Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

oświetlenie schodów taśmą led z czujnkiem ruchu

29 Aug 2012 09:39 10209 5
  • Level 2  
    Witam przejrzałem forum i nie znalazłem odpowiedzi a mianowicie - chcę podświetlić schody taśma LED RGB z zastosowaniem czujnika ruchu taśmy potrzeba ok 15 m

taśma ma być zamontowana w rowku pod schodem założyłem

-60 cm - czy tyle wystarczy gdy schody mają ok 1 m szer.

-jaką taśmę powinienem zakupić proszę o przykłady

-jaki zasilacz potrzebuje ? czy wystarczy 200w? czy potrzeba dodatkowy wzmacniacz ? gdzie go wpiąć między taśmami czy na początku instalacji ?

-sterownik jaki powinien być chciałbym zmieniać kolor gdy np. zmienię kolor ścian na klatce schodowej

-czujnik ruchu - wymyśliłem/znalazłem PIR415 firmy VELLEMAN ma czujnik ruchu i jest mały a także czujnik zmierzchu

-jak łączyć taśmy/taśmy kable - na zaciski plastikowe czy lutować

prosił bym o pomoc skompletowania takiego zestawu żeby 2 razy nie płacić.
  • OptexOptex
  • Level 27  
    Siemka

60 cm w zupełności wysarczy na schody o szerokosci 1 m

najlepsza byłaby taśma pokryta "silikonem" lub innym plastikiem np taka http://allegro.pl/
    "Taśma LED RGB 10m wodoodp. + ster.+ zasilacz 72W!"

myślę że optymalny zasilacz to jest 400-500 W najlepiej go wpiąć na początku instalacji

sterowników szukaj na elektroda.pl wpisz w szukaj"rgb sterownik" lub na allegro, na allegro zwykle zasilacz do rgb ma juz wbudowany sterownik

lutowanie takiej taśmy według mnie jest najbrzydsza metodą, gdyż psujesz jej brzeg najlepsze będą płaskie zaciski, takie żeby nie były dużo grubsze od taśmy, ale wybór zależy od Ciebie lutowanie wyjdzie Ci taniej

Czekamy na inne odpowiedzi - oceniające moją propozycję
    Pozdrawiam

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    Dar.El
  • OptexOptex
  • Level 2  
    Witam ponownie dalej borykam się z problemem oświetleniem schodów a mianowicie czujniki które chciałem zainstalować to pir415 230v które załączą mi zasilacz ale nie załączy się oświetlenie ponieważ sterownik będzie w trybie czuwania czyli nic z tego nie będzie.

Jeśli zastosuje czujnik pir416 na 12v
    Parametry:

Kat detekcji - 100°
    Zasięg detekcji - 8m (22°C)
    Obciążenie - 30W
    Wejście - 12Vdc, 2,6A
    Wyjście - 12Vdc, 2.5A/ 30W
    Temperatura pracy - 10°C~+40°C
    Wilgotność pracy - <93%RH
    Przełącznik czasowy - 5 s, 30 s, 1 min, 3 min, 5 min, 8 min
    regulacja czujnika zmierzchowego: < 3 Lux to 2000 Lux
    Waga - 41g

który będzie podłączony za sterownikiem to na wyjściu nie mogę mieć więcej niż 30w (czy tu jestem w błędzie) a potrzebuje jakieś 121w(0,6m-dł.taśmy na stopień x 14 stopni x 14,4 pobór mocy taśmy) + to co zabiorą 2 czujniki (parter-poddasze (2 taki sam układ piwnica - parter) )

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu - chcę prostą instalacje - podchodzę do schodów zapalają się i tyle i jak najmniejsze czujniki .

Z góry dziękuje za pomoc
  • Level 17  
    Hej,

jeśli ta czujka ruchu pir415 na 230 V pasuje Ci rozmiarem to możesz ją wykorzystać ale z innym sterownikiem. Ten sterownik LED RGB ma możliwość zaprogramowania czy po załączeniu zasilania ma się załączyć od razu czy wejść w stand-by. Więc programujesz sobie, żeby załączał się od razu i po problemie. A przynajmniej jak nic się na schodach nie rusza to prąd ciągnie Ci tylko czujka ruchu a nie cały zasilacz, który zawsze w trybie stand-by coś pobiera.

