Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet z kablówki i dwa kompy

Janusz 07 Mar 2003 22:02 15170 38
  • #1 07 Mar 2003 22:02
    Janusz
    Poziom 26  

Jak to najprościej podłączyć? Czy jeśli podłączę komputery przez karty sieciowe, a jeden z nich przez USB do modemu kablowego to będzie to działać?

0 29
  • Servizza
  • #2 07 Mar 2003 22:06
    kloszi
    Poziom 19  

Najlepiej kup uzywanego huba (ok 40-50zł)bo puźniej możesz miec nie tylko kłopoty z konfigurowaniem lub samym podłączeniem

0
  • Servizza
  • #3 07 Mar 2003 22:16
    gawryl
    Poziom 12  

Najsensowniejszym rozwiązaniem jest ROUTER ze SWITCH-em lub HUB-em w jednym. Takie rozwiązanie pozwoli na dzielenie IP na "małą sieć"

0
  • #4 07 Mar 2003 22:21
    elektryk
    Poziom 42  

Będzie działać jeśli Twoj prowider nie utrudnił takiej kombinacji. Jeśli nie to wystarczy albo udostępnianie połączenia sieciowego albo program WinRoute.

0
  • #5 07 Mar 2003 22:22
    Luti
    Poziom 12  

Nie wime jaka masza kablowke ale nie zawsze bedziesz mogl podlaczayc huba lub switcha. Masz troche latwiejszy problem bo masz tylko dwa kompy jesli jescze w jednym domu to lux.W jednym kompie bedziesz mial 2 siecowki
    i tam udostepnisz lacze internetowe
    a do drugiej podlaczysz zkrosowana skretke do drugiego kompa.

0
  • #6 07 Mar 2003 22:29
    elektryk
    Poziom 42  

Luti a przeczytałeś że modem jest na USB?

0
  • #7 07 Mar 2003 23:07
    Janusz
    Poziom 26  

Wybaczcie, na naprawie sprzętu się znam, ale w tym temacie jestem zielony. Wytłumaczcie po kolei jak krowie na granicy...
    Modem mogę podłączyć po USB lub sieciówce. Teraz chodzi jeden na sieciówce. Drugi komp jest w domu w sąsiednim pokoju...

... czyli chyba mogę dołożyć sieciówkę do tego z którego korzystam, drugą do drugiego i działa?

Tekst dwóch wypowiedzi został scalony w jedną.
    LEM

0
  • #8 08 Mar 2003 00:27
    beret
    Poziom 2  

w tych modemach które znam nie da się tak zrobić, musisz :
    -podłączyć modem kablem sieciowym do rotera
    -roter podłączyć do koncetratora sieciowego lub przełącznika
    -komputery podłączyć do tego samego koncetratora
    możesz kupić gotowy roter lub zrobić go samemu wstawiając dwie karty sieciowe do komputera i instalując odpowiednie oprogramowanie lub system operacyjny

0
  • #9 08 Mar 2003 01:34
    cthulpis
    Poziom 11  

hmm .....
    popularny model MOTOROLA SB4100E obsługuje do 31 użytkowników (przez hub/switch) + 1 na USB jednocześnie
    To czy możesz się niejako z dwóch lub więcej kompów zalogować do sieci providera zależy tylko od niego ... lub od poszukania w Sieci materiałów na temat DOCSIS.
    Tak czy owak jest to na pewno łatwiejsze i zapewne tańsze (mniej pieniędzy, mniej czasu zużytego na konfigurację współdzielenia łącza, komputery działają NIEZALEŻNIE) niż rzeźbienie z domowym routerem.

btw: Janusz, jakiej sieci użytkownikiem jesteś ?

0
  • #10 08 Mar 2003 05:08
    DWAserwis
    Poziom 29  

Panowie po co tyle kombinować Janusz chce podpiąć drugi komputer do internetu . Janusz w pierwszym poście napisał sam sobie odpowiedz

Janusz napisał:
    .....jeśli podłączę komputery przez karty sieciowe, a jeden z nich przez USB do modemu kablowego to będzie to działać
    tan pierwszy musi być tylko uruchomiony poto aby drugi mógł kożystać z internetu, i jak będzie na nim windows XP ewentualnie ME to samo się to uruchomi po odpowiedzeniu na parę pytań, najważniejsze aby spiął sieciówki kablem skrosowanym (przeplot) a przy starszych Windowsach może być problem i mogą być potrzebne jakieś programy dodatkowe

0
  • #11 08 Mar 2003 08:35
    terminux
    Poziom 23  

Poleca Ci ostatni CHIP. Jest tam świetny artykół o postawieniu routera zrobionego ze starego 386 i stacji dyskietek! Taki system możesz sobie złożyć prawie za darmo (Bo starego 386 można wyżebrać u bogatego znajomego za przysłowiową flaszkę). Jest tam też opis konfiguuracji całej sieci krok po kroku. Taka sieć pracuje w mojego znajomego w Krakowie i wszystko jest OK.
    Jak będziesz miał kłopoty ze znalezieniem gazety to daj znać, to podeślę Ci skan na priva.

