Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja kotła Termet Miniterm Turbo 24kW

Antaeus_ 28 Aug 2012 18:56 3975 5
    Antaeus_
    Level 9  
    Witam, chciałbym wymienić stary kocioł z otwartą komorą spalania na nieco nowsze rozwiązanie, skusiłem się zatem na produkt Termet Miniterm Elegance Turbo 24kW do mieszkania 60mkw

Problem pojawia się oczywiście z odprowadzaniem spalin i pobieraniem powietrza, musi odbywać się to u mnie poprzez komin (mieszkam na ostatnim pietrze, szacuję długość komina od kotła na ~3m, szerokość komina ~fi130) i rodzi się pytanie, jak to zrobić w miarę niskim kosztem, bo wycenę jaką zrobił instalator uważam za absurdalną (kocioł 2500zl, materiał 1200zł, robocizna 1200zl)
    Pierwszym co mnie zastanawia to jak rozwiązać sprawę komina, czy można wpiąć się do komina rurą koncentryczną fi80/125 na kolanku 90* i zaraz od tego miejsca wyjść przez komin samą rurą fi80? (w sumie dwa załamania 90*) Czy muszę 'iść' rurą koncentryczną przez pierwsze dwa załamania, po pierwszym metrze kolejne 'przejść' tylko wewnętrzną i na końcu z powrotem koncentryczną? (ale wtedy muszę zastosować chyba fi60/100, żeby nie zasłonić całego komina?)
    Druga sprawa to czy taki kocioł da radę (24kW)? Z dokumentacji wnioskuję, że maksymalna długość przewodu koncentrycznego przy dwóch załamaniach 90* to <1.5m :o

Jak to ugryźć?
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Twoje rozumowanie dotyczące komina jest prawidłowe. Wpinasz się "dwururką do istniejącego komina Φ130 (powinieneś zastosować redukcję Φ130x Φ125) a do niej wsunąć dedykowaną rurę spalinową Φ80) Na szczycie komina montujesz płytę dachową (koniecznie) dla rozdzielenia powietrza i spalin. Jeżeli zastosujesz Φ60 ,to kocioł (wentylator) może mieć problem.
    Antaeus_
    Level 9  
    czyli układ:
    kocioł -> kolano dwuścienne Φ80/125 90* -> rura dwuścienna Φ80/125 0,3m -> redukcja Φ125 na Φ130 -> jakieś zaizolowanie tego przy ścianie, obejma(?) -> kolano jednoscienne Φ80 90* -> rura jednoscienna Φ80 4m -> płyta dachowa Φ125 -> czerpnia powietrza pionowa 80/125 -> daszek spalinowy (gdybym czegoś zapomniał to proszę o sprostowanie)

a odprowadzenie kondensatu? czy są to znikome ilości by się tym przejmować?
    mirrzo

Odprowadzenie kondensatu bezwarunkowo w adapterze. Masz do wyboru pionowy, lub poziomy. Musisz jeszcze zastosować wyczystkę. Te 2 elementy zaraz za kotłem. Dalej, jak napisałeś.
    Żadna obejma, o której napisałeś nie zda egzaminu. Może być redukcja, lub nic. Powietrze do spalania i tak dojdzie do kotła. Ważne, żeby rura spalinowa była składana z elementów z uszczelkami.
    Antaeus_
    Level 9  
    jeszcze mam takie, zasadnicze, pytanie
    czy jest możliwe ze mam odprowadzanie grawitacyjne spalin zbiorcze dla całej klatki w bloku? niby od 2002 roku nie może tak być, ale budynek budowany był w 1998 roku
    pisze o tym, bo 'analizując' namacalnie komin wydaje mi się ze mam przelot pionowy

gdyby tak było, to czy brak wspomnianej obejmy to dobry pomysł, oraz czy w ogóle można do komina Φ130 włożyć rurę Φ80 i zmniejszyć jego objętość dla pozostałych kotłów?
    mirrzo

Do jednego kanału spalinowego może być włączony tylko jedno urządzenie z odprowadzeniem spalin. Jest wyjątek, system LAS, który nie jest zapewne tu zrealizowany. Jeżeli u Ciebie tak masz, niech kominiarz sprawdzi co i jak .
    Idąc dalej nie mógłbyś w ten sposób połączyć, gdyż do kotła zamiast powietrza zasysane by były spaliny.
    Do Φ130 możesz bez przeszkód włożyć rurę Φ80. Przecież mamy system Φ 125 x Φ80 :)