Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy

ostrze 05 Lis 2012 21:43 33231 94
    Hemigtx
    Poziom 11  
    To ja odpowiedź rozpocznę od zamieszczenia zdjęć:
    Na jednym ze zdjęć zaznaczyłem czarnymi kołami dwa nie przylutowane końce oraz jeden przylutowany niechlujnie do żarówki.

ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy
    ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy

adaś masz rację,dzisiaj oglądałem okleiny w jednym ze sklepów ale struktura forniru jednak najlepiej będzie pasować.Tak więc jak tylko kolumny skompletuję i zaczną grać zostaną ofornirowane po wcześniejszym przygotowaniu obudowy.
    Zdaje sobie sprawę z braków GDM do tego zestawu ale zaryzykowałem i napisałem do nich bo być może kiedyś dostaną natchnienia i wypuszczą serię dla kolekcjonerów.
    Po cichu liczę,że może jeden kobalt i dwie sztuki średniotonowe oraz jedna tuba nie zniszczy harmonii Twojej kolekcji;)? Brzmi to natarczywie ale jednak szukam każdego źródła,które pomoże w skompletowaniu tego niezbyt często spotykanego zestawu.

Twoje wypowiedzi nie nudzą mnie,po to tutaj trafiłem by wysłuchać każdej rady.

p.s: właśnie dostałem odpowiedź z umifonu,że cewki i membrany do głośników gdn 30/60/3 są dostępne w sprzedaży :) Napisałem już maila z prośbą o wycenę i zamówienie.
  • PCBwayPCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Hemigtx
    Poziom 11  
    Druga zwrotnica jest prawie nie ruszona poza tym,że żarówka jest nie przylutowana(żarówka m-ki philips)
    A czy zastąpienie głośnikiem 18/80 obecnie produkowanymi znacząco zmieni jakość dźwięku? Nie znam parametrów GDM 18/40/1 a GDM 18/80 bez problemu można zakupić.
    Podłączyłem dzisiaj głośniki z kobaltem ale jednak w obu cewki są padnięte,teraz czekam na info z umifonu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Hemigtx
    Poziom 11  
    Pojęcia nie mam jak można było je uszkodzić,w każdym bądź razie oba grają tak cicho,że ledwo je słychać:(
    Kolumny dostałem od kolegi,gdy mi je wydawał powiedział,że przestały grać na jakieś mocnej imprezie gdzie robiły za jedyne nagłośnienie.
    Maila z umifonu nie dostałem,jutro przedzwonię do nich.
    Jeszcze się wstrzymuję z zakupem GDM 18/80 do czasu jak nie ogarnę zwrotnic i GDN. Dzisiaj przesiedziałem trochę na google,przeczytałęm już chyba każdy temat związany z ZG 60C201 i nawet gdy kolumny stoją niesprawne,zakupię fornir i odrestauruję je zgodnie z oryginałem.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Hemigtx
    Poziom 11  
    Jedna obudowa już przyszykowana do fornirowania,jutro jedynie wyszlifuję szpachlówkę,którą uzupełniłem uszkodzenia rantów itp.miejsc.

Dodzwoniłem się do umifonu,rozmowa była nieco ciężka z Panem,który odebrał komórkę ale dotrzymał słowa i wysłał mi maila z ceną poszczególnych części.
    Tak to wygląda:
    "Membrana z zawieszeniem /oryginał/ 35,00 za 1 szt
    Cewka 15,00 za 1 szt
    Wysyłka za pobraniem - 20,00

Cena jak najbardziej wporządku więc zamawiam komplet na dwa głośniki.

