Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła Vitocal 343 - pomoc w zainstalowaniu.

29 Sie 2012 10:53 1596 9
  • Poziom 10  
    Witam, jestem posiadaczem pompy ciepła Vitocal 343. Niestety sprzedawca odmówił mi montażu bo to nie jego teren. W okolicy znalazłem montera hydraulika który chce mi pomóc w instalacji ale nie ma on doświadczenia z pompą ciepła. Instrukcja serwisowa Viessmana jest dość zagmatwana. Szukam osób które mają zamontowaną taką pompę lub które mogłyby pomóc mi w interpretacji instrukcji serwisowej Viessmana. Pozdrawiam. Paweł ( w załączeniu instrukcja serwisowa Viessmana)
  • Fotowoltaika
  • Fotowoltaika
  • Poziom 10  
    Witam. NIe szukam hydraulika, tego mam ale do pomocy. Chodzi o okolice Łeby, nie ma chętnych instalatorów z 3miasta ani ze Słupska. A pompa musi stanąć przed zimą. Paweł
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Dziękuję . Faktycznie kierowałem się tylko wskazówkami firmy która mi sprzedała pompę. Zwrócę się do firm na liście. Z drugiej strony muszę się liczyć, że jeżeli nie dogadam się np. z powodu ceny usługi będę się musiał podjąć samodzielnej instalacji. Mam trochę doświadczenia jako inżynier ale praktyki mało. Jeżeli mógłby mi Pan na początek podpowiedzieć co muszę dokupić jeżeli chcę zasilić tą pompą podłogówkę i grzejniki w łazience (które są gotowe i czekają na przyłączenie do pompy ciepła)? Na pierwszy rzut oka wydaje się brakować pompy dolnego źródła, odpowietrzenia, naczynia wzbiorczego i oczywiście paru zaworów zwrotnych?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Dziękuje za radę. Na pewno ma Pan sporo racji. Z jakiej części kraju Pan pisze?
    Część instalacji położyłem sam, część dałem zarobić fachowcowi, więc nie jest tak źle, dodatkowo na inżynierii chemicznej uczą sporo o hydraulice i ciepłownictwu. Bardzo pomocne byłoby zobaczenie gotowej podłączonej do pracy takiej pompy. Widzę też że opis podłączenia elektryki nie jest dla mnie oczywisty
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Witam,
    jeżeli jakiś fachowiec odmówił pomocy bo to nie jego teren to na Pana miejscu tylko bym się ucieszył, bo żaden z niego fachowiec. Pompa ciepła to ciekawy temat a zarazem żadna filozofia.
    Proszę się też jej nie bac, nie gryzie i trudno ją zepsuć o ile przestrzega się podstawowych zasad:
    1. Odnaleść i wejsc w tryb serwisowy (kiedyś hasłem serwisowym było słowo "satag")
    2. Ręcznie przełączyć przekaźniki sprawdzić czy właściwie działają obiegi pierwotny i wtórny
    3. Sprawdzić czy jest właściwy przepływ w obiegach przed włączeniem sprężarki
    4. Sprawdzić czy nie ma wycieków
    5. Po uruchomieniu sprężarki obserwować wziernik chłodniczy oraz temperaturę wody na powrocie z dolnego źródła, nie należy dopuścic do różnicy powyżej 5C na wejściu i wyjściu z wymiennika pierwotnego oraz 10C w przypadku obiegu grzewczego
    Schemat instalacji grzewczej jest taki sam jak przy ogrzewaniu gazowym, nie są potrzebne mieszacze a jeżeli jest sporo podłogówki nie potrzeba bufora.
    A gdyby wszyscy słuchali rad Walkera29 nie byłoby lotów w kosmos
    pozdrawiam serdecznie, Piotr
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dokładnie tak walker29,a kolega Davincipiotr , cóż , zastanawiam się co z kolegą zrobić... Takie rady na forum serwisowym mogę podciągnąć pod szkodliwe... Ale nie ja z nich skorzystam, więc strat nie poniosę. Z drugiej jednak strony- etyka zawodowa- a ona mi mówi, żeby kolegę napiętnować... Wybór pozostawiam zainteresowanemu.