Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer Syrius 1600HQ - regulacja siły ssania nie działa

29 Sie 2012 15:50 6372 14
 • Poziom 2  
  Witam,

  Mój Zelmer Syrius 1600HQ przez ostanie 4 lata sprawował się rewelacyjnie, jednak ostatnio bez widocznego powodu przestała działać regulacja siły ssania. Silnik pracuje na maksymalnych obrotach, na panelu sterowania domyślnie palą się 3 diody, można ich ilość zwiększać i zmniejszać, ale nie ma to wpływu na pracę silnika. Rozebrałem odkurzacz, ale nie widać żadnych uszkodzeń. Co mogło paść? Płytka sterowania, płytka z elektroniką czy może triak?

  Pozdrawiam,
  Jarek
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 2  
  Faktycznie triak jest przysmażony i to na tyle że nie jestem w stanie odczytać jego symbolu. Na jaki triak mogę go wymienić? Tzn. symbol lub parametry?
 • Poziom 2  
  Wielkie Dzięki! Nie udało mi się dostać samego triaka, więc wymieniłem całą jego płytkę. Efekt jest taki, że odkurzacz działa nieco ciszej, ale nadal nie działa regulacja siły ssania. Zauważyłem także, że uruchamianie silnika jest bardziej gwałtowne, wcześniej ruszał łagodnie (zapewne dzięki funkcji softstart) i wytwarza więcej drgań. Co należałoby sprawdzić w następnym kroku?
 • Poziom 17  
  Witam.
  Może coś w instalacji jest nie tak

  niestety schematu nie posiadam
 • Poziom 15  
  Najprawdopodobniej uszkodzony jest procesor.
 • Poziom 12  
  mam taki sam odkurzacz i padła elektronika z diodami
 • Poziom 35  
  Ja mam podobne pytanie dot. innego odkurzacza (de Longhi). Mianowicie przy naprawie uszkodziła mi się płytka elektroniczna. W efekcie usunąłem ją i przewody odpwoiednio połączyłem kostką. Odkurzacza działa, ale tylko na pełnej mocy. Chodzi mi o to, czy możliwe jest odzyskanie regulacji mocy bez tego elementu elektronicznego, czyli jedynie przez połączenie z potencjometrem (suwakiem regulacji). Potencjometr to opornica 9regulowany opornik). Może sam opór wystarczy do regulacji mocy?
 • Specjalista AGD
  Sam opór nie wystarczy, spalisz potencjometr w 0,5 sekundy.
  Co uszkodziło sie w tej płytce ?
 • Poziom 35  
  Urwał się taki mały element elektroniczny i jego ponowne przylutowanie jest raczej nierealne, gdyż płytka to obwód drukowany (nawet elektronik tego by nie przylutował). Czyli może po prostu zrezygnować z regulacji mocy (może silnik nie będzie się przedwcześnie zużywał a pobór pradu nie musi być większy, gdyż odkurzacz będzie szybciej usuwał kurz).
 • Specjalista AGD
  Zbigniew Rusek napisał:
  Urwał się taki mały element elektroniczny i jego ponowne przylutowanie jest raczej nierealne,

  Przydałoby się zdjęcie tego małego coś , szkoda byłoby nie odzyskać funkcji regulacji siły ssania .
 • Poziom 12  
  dobry elektronik wszystko zrobi.
 • Poziom 35  
  Niestety brak regulacji się odczuwa (tego De Longhi), gdyż odkurzacz po pierwsze niepotrzebnie głośno pracuje (na wysokich obrotach) a nie zawsze się czyści bardzo brudny dywan (wtedy trzeba mocy) - czasem delikatniejsze rzeczy; po drugie - nie można już nim odkurzać kożuchów, futer, gdyż może powyrywać włos, po trzecie, praca na pełnej mocy powoduje większą emisję ciepła i silne nagrzewanie się pokojów, które się sprząta (co dopiero będzie w lecie!!!). Próbowałem kupić taką płytkę - nie ma. Zastanawiam się, czy można po prostu dać regulator do innego typu odkurzacza (o podobnej mocy silnika), np. marki Zelmer (suwak potencjometru w tym De Longhi pozostał). A może da się coś prościej rozwiązać, np. kupić gdzieś jakiś regulator włączany do gniazdka i przez taki regulator włączać odkurzacz? Gdzie ewentualnie można kupić taki regulator i ile kosztuje?
 • Specjalista AGD
  Zamiast filozofować, umieściłbyś zdjęcie tego cacka. Regulatorów dostępnych jest od metra. Możesz np. kupić za grosze od Meteor-a 2 Zelmera. Jedyną jego wadą jest dość pokaźny radiator, zaletą - płynny start silnika. W ostateczności mogę Ci sprezentować od Elektroluxa. Jeszcze kilkanaście sztuk wala mi się po kartonach.