A wogóle to front obudowy do którego przykręca się głośniki ma być pomalowany czarnym matem czy pół matem?
    Chciałem zamówić fornir z allegro ale nie mogę znaleść mahoniu pasiak w liściach powyżej 29cm szerokości:/

adaś23 mógłbyś mi napisać jakieś grubości mam zastosować gąbkę do wygłuszenia kolumny? Ewentualnie jaki inny materiał musiałbym zastosować?
    jersey69
    Poziom 34  
    Witam

Miło zobaczyć , że Koledzy walczą z tematem odbudowy 60c201 , gdyż właśnie dzisiaj dojechały moje i również wymagają sporego nakładu pracy . Zatem jeśli można , to podłączę się do wątku .

Na szczęście GDN-y mam sprawne (oprócz wysypanego górnego zawieszenia) , podobnie GDM18/40/1 . Ale żeby nie było zbyt prosto , to jakiś faszysta wstawił GDWT9 w miejsce oryginalnych kopułek , zatem czeka mnie polowanie na tuby do GDWK . No i oczywiście paczki odmalowane czarnym lakierem do parowozów ; podobnież gałki selektorów .

Niespodziewaną minę znalazłem pod terminalami przyłączeniowymi : fabryczny montaż z podwiniętą uszczelką w obu kolumnach . Ilość kurzu w powstałych szczelinach wymownie świadczy o tym , że był tutaj niezły przeciąg w trakcie grania .

Zastanawia mnie panel GDWK wraz z regulatorami średnich i wysokich . Jest to stosunkowo spora powierzchnia przedniej ściany , wykonana z lichego tworzywa o grubości 2 mm . Pytanie czy to nie będzie "grało" razem z niskotonowym i czy nie byłoby zasadne dorobić dla tego panela osobnej, szczelnej komory , nawet kosztem tych kilku litrów objętości ?

Skoro już padło pytanie o materiał do wytłumienia , to planuję użyć maty akustycznej typu piramida (niektórzy mówią na to "kolec" ) 4-5 cm , ale chętnie posłucham innych sugestii .
  • PCBwayPCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Hemigtx
    Poziom 11  
    Kolejny dzień przynosi małe efekty w odtworzeniu kolumn.
    1. Polutowałem zwrotnice,na chwile obecną obie są tak samo połączone i żaden styk nie jest luźny czy naderwany.
    2.Jedna obudowa jest już po pierwszej warstwie i szlifowaniu szpachlówki,aktualnie schnie druga warstwa ale pewnie gdzie niegdzie trzeba będzie nałożyć i trzeci raz żeby uzyskać wszędzie idealne proporcje.
    3.Druga obudowa ogołocona i wydmuchana sprężonym powietrzem.
    4.Zamówiłem na allegro mate wygłuszającą o grubości 2cm,łącznie ponad 6m2.
    5.Fornir-szukałem go po całym Kędzierzynie-Koźlu ale jest niedostępny także pokusiłem się o allegro.

I najlepsze,z obu kolumn wyjąłem pełny worek pianki po fotelach samochodowych,poprzedni właściciel w taki sposób szczelnie wypełnił całą obudowę i o rezonansie można było pomarzyć,na jednym kawałku zauważyłem nawet nadtopienie pianki czyli coś mogło się smażyć przez ten patent,może i Cewki w GDN-ach spaliły się przez to?

Jutro przygotowanie drugiej obudowy i wygładzenie szpachlówki na pierwszej.

Niestety zastanawia mnie problem, jaki czeka mnie przy fornirowaniu,jak mam idealnie fornirować kanty przedniego panelu,na jednym ze zdjęć zrobiłem przybliżenie o co mi dokładnie chodzi. Ma ktoś pomysł jak schludnie zrobić takie miejsca?

W sumie przez moje zdjęcia powoli temat zaczyna odbiegać od "schematu" a powstaje wątek o odrestaurowaniu tego zestawu.

ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy
    Calypsett
    Poziom 23  
    Jeszcze możesz zastanowić się nad wymianą kondensatorów na lepsze MKT zamiast starych miflexów, kable od zwrotnicy do głośników też można wymienić na grubsze.

