Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

system podlewania roślin (dyskusja)

28 Sie 2012 22:21 2709 6
 • Poziom 16  
  Witam szanownych forumowiczów

  Na wstępie powiem, że szkołę mam dawno za sobą, pracowałem nawet trochę jako początkujący automatyk. Z wykształcenia jestem elektrykiem (takim od przesyłu i rozdziału energii elektrycznej, ale to nie moja bajka). Obecnie uczę się programowania sterowników LOGO siemensa - na razie na symulatorze.

  Opracowałem prosty (banalny) program mający sterować systemem podlewania roślin:

  system podlewania roślin (dyskusja)

  1. Woda jest pobierana ze zbiornika 5 l z pływakiem (wejście AI 1),
  2. Cały układ jest sterowany przez timer tygodniowy załączający się tylko w poniedziałek od 19:00 do 19:01. Zawór O1 pracuje albo przez kilka sekund ( czasówka), albo do momentu zmniejszenia poziomu wody o 0,5 l.

  Interesuje mnie:

  1 co należało by uwzględnić w takim systemie gdyby to był faktyczny układ przemysłowy.
  2. Czy przyjąłem zbyt duże uproszczenia?
  3. Czy moja koncepcja sprawdziła by się w praktyce?
  4. Czy dobrze wykorzystałem analogi, nie znalazłem w internecie i dokumentacji zbyt dużo wiadomości i przykładów ich wykorzystania.

  Informuje też, że ten program nie będzie wykorzystany komercyjnie ani nie komercyjnie. co w tym programie może nie zadziałać jak uczynić go "kulo odpornym?"

  Pozdrawiam
 • SterControl
 • Poziom 20  
  Witam zapomniałeś o wilgotności gleby, po co podlewać coś co nie potrzebuje wody a po drugie każdy z twoich kwiatków(roślin ) dostaje po równo to też chyba problem w prostym rozwiązaniu nie trzeba drogiego sterownika wystarczy tani zegar z układem wykonawczym a skoro chcesz użyć PLC wykorzystaj jego możliwości ;-)
 • SterControl
 • Poziom 16  
  wybacz głupie pytanie... a takie czujniki wilgotności gleby to mają wyjście 4... 20 mA czy 0... 10 V, przepraszam nie analizowałem, bo nie zamierzałem budować fizycznie... Ale faktycznie podpowiedź warta dwa piwa:)
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Nigdy nie budowałem takiego układu trzeba by było przeszperać internet i zobaczyć jakie czujniki są do dyspozycji w danych sklepach. Moje doświadczenie z kwiatkami to załatwiłem swojej dziewczynie 200 sadzonek które u mnie zostawiła nie podlewając ich ;-) jej łzy w oczach -:( i moja pierwsza myśl automatyczne podlewanie
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Przy tym układzie można by ująć czujnik, który by kontrolował sytuację, kiedy pada deszcz. W takim przypadku system nie powinien zraszać roślinek i czekać do następnego zaprogramowanego cyklu zraszania.

  Można to być alternatywa do czujnika wilgotności gleby, o którym wspomina się powyżej.
  Szczerze mówiąc, nie spotkałem się z takowym w systemach zraszania roślin.
  Ale kto wie, może są takowe :)

  System powinien również mieć możliwość "ręcznego" włączenia danej strefy - jest to potrzebne w sytuacji, kiedy system jest serwisowany.

  Powyższe uwagi odnoszą się do systemów zraszania trawy :)
 • Poziom 16  
  Moja dziewczyna jest zadowolona z przedstawionego pomysłu. Fiołki się ucieszą. Pomysły w wprowadzeniem czujnika wilgotnosci są celne. Chyba nic więcej nie można już wnieść do tak prostego układu. Dziękuje za te pomysły i pozdrawiam