0
  • #12 08 Mar 2003 11:47
    Janusz
    Poziom 26  

Dzięki za wszelkie sugestie. Rzeczywiście dodatkowy trzeci komp nie ma sensu, to będzie chodzić w domu, pomijam kłopotliwośc takiego rozwiązania, brak miejsca, kolejny pożeracz prądu i generator hałasu...
    Moja pierwsza myśl była taka - jeden przez USB, drugi przez sieciówkę,ale niewiem czy to by zadziałało. Wtedy chodziłyby niezależnie.

0
  • #13 08 Mar 2003 14:08
    elektryk
    Poziom 42  

1. 386 można kupić w obudowie SLIM albo MINI. :arrow: mało miejsca
    2. 386 ma tylko wentylator w zasilaczu i ew dysk :arrow: mało hałasu
    3. 386 pobieraj znacznie mniej prądu niż nowsze kompy , gdzieś widziałem wyliczenia to było w porywach 10gr na godzine :arrow: mało prądu.
    PS zawsze możesz pożyczyć 2 sieciówki od kogoś i przetestować czy zadziała.

0
  • #14 08 Mar 2003 15:56
    Platon
    Spec od komputerów

elektryk - jakie wentylatory na dysk do 386? W zasilaczu mozna odlaczyc.

Janusz - tak jak napisales w pierwszym poscie: I-net do 1 komputera przez USB, a oba komputery polaczne kartami sieciowymi.
    Jaki masz system na komputerze 1 (ten gdzie modem USB)? Musisz wlaczyc na nim udostepnianie polaczenia sieciowego (systemy MS: 98se, Me, XP).

Po co wymyslacie jakies routery, switche do prostej sieci domowej?.

0
  • #15 08 Mar 2003 16:43
    elektryk
    Poziom 42  

W 386 hałasuje tylko wentylator w zasilaczu lub dysk twardy.

0
  • #16 08 Mar 2003 17:12
    shadow125
    Poziom 21  

Poczytałem posty.. i troche sie usmiałem, może tak od razu kupic serwer HP lub Compaq :))
    a poważnie.
    to bedzie działać..
    1. komputery łączysz poprzez skrętkę ale pamiętaj o tzw przeplocie - jest on konieczny do połączenia komputerów bez huba - zamienasz żyły 1-3 i 2-6 (tylko z jednej strony)
    2. komputer nr1 (master) podpinasz do modemu kablowego (usb) i na nim ustawiasz udostępnianie połączenia internetowego (win98se,ME,XP a w 2000 wersja serwer masz oprogramowanie routera)
    3. komputer nr2 (slawe) łączy sie wtedy przez kompa nr1 i mozesz robic wszystko to co na "master" tyle, że nie bedzie on "widziany" w sieci kablowej.
    Nie ma różnicy skąd pobierasz internet modem, kablówka, SDI, czy sieć osiedlowa - zawsze mozesz rozdzielić to na kompy w domu i bedą one korzystały z zasobów tego komputera - u mnie to działa wspaniale od 2 lat a wcześniej na modemie tez zdało egzamin.
    w razie pytań ślij maila pomoge - rozrysuje jak będzie potrzeba
    pozdrawiam :D

0
  • #17 08 Mar 2003 18:56
    Grzana
    Poziom 11  

to: Shadow125
    niestety na modemie kablowym to nie dziala. Modem kablowy to nie taki zwykly modem telefoniczny siedzi juz w nim unix i kope zabezpieczen wykywa on ze chcemy udostepnic neta i wogole nie daje netu. bynajmiej tak jest umnie napewno da sie to jakos obejsc ale niestety nie tak prostm sposobem. jeden ze sposobow obejscia to trzeci komp z linuxem

0
  • #18 08 Mar 2003 19:46
    shadow125
    Poziom 21  

sorki jesli sie pomyliłem.. ale w przy takim połączeniu.. kompów mozna np. odpalic getsmarta - moze dzialac jako proxy. i nie wydaje mi sie zeby cos go wykrywało :))
    poza tym testowalem takie układy w sieciach i jakos dawało sie to ustawić

0
  • #19 08 Mar 2003 20:34
    Przemr
    Poziom 1  

to: Grzana
    Proponuję podłączyć do modemu router D-Linka 604, na nim zrobić routing a dalej do ilu kompów sobie życzysz.
    Ważne! Routerowi przypisać MAC adres karty sieciowej kompa na którym instalator kablówki zestawiał połączenie.
    Reszta informacji na priva.

