Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool AWO/D 43135 wymiana grzałki błąd F 12

marek3232 29 Aug 2012 12:16 14025 0
    marek3232
    Level 8  
    Witam,

Właśnie naprawiłem pralkę teściowej która odmówiła posłuszeństwa. Po ustawieniu programu nastąpiło wypomopwanie wody i po kilku sekundach na wyświetlaczu wyskoczył błąd F12. Po sprawdzeniu błędu w internecie (takie same dla wszystkich wirpoolow) okazało sie że jest to błąd grzałki.

Wiec zabrałem sie za rozebranie pralki aby dostać sie do grzałki.
    Znajduję się ona w tym modelu z przodu pod bębnem. Demontujemy górną osłonę
    odkręcając dwie śruby troxem z tyłu pralki, następnie wyjmujemy pojemnik i odkręcamy trzy śruby (rysunek nr 1 ) oraz dwie (rysunek nr 1) w górnych rogach panelu sterującego.Panel delikatnie odkładamy na górę. Następnie odkręcamy dwie śrubki ( rysunek nr 2 ) w górnych rogach przedniej obudowy oraz trzy ( rysunek nr 2 ) na dole przedniej obudowy po zdjęciu dolnej osłony( rysunek nr 3 ).Delikatnie zdejmujemy obudowę i odpinamy kostkę od elektromagnesu drzwiczek oraz wykręcamy dwie śruby (rysunek nr 4 ) mocujące drzwiczki które odkładamy na bok oraz ściągamy gumowy fartuch który jest przymocowany na obejmę drucianą ze sprężyną.

Teraz widzimy pod bębnem plastikowy daszek pod którym znajduje się grzałka,odpinamy wszystkie kable zapamiętując ich miejsce , następnie wyciągamy delikatnie czujnik temperatury (rysunek nr 1 ). Następnie odkręcamy śrubę ( rysunek nr 2 ) mocującą grzałkę kluczem 10 po czym delikatnie wbijamy do środka wystający gwint i wyciągamy grzałkę.

W moim przypadku grzałka była spalona i oblepiona kamieniem.

Kupujemy nową grzałkę o mocy 2050W ja zakupiłem orginalną w cenie 65 zł.
    Po wyjęciu grzałki zajrzyjcie w szczeline do środka jest tam masa kamienia którą trzeba usunąć.

Mając wszystko rozebrane zdemontowałem gumowy wąż
    odprowadzający wodę z bębna

i się przeraziłem ile syfu po 5 latach może się tam uzbierać. W weżu jest a'la piłeczka pingpongowa z gumową uszczelką, pełniaca rolę zaworu zwrotnego po wyczyszczeniu wkładamy na miejsce.Za jednym zamachem wyczyściłem pompę.

W pralce którą naprawiałem dodatkowo od drgań poluzował się drut fartucha gumowego na bębnie i był delikatny wyciek który osadził szlam z proszku.Wszystko wyczyściłem.

Po wyczyszczeniu wszystkich zdemontowanych elementów i zamontowaniu grzałki, składamy wszystko w odwrotnej kolejności.

Po wyczyszczeniu i uruchomieniu pralka chodzi jak nowa :D

Mam nadzieję że tym opisem krok po kroku zaoszczędzę Wam czas i nerwy.