Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Winners WS 142 - Podłączenie sterowania bramy i kilka pytań instalcyjnych

pnewman 29 Sie 2012 13:24 3081 0
 • #1 29 Sie 2012 13:24
  pnewman
  Poziom 1  

  Witam.
  To jest mój pierwszy post na tym forum, choć juz od dłuższego czasu zdarza mi się na nie zaglądać.

  Posiadam zestaw wideodomofonowy Winners WS 142 (1 kamera, 1 monitor) zakupiony pewnie z 10 lat temu, który, korzystając z wolnego czasu, postanowiłem w końcu zamontować w swoim domu jednorodzinnym. Niestety przy tej okazji pojawiło się kilka problemów, które chciałbym przedyskutować z kimś doświadczonym w tego typu instalacjach zanim ostatecznie narobię dziur w ścianach. Większość była już dyskutowania na tym forum, ale jednak nie udało mi się znaleźć konkretnych odpowiedzi. Będę wdzięczny za pomoc w następujących kwestiach:

  1. Od bramy do korytarza w domu (ok. 20 m) mam przeciągnięty kabel domofonowy 10-żyłowy o średnicy żył 0.5 mm. Instrukcja wideodomofonu zaleca do transmisji wizji kabel koncentryczny (wymaga go przy odległości monitora od kamery powyżej 50 m). Takiego kabla oczywiście teraz nie przeciągnę, ale i bez niego mam kilka pytań. Do połączenia kamery z monitorem wymagane są 4 przewody. W instrukcji mam sprzeczne dane co do ich wymaganych wymiarów. W 1 miejscu jest mowa o średnicy żył powyżej 1 mm, co jest u mnie nierealne bo musiałbym bym użyć 4 żył na 1 łącze by dostać odpowiedni przekrój. W innym miejscu jest mowa o żyłach o średnicy 0.65 mm przy instalacji do 50 m co jest do uzyskania przy wykorzystaniu 2 żył na 1 łącze. Tym niemniej moje pytanie jest czy przy 20 m nie wystarczy 1 żyła o średnicy 0,5 mm na każde łącze? Wtedy pozostałe żyły mógłbym wykorzystać do innych celów o czym niżej. Testowo podlączałem zestaw w ten sposób i wszystko grało (poza tym, że po naciśnięciu przycisku otwierania furtki ginie na ułamek sekundy obraz, ale to chyba nie ma związku z przewodami bo dzieje się tak rownież przy odłączonej kamerze), ale czy nie będzie to miało jakichś negatywnych konsekwencji przy dłuższym użytkowaniu?

  2. Kolejny problem dotyczy zasilania wideodomofonu. Niestety elektryk nie wyprowadził gniazdka w pobliżu kabla domofonowego (zresztą podobnie jak przy gniazdka telefonicznym). Oczywiście zasilanie mozna doprowadzić natynkowo, albo popsuć trochę ściany jednak ze względów estetycznych chciałbym tego uniknąć. Najwygodniej byłoby mi podłączyć zasilacz w garażu gdzie jest złączka kabli domofonowych idących od bramy i z korytarza. Ale tu mam pytanie. Po pierwsze instrukcja wideodomofonu zabrania przedłużania kabla zasilacza z uwagi na możliwy spadek napięcia doprowadzonego do zestawu. Zasilacz ma parametry 15V i 1A DC i takie napięcie powinno dotrzeć do zestawu, ale fizycznie zmierzone napięcie na zasilaczu wyniosło 20V. Czy podłączenie go 5 metrów od monitora i puszczenie po kablu domofonowym może spowodować spadek napięcia poniżej pożądanego wartości i czy może wpłynąć na jakość wizji i fonii w zestawie?

  3. I ostatni problem. Kabel domofonowy chciałbym także wykorzystać do doprowadzenia sterowania otwieraniem/zamykaniem bramy do wewnątrz domu. Mam siłownik Deimos 700 firmy BFT wymagający zawarcia styków NO do sterowania. Oczywiście nie ma problemów z zainstalowniem przycisku dzwonkowego obok monitora czy wbudowaniu mikrowyłącznika w obudowę monitora, ale czytałem na tym forum, ze ktoś wykorzystuje do tego celu przycisk Intercom w wideodomofonie, którego i ja nie zamierzam używać wg oryginalnego przeznaczenia. To byłoby najlepsze rozwiazanie ze względów estetycznych, ale jak to zrobić? Czy wykorzystać zaciski od intercomu na monitorze i spróbować wmontować jakiś przekaźnik do sterowania bramy? Jaki? Czy też fizycznie odłączyć przycisk intercomu od instalacji wideodomofonu i przyłączyć przewody od sterowania bramy? Problem w tym, że wszystkie 3 przyciski na monitorze są wlutowane w płytkę z 1 wspólnym połączeniem (chyba do masy?). Proszę o jakąś radę.

  1 0
 • Napad.pl