0
  • #20 09 Mar 2003 23:05
    cthulpis
    Poziom 11  

Witam ponownie.
    Przemr - dobrze gadasz, tylko taki routerek "troszke" kosztuje.
    Naprawdę nie widzę powodu żeby operator Janusza nie zezwolił mu na logowanie się więcej niż 1 kompa bez podwyższania limitu/przepustowości.

Odpada wtedy kwestia drugiego kompa, włączony musi być tylko modem.
    Oczywiście ciekawiej jest to zrobić na 2 sieciówkach + prosty hub (~100PLN), bo ten soft/sterowniki do USB troszkę zajmują i na dysku i w zasobach kompa.

Co do numeru MAC karty sieciowej to u mnie np. muszę modem zrestartować, bo inaczej bestyja nie chce innej sieciówki "wpuścić".
    Słowem kluczem jest tu DOCSIS (polecam google :P ) - sam poooowoli ów temat zgłębiam. Jak to powiedział człowiek który mi o tym wspomniał :
    "eeeeh ja ten swój modem kablowy to już szczekać nauczyłem"

btw, Janusz - jaki masz modem ? Motorolę ? Thompsona ? czy inny ?

0
  • #21 10 Mar 2003 11:51
    Janusz
    Poziom 26  

Wydawało mi się, że zadałem banalne pytanie, a tu proszę - ciekawy temat się zrobił. Mam Motorolę 4200.
    To rozwiązanie z 2 sieciówkami oczywiście jest najprostsze i w moim przypadku wystarczy. Dzięki wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi.

0
  • #22 10 Mar 2003 14:20
    tomj7
    Poziom 19  

Tak się zastanawiam czy nie można połączyć dwóch kompów za pomocą kabelka USB i udostępnić internet ?

0
  • #23 10 Mar 2003 14:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 10 Mar 2003 15:47
    elektryk
    Poziom 42  

Ciekawe który komputer pociągnie 1mb/s prze RS232.

0
  • #25 10 Mar 2003 15:55
    techrys
    Poziom 28  

:arrow: Adam120: Extra speed na tym rs'ie, ja chce takie sdi :D

0
  • #26 11 Mar 2003 09:57
    brancek
    Poziom 12  

Mam pytanie do ludzi, którzy udostępniają połączenie w windowsie, mam swój IP w osiedlowej sieci o numerku 192.168.0 x - ni cholery nie mogę zestawić połączenia, pewnie źle konfiguruję - ale tam nie ma nic do konfiguracji ! Komputer klient dostaje automatycznie IP 192.168.0.2, ale połączenie się nie udostępnia. Może dlatego, że w osiedlowej sieci jest już taki numer ?

0
  • #27 11 Mar 2003 10:09
    kudlaty
    Poziom 16  

Oj Panowie sam mam lacze RS w kompie i zestawialem polaczonko na prawie 1Mb kwestia jest ktore czy nowe RS czy stare

0
  • #28 11 Mar 2003 10:59
    vuker
    Poziom 15  

polecam takie rozwjazanie - to dziala

maly 386 lub 486 lub inny jako "serwerek" z Win 98 + 2 karty sieciowe
    podpinamy pod ''serwerek skretke z modemu
    ustawiamy 1 wsza karte jako polaczenie z internetem
    wybieramy w ''serwerku'' w win98 w zakladce dodaj usun programy - instalator windows- narzedzia internetowe , -wybieramy ''udostepnij internet''
    Win sam utwozy dyskietke konfiguracyna dla innych compow (wersja prosta)
    w zaleznosci czy chcemy podpjac jeden czy wiecej kompow robimy skretke z krosem (1 komp) lub podlaczamy huba (wiecej kompow)

tak wiec jesli maja byc tylko 2 kompy mazna zamiast ''serwerka uzyc jednego z dwoch komuterow.komputery zpinamy skretka zkrosowana

0
  • #29 04 Paź 2004 21:48
    filozof16
    Poziom 11  

NOWE KARTY SIECIOWE NIE POTRZEBUJA JUZ CROSSA ,NAJPROSTRZE ROZWIAZANIE UDOSTEPNIĆ POLACZENIE NIE DZILA GG

FAJNA STRONA Z PROGRAMAMI DO ROUTINGU
    NEOSTRADA

0
  • #30 05 Paź 2004 00:53
    domel.an

Poziom 16  

witam

niezly kabaret : serwery , routery,.... 8O :lol:

a przeciez kolega janusz sam sobie najlepiej odpowiedzial:
    " .....jeśli podłączę komputery przez karty sieciowe, a jeden z nich przez USB do modemu kablowego to będzie to działać "

jesli drugi komp ma np sluzyc tylko do przegladania stron to moze by tak ktos sobie przypomnial o takim wynalazku jak "modem zerowy" na RS-ie
    bo chyba tanszego rozwiazania nie ma

:twisted: no chyba zeby acces pointa postawic :wink: :lol:

pozdr domel

0
  Szukaj w 5mln produktów