystarczy PKZM0-6,3 a klienta chcemy na koszta naciągnąć.

Skoro już przy teorii jesteśmy to ostatnio usłyszałem coś takiego:
    Quote:
    Poduszka powietrzna w hydroforze jest tylko po to, aby sterować łącznikiem ciśnieniowym załączającym pompę. Woda dostarczana jest do odbiorcy grawitacyjnie
    Tylko jak u diaska w świetle tej teorii wyjaśnić działanie mojego własnego hydroforu umieszczonego w studni i fakt dostępności wody na II piętrze? :)
    wola
    Level 26  
    Witam.
    Quote:
    Czy to jest możliwe, że silnik 2,2kW 3 fazowy połączony w gwiazdę pobiera 5A?
    Tak. Jego prąd znamionowy powinien być w tych granicach (jest podany na tablicy znamionowej).
    Quote:
    Pośrednią przyczyną spalenia były zaśniedziane styki w przełączniku, który odłącza gdy baniak się już napełni wodą. Zaleciłem jego wymianę na nowy.

Należałoby zadbać by wpusty kablowe presostatu miały odpowiednie (najlepiej gumowe czy silikonowe) uszczelnienie.
    Quote:
    Ja od siebie mam wymienić wyłącznik silnikowy. Czy jakoś dodatkowo zabezpieczyć ten hydrofor?
    Niezależnie jak zabezpieczysz silnik zabezpieczenie termiczne nie powinno odblokowywać się automatycznie.
    I to co kolega stanislaw1954 pisał;
    Quote:
    wszystko musi być dobrze zabezpieczone przed wilgocią
    a najlepiej przeniesione do suchego pomieszczenia
    User removed account
    User removed account  
    tehaceole

Level 28  
    lordpakernik wrote:
    Po 2 co mnie męczy;/ Jak wyregulować ten wyłącznik ćiśnieniowy. Jak to się robi. Nie chcę aby coś tam wyleciało w powietrze;/
    To jest bardzo proste. Typowy łącznik ciśnieniowy, jak np. ten posiada 2 pokrętła. Jedno przeważnie jest śrubą widoczną od góry, drugi w zależności od konstrukcji to nakrętka plastikowa lub metalowa poniżej.
    I teraz tak: jedno służy do regulacji maksymalnego ciśnienia do jakiego dobije hydrofor, drugie służy do regulacji histerezy, tzn. do jakiej wartości musi spaść ciśnienie aby łącznik załączył pompę. Teraz nie powiem Ci który z regulatorów jest od czego bo swój hydrofor w ubiegłym roku ostatni raz regulowałem - pamięć jest zawodna. Ale wystarczy dosłownie chwila abyś na miejscu ogarnął temat z tymi "kręciołkami".
    Ważna uwaga - jeżeli poduszka powietrzna w zbiorniku hydroforu będzie zbyt mała to nie uzyskasz właściwego jej sprężenia - łącznik nie będzie działać poprawnie. Są różne szkoły i nie chcę tutaj wchodzić w aspekty hudrauliczne - nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Ale z własnych doświadczeń podpowiedzieć Ci mogę aby zacząć od napełnienia zbiornika wodą do połowy. Wszystko zależy jakie max ciśnienie chcesz uzyskać. Wszystko zależy także od tego czy zbiornik jest stojący czy leżący - przecież nie chcemy wpuszczać powietrza do instalacji... :)
    lordpakernik wrote:
    Bardzo ciekawe rozwiązanie. Ale 2 lata to trochę za mało. Ale co lepiej wg was? Bo mi osobiście czujnik zaniku faz i stycznik bardzo pasują. Albo stycznik z termikiem. Co lepsze? Czy pozostaniemy przy wył. silnikowym?

Kolega pisał o 2 latach - miał na myśli układ w którym CKF czy CZF jest podłączony na stałe do sieci zasilającej. Niestety w przypadku wyrobów F&F jest to realny czas użytkowania. Dlatego zalecił Ci puszczenie zasilania na ten układ zabezpieczający dopiero zza łącznika ciśnieniowego - dzięki temu uzyskasz kilkukrotne zwiększenie żywotności.
    Swoją drogą zamiast F&F poszukaj alternatywy w postaci chociażby ETI lub Eaton / Moeller dla tego CKF'a.

A hermetyczność? Nieduża puszka natynkowa hermetyczna - ok. 30-40zł, dławice - ok1 -2zł sztuka. Wszystko (CKF + Stycznik) zamykasz wewnątrz i zapominasz.
    wola
    Level 26  
    Witam.
    Quote:
    Cytat:
    Niezależnie jak zabezpieczysz silnik zabezpieczenie termiczne nie powinno odblokowywać się automatycznie.

W przypadku CZF tak będzie.

Nie wiem, czy mnie dobrze zrozumiałeś; po zadziałaniu zabezpieczenia przeciążeniowgo "ktoś" powinien ręcznie to odblokować, ponieważ może to oznaczać awarię w obwodzie silnika. CZF może pracować w automatyce.
    kisiu8a
    Level 1  
    witam
    poduszka powietrzna w baniaku hydroforu nie jest po to by działał wyłącznik ciśnieniowy tylko woda się nie spręża! a powietrze tak!
    a powietrza POWINNO BYĆ OK 2/3 ZBIORNIKA
    Ja mam tyle żeby przy włączniu się pompy nie wyleciało rurami powietrze z baniaka
    a woda na II piętro płynie pod ciśnieniem wytworzonym przez pompę w baniaku
    tehaceole

Level 28  
    kisiu8a wrote:
    witam
    poduszka powietrzna w baniaku hydroforu nie jest po to by działał wyłącznik ciśnieniowy tylko woda się nie spręża! a powietrze tak!
    a powietrza POWINNO BYĆ OK 2/3 ZBIORNIKA
    Ja mam tyle żeby przy włączniu się pompy nie wyleciało rurami powietrze z baniaka
    a woda na II piętro płynie pod ciśnieniem wytworzonym przez pompę w baniaku
    Kolega chyba nie zrozumiał sarkazmu z jakim przytoczyłem w swoim wcześniejszym poście "teorię" działania hydroforu... :)
    wumis
    Level 1  
    Wyłącznik ciśnienowy działa od 1977 r,działa też pompa trzystopniowa ,wydajność trochę spadła ale na moje potrzeby wystarcza ok 500 l dziennie.Myślę żę nie wszędzie trzeba wchodzić na siłę z elkektroniką, szczególnie w prostych układach.