Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubezpieczenie - Jakie uprawnienia potrzebne do wycena kosztów naprawy?

29 Sie 2012 00:32 6135 5
 • Poziom 15  
  Witam!

  Sprawa wygląda tak, że dostałem od szefa zlecenie diagnozy i wyceny naprawy dwóch pralek jednego właściciela, które rzekomo przestały działać po uderzeniu pioruna w okolicy. Po oględzinach faktycznie moduły wyglądały jakby ktoś do nich petard nakładł. Mam przedstawić dokument dla ubezpieczyciela stanowiący o tym, że pralki uległy uszkodzeniu w skutek uderzeniu pioruna (przepięcia w sieci), a posiadam jedynie uprawnienia SEP E do 1kV i zastanawiam się, czy na pewno tylko te uprawnienia mi wystarczą? Jeśli tak, to jak mniej więcej wygląda taki dokument? Co musi być zawarte (od A-Z)? Rozumiem, że skoro jeszcze nie dorobiłem się pieczątki to muszę nr mojej legitymacji SEP gdzieś tam umieścić. Wszelkie informacja związane z tym tematem będą przydatne.

  Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  Stachu0204 napisał:
  a posiadam jedynie uprawnienia SEP E do 1kV i zastanawiam się, czy na pewno tylko te uprawnienia mi wystarczą?

  Uprawnień od uderzeń pioruna raczej nie ma a przepięcia w sieci mogą powstać również z innych przyczyn. Jeżeli jesteś serwisantem AGD a nie pracownikiem ZE to nie potwierdzasz uderzenia pioruna (na jakiej podstawie?) tylko nie wykluczasz takiej możliwości.
 • Poziom 15  
  Sporządzasz protokół szkody oraz kosztorys naprawy.
  Trudno domniemywać, czy szkoda powstała wskutek uderzenia pioruna - do tego potrzebny jest rzeczoznawca najlepiej z PAN.
  Proponuje wpisać w protokół szkody - awaria nastąpiła wskutek przepięcia w sieci.
  W związku z tym, że dokumenty będą przedstawione dla ubezpieczyciela, to pod tymi dokumentami powinien podpisać się szef firmy i przystawić swoja pieczątkę.
  Likwidator ubezpieczeniowy nie musi brać pod uwagę Twojej opinii zawartej w protokóle. Może on podać inną przyczynę szkody - wówczas właścicielowi pozostaje odwołanie i ewentualna droga sądowa.
  Dla Waszej firmy to prosta sprawa, gdyż ograniczacie się tylko do tych 2 dokumentów, więc na Twoim miejscu nie komplikowałbym sprawy.
 • Poziom 15  
  Ja w swojej firmie praktykuję tak:
  1.W zleceniu w zgłoszeniu usterek przez klienta dodatkowo wpisuję "uszkodzenia podczas wyładowań atmosferycznych w czasie burzy" lub np." podczas przepięcia w czasie awarii elektrycznej".
  Kiedyś jakiś likwidator podważał "uszkodzenie przez wyładowania atmosferyczne", do tego potrzebna ekspertyza specjalisty jak kolega powyżej opisał.
  2.W rachunku-ekspertyzie opisuję co jest uszkodzone, jak się da reanimować z gwarancją że będzie ok! to naprawiamy. w przeciwnym wypadku piszę że koszt naprawy "duży w stosunku do wartości urządzenia-naprawa nieopłacalna"- klient otrzyma faktyczną, aktualną wartość sprzętu, jak napiszemy brak części-klient otrzyma przewidywaną wartość (część) naprawy.
 • Poziom 15  
  Znalazłem kilka wzorów Protokołów Szkody, natomiast wszystkie odnoszą się do usług transportowych. Rozumiem, że muszą podać:
  -nr protokołu (ustalam go ja sam? ),
  -datę sporządzenia protokołu (datę moich oględzin?),
  -miejsce,
  -dane klienta
  -przyczynę sporządzania protokołu,
  -opis sprzętu (jak dokładny),
  -opis uszkodzenia (wystarczy "uszkodzenie modułu sterującego"),
  -oraz jego przyczynę tak?
  Pieczątka, podpis mojego szefa i podpis Klienta tak?
  I tyle? Mogę w jednym protokole zawrzeć 2 sprzęty?

  Co do kosztorysu naprawy, wystarczy jeśli napiszę, że "duży w stosunku do wartości urządzenia-naprawa nieopłacalna", czy jednak muszę to wypunktować po kolei co i ile?
 • Poziom 15  
  Najlepiej sporządzić dwa protokóły po jednym na każdy sprzęt i dokonać szczegółowego opisu.
  To samo dotyczy kosztorysu.
  W posumowaniu - "w stosunku do wartości urządzenia-naprawa nieopłacalna"
  Koniec kropka. Powodzenia.