Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RAID 0 a wymiana jednego z dysków.

28 Sie 2012 16:00 3612 11
  • Poziom 26  
    Mam macierz RAID 0 z 2 dysków Western Digital WD1600JD-00HBB0 160GB.
    Jako że jeden z nich ma ostatnimi czasy niepokojące wahania parametru 01 Read Error Rate (zależnie od 0 do 2xx) wypadało by coś z tym zrobić.
    I teraz pytanie: czy po wykonaniu kopii posektorowej na drugi taki sam dysk RAID wstanie czy się wysypie?
  • Poziom 26  
    Jeżeli chodzi o to że kopiuję tylko i wyłącznie jeden dysk który mnie interesuje a drugi wypinam na czas kopiowania to wiem.
  • Poziom 26  
    A czy możliwe jest przekopiowanie całego RAID0 na pojedynczy dysk twardy nie będący dyskiem RAID, tak żeby system potem normalnie działał?
    W sensie rezygnacji z macierzy RAID0 na rzecz pojedynczego dysku nie będącego RAID'em.
  • Poziom 43  
    Można. Jeśli chcesz dane to wystarczy zwykłe kopiowanie i takie coś dotyczy wszystkich partycji poza systemowymi. Z systemowymi trzeba utworzyć obraz partycji i potem ją odtworzyć.
  • Poziom 26  
    Czyli jak rozumiem magiczna kopia posektorowa woluminu RAID0 na inny dysk w tym wypadku nie zadziała?
  • Poziom 26  
    Może trochę głupie pytanie, ale czy kontrolerowi nie będzie wydawało się ze ten dysk to RAID? W sensie, czy na dyskach które są w macierzy nie są zapisane jakieś informacje o niej, które przekopiują się na nowy dysk?
  • Poziom 22  
    Udało się Wam to zrobić? Ja też mam RAID 0 :D
    I to z Seagate 7200.11 "czarna seria" ale w porę robiłem firmware update.
    Na razie oba przepracowały wiele tys godzin i żaden nie raportuje błędów, ale kiedyś jak padnie to..

Powiem tak. Raz robiłem migrację.
    RAID 0 2 x 320GB (640GB) -> single 500GB i udało się bez problemu.
    Zmniejszyłem wtedy partycje, żeby te 500GB się zmieściło, resztę obcinałem przy kopiowaniu sektorowym 1:1. Żeby system wstał nie zmieniałem w BIOSie opcji pracy kontrolera z RAID. Jednak UWAGA ta opcja zakłada oba sprawne dyski..
    Natomiast większość kontrolerów poradzi sobie z utworzeniem RAID 0 w drugą stronę, czyli z istniejących danych rozłoży na 2 dyski.

UPDATE: sorki, poprawiam się. To nie było kopiowanie 1:1 tylko zdaje się klonowanie Clonezillą.. a później potrzebne jest uruchomienie kompa z DVD i naprawa partycji boot (Win7).
  • Poziom 19  
    Jeśli chcesz wymienić jeden dysk w macierzy RAID 0 to sama kopia posektorowa nie wystarczy. To kontroler RAID ma w sobie zapisane numery seryjne dysków twardych, które wchodzą w skład macierzy i w jakiej kolejności więc w zależności od rodzaju kontrolera konieczne może być usuniecie i odtworzenie macierzy. Zakładam że chcesz wymienić np. drugi dysk macierzy RAID 0:
    - przełączasz kontroler z trybu RAID na IDE/SATA
    - robisz kopie pierwszych 1024 sektorów z pierwszego i drugiego dysku (zapisujesz do pliku np. na pendrive i oznaczasz który plik jest od 1 i 2 dysku)
    - robisz kopię 1:1 drugiego dysku na nowy dysk
    - przełączasz kontroler na tryb RAID i usuwasz macierz
    - wyjmujesz drugi dysk z komputera i podłączasz nowy dysk do tego samego portu SATA.
    - tworzysz nową, identyczną macierz RAID 0 (taka sama wielkość, rozmiar stripe itp.) i upewniasz się czy dysk pierwszy macierzy nie stał się dyskiem drugim i odwrotnie.
    - przełączasz kontroler z trybu RAID na IDE/SATA
    - przywracasz pierwsze 1024 sektory do pierwszego i drugiego dysku
    - przełączasz kontroler na tryb RAID

W podobny sposób robiłem gdy jeden z dysków "wyleciał" z macierzy (widoczny był jako non-RAID). Jeśli jednak chcesz przenieść RAID 0 na jeden dysk to robisz kopie posektorową macierzy na nowy dysk o takim samym lub większym rozmiarze i usuwasz macierz.