Dodatkowo przy instalacji o mocy 120 W i napięciu zasilania 12 V popłynie Ci tam około 10 A prądu a to bardzo duży prąd i trzeba koniecznie dobrać odpowiednie przekroje przewodów oraz odpowiednio je poprowadzić (jak najkrócej) bo przy modulacji PWM (a taką mają prawie wszystkie sterowniki RGB) może to generować spore zakłócenia.

Dlatego zasilacz dałbym jak najbliżej połowy schodów razem ze sterownikiem i od sterownika do każdego schodka poprowadził osobny przewód. Najwyżej dodasz osobne kostki połączeniowe, żeby zmieścić te 14 kabelków po 4 żyły. Dzięki temu maksymalne odległości będą krótsze i rozproszysz instalację na 14 obwodów o znacznie mniejszych prądach (~0.7 A). Będziesz więc mógł zastosować znacznie cieńsze przewody i ryzyko zakłóceń będzie zdecydowanie mniejsze.
    Nie znam odległości jakie tam masz więc nie napiszę Ci jakie przekroje powinieneś zastosować ale możesz to sam łatwo policzyć używając tego kalkulatora przekroju przewodów, z którego sam bardzo często korzystam.

Nie polecam również wsuwanych złączek na taśmy LED, ponieważ nie zapewniają one najlepszego kontaktu i przy dużych prądach będą powodować problemy (spadki napięć, iskrzenie, grzanie, itp.). Lutowane połączenie jest najpewniejsze a pod schodem pewnie i tak nie będzie widać lutowanego miejsca.

Zasilacz "400-500 W" to zdecydowana przesada, jeśli taśma ma pobierać ~120 W. Proponowałbym Ci 150 W zasilacz Mean Well-a z serii RS, czyli RS-150-12 dostępny na przykład TUTAJ. Nie jest najtańszy ale to jeden z najlepszych jakościowo zasilaczy jakie znam. Możesz poszukać go na Allegro, gdzie może znajdziesz go nieco taniej ale na prawdę warto ponieważ posiada bardzo dobre zabezpieczenia elektroniczne i świetne parametry techniczne. Poza tym mimo znacznej mocy nie posiada wentylatora, więc jest cichy.

Pozdrawiam
  • Level 2  
    Witam i dziękuje Enterek za pomoc przy wyborze sterownika - właśnie do mnie zmierza a jak będzie działać to pewnie napiszę
    Zdecydowałem się na słabszą taśmę RGB 150/5m

mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie mam trochę kabla do internetu - czy mogę zastosować taki kabel do taśmy RGB planuję do każdego odcinka 60 cm taśmy RGB prowadzić osobne przewody które będą się łączyć przed sterownikiem - największa odległość między sterownikiem a taśmą to ok 4-5 m

i następne pytanie - jaką lutownice byście polecali do lutowania taśmy - zwykła transformatorowa raczej się nie nadaje - jest ich sporo a ceny zaczynają się od 16 chyba 200 zł

czy taka wystarczy ?? pistoletowa o 2 mocach 30 - 130w z ceramiczną grzałką - ok 19 zł
  • Level 17  
    Hej,

myślę, że będziesz zadowolony z tego sterownika bo to bardzo porządna konstrukcja (zresztą 5 lat gwarancji o czymś świadczy) :)

Co do kabla to przy Twoich mocach i odległościach możesz te odcinki taśm podłączyć skrętką komputerową. Tylko zrób tak, że wybierz sobie 3 pary i jeden przewód z każdej pary podłącz do minusów poszczególnych kolorów a pozostałe 3 przewody połącz razem jako wspólny plus.

Lutownica transformatorowa faktycznie nie jest najlepsza do diod LED ponieważ po pierwsze nie masz w niej kontroli temperatury grota (im bardziej się wypala tym wyższa temperatura), a po drugie trafo takiej lutownicy generuje niezłe przepięcia i przy odrobinie pecha można sobie uszkodzić diody. A najgorsze jest to, że one się nie uszkadzają tak, że przestają działać, tylko dostają mikrouszkodzeń, które drastycznie skracają ich żywotność.
    Więc najlepsze są kolby małej mocy o temperaturze grota między 320 a 380 stopni. Pistoletowa z ceramiczna grzałką też się będzie nadawać, byle by temperatura się zgadzała. Zazwyczaj odpowiada to mocom na poziomie 25-50 W.

Powodzenia.