Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Wydzielone] Sieć TN-C czyli zerowanie, kiedy i jak?

28 Sie 2012 20:28 1791 5
  • Poziom 23  
    kkas12 napisał:
    Nie zadziała, ponieważ przerwa PEN będzie skutkowała pojawieniem się napięcia na tym przewodzie za miejscem uszkodzenia a co za tym idzie również i na żyle N oraz PE, więc również i na obudowie urządzenia wykonanego w I klasie ochronności.
    W takim przypadku przepływ prądu przez ciało człowieka który dotknął obudowy takiego odbiornika nie spowoduje wyzwolenia wyłącznika różnicowoprądowego bez względu na wartość prądu płynącego przez organizm.
    Tak należy to rozumieć.

Aby zagrożenie wynikające z takiej możliwości zminimalizować należy stosować uziemione połączenia wyrównawcze.

Czy teraz kolega "załapał'?

Niestety ale według mnie zdanie wyłuszczone jest fałszywe.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    jekab napisał:
    kkas12 napisał:
    Nie zadziała, ponieważ przerwa PEN będzie skutkowała pojawieniem się napięcia na tym przewodzie za miejscem uszkodzenia a co za tym idzie również i na żyle N oraz PE, więc również i na obudowie urządzenia wykonanego w I klasie ochronności.
    W takim przypadku przepływ prądu przez ciało człowieka który dotknął obudowy takiego odbiornika nie spowoduje wyzwolenia wyłącznika różnicowoprądowego bez względu na wartość prądu płynącego przez organizm.
    Tak należy to rozumieć.

Aby zagrożenie wynikające z takiej możliwości zminimalizować należy stosować uziemione połączenia wyrównawcze.

Jakieś uzasadnienie?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Kolego narysuj sobie układ sieci TN-C-S z przerwanym przewodem PEN. Napięcie na przewodzie PE pojawia się przez podłączony odbiornik. Prąd który przepływa przez odbiornik "wraca" przewodem N przez RCD do punktu podziału oraz płynie przewodem PE do obudowy odbiornika a później przez ciało człowieka a RCD nie zadziała bo prądy płynące przewodami L i N są takie same.
  • Poziom 23  
    Akrzy74 napisał:
    jekab napisał:
    kkas12 napisał:
    Tak należy to rozumieć.

Jakieś uzasadnienie?

Nie Kkas ma rację. To ja się myliłem