Porada na zasadzie - "Wymień. Nie pomoże, ale będzie lepsze, bo nowe."
    Akurat te kondensatory (żółte MIFLEX'y) sa bardzo dobrej jakości.
    Nie widzę więc ani sensu, ani przydatności takiego zabiegu.

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    (dj-MatyAS)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Hemigtx
    Poziom 11  
    Calypsett Z racji,że kolumny mają być w pełni oryginalne nie chcę stosować przeróbek,tak po prostu kolumny mają grać tak samo jak w 1980r :)

adaś23 Nikt nie mówił,że wyjąłem kołek górny,starałem się go wyjąć na różne sposoby,nawet rozwierciłem kołek na wylot,założyłem zgięty gwóźdź w miejsce otworu i używałem młotka bezwładnościowego(inna zasada działania niż zwykłego młotka,głównie używa się go w warsztatach blacharskich)ale i to nie pomogło bo kołek nie chciał wyjść.W jego otwór prysnąłem nawet wd-40 by pomiędzy ścianką drzewa a plastikiem powstała śliska powierzchnia lecz nic z tego.

A teraz kolejne pytanie,rozmawiałem z panem z Umifonu,prosił mnie o podanie rodzaju cewki jaką potrzebuję bo wg. Niego były dwa rodzaje: na aluminiowym zwoju czy okręgu(jakoś tak) i drugie na papierze.Moje pytanie brzmi-o co dokładnie z tym chodzi,delikatnie poza resor dolny wystaje papier z cewki,tak więc to jest wersja "na papierze" ?

Dzisiaj udałem się do znajomego stolarza i wizyta u Niego zakończyła się zakupem odpowiedniego forniru.Wbrew pozorom moje kolumny nie były ofornirowane mahoniem,Fornir jaki był użyty na moich kolumnach to fornir palisander santos.Należy do "egzotycznych"fornirów. Po doborze forniru zakupiłem go i odrazu w stolarni został on połączony w paski o grubości odpowiadającej obudowie i przez to mam łatwiejsze zadanie podczas fornirowania:) Na zdjęciu jest widoczna obudowa po przeszlifowaniu na szlifierce taśmowej w stolarni. Zdjęcie forniru jaki ku[piłem zamieszczę jutro bo dzisiaj już dwie ścianki na kolumnach ofornirowałem.

Tyle na chwile obecną,prosiłbym tylko o rade co do cewki do GDN.
    Tymczasem lecę pobawić się nitrem żeby odkleić dolny resor od kosza bez jego uszkodzenia.

ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy
    p.s: na zdjęciu powyżej jest papier ścierny,którego używałem na szlifierkę oscylacyjną,oryginał na materiale z 80' lat. Chyba czekał w moim warsztacie specjalnie na renowację tych kolumn :)

Długo to trwało ale nareszcie proces lakierowania i fornirowania zakończyłem.Starałem się dbać o każdy szczegół więc odtworzenie idealnie narożników zajęło mi sporo czasu.Ogólnie spędziłem sporo godzin podczas renowacji.
    Czarne fronty są w półmacie,po próbie natrysku najlepiej pasuje półmat do koloru jaki był nałożony w 1980r.
    Jutro zabieram się za wygłuszenie i skończenie montażu i sklejenia nowej cewki do GDN(udało mi się zachować oryginalną membranę ponieważ te z umifonu to jakieś nieporozumienie)Oryginalne membrany z kobaltów są cięższe i mają inny kształt stożka dlatego też ani myślę o zmianie membran na nowe.
    Niestety wciąż nie posiadam GDM,dlatego apeluje o sprzedaż takich głośników.

ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy
    ostrze
    Poziom 11  
    To tak: GDM możesz wymienić na GDM 18/80. GDM 18/40/1 posiadał pierścień Faradaya, i według jednej z książek pana A. Witorta pasmem przenoszenia gdm18/80 do 9KHz, gdm 18/40/1 bodajże do 11KHz, jednak zwrotnica filtruje od 6KHz więc nie powinno być takiej mocnej różnicy. Polecam także wymianę GDWK 9/40/1 na GDWK 9/80. Ponoć pod wpływem UV materiał z którego wykonano membranę twardnieje i głośnik przenosi do ok.15KHz. I tu jest racja, bo po wymianie słychać wyraźną różnicę. Ja bym wybrał cewkę na "papierze".
    Ponawiam prośbę o zmierzenie indukcyjności cewek w zwrotnicy.
    pozdrawiam
    Hemigtx
    Poziom 11  
    Informacje jak najbardziej przydatne ale naszczęście jest na tym forum osoba,która uchroni mnie przed zakupem 18/80 ratując nabyciem 18/40/1. Za dużo pracy i kosztów kosztuje mnie ten zestaw by teraz stosować zamienniki.
    Odnośnie GDWK- u mnie pozostanie oryginał,jeśli,któryś z wysokotonowców nie będzie w pełni sprawny to zakupię nowe bo są dostępne na alle...

ostrze moje kolumny są jeszcze bez głośników,jestem laikiem w dziedzinie elektryki ale jeśli wytłumaczysz mi jak mam zmierzyć indukcyjność cewek zwrotnicy to to zrobię.

p.s: dzisiaj przyszedł kolejny wzmacniacz do mojej skromnej kolekcji Yamaha ax-700,teraz do testowania ZG60C201 mam Diore Ws 442 z korektorem fs,diora elizabeth i jakiegoś schneidera team(do sprzedania bo nie pasuje wogóle do polskiego audio) Boje się,że za dużo naczytałem się na temat tych kolumn bo przez nie wpadłem w jakąś obsesję na punkcie domowego audio;)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Hemigtx
    Poziom 11  
    Przyznaje się,poszedłem na łatwiznę z narożnikami ale najlepsze jest chyba to,że nikt nie zauważy faktu,że pomiędzy czarnym frontem a przednim panelem obudowy bocznej czyli wszystkie boki od średka gdzie widoczny jest fornir to moja ręczna robota-zdzieranie powłok czarnej farby.Tak,tak to nie jest nowy fornir a oryginalny gdzie każdy róg i zakamarki przy frontach co do milimetra szlifowałem palcami.Zużyłem na te miejsca 3m bieżące papieru 180 i 1m 400.Skutki były takie,że na palcu wskazującym popękały mi naczyńka i wyglądał jakby był przetarty do krwi.Naszczęście jak patrzę na nie teraz to jestem dumny z tego,że się tak poświęciłem.

Tak czy owak dziękujeadaś23 za to,że się podoba efekt :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Hemigtx
    Poziom 11  
    Podczas kontaktu z Panem z umifonu wyjaśniliśmy sobie telefonicznie i mailowo szczegóły do czego potrzebuję membrany itp.
    Fakt,powiedziano mi,że nie będą to membrany identyczne jak te co mam ponieważ moje są jeszcze pierwszymi membranami"grubymi" jakich się już nie stosuje.W każdym razie nie wiedziałem,że będzie to aż taka różnica.Ale nie będę zwracać membran bo koszt wysyłki jaki poniosę jest teraz bezsensowny już.

Odnośnie pytania o fornirowanie,ja użyłem forniru palisander santos bo z wszystkich fornirów jakie posiadał stolarz ten najbardziej pasował do oryginału ale co ważne-fabrycznie fornir jest sprasowany nie wzdłuż płyty a pod kątem ok.30st,dokładnie to widać na zdjęciu,które zamieściłem wyżej gdy zdarłem całkowicie warstwe farby z jednego boku.
    Koszta-fornir z dużym zapasem jaki mi został-40zł,taśma malarska potrzebna do łączenia forniru-8zł,klej pattex uniwersal 800ml(zużyłem 600ml)-34zł,pędzle do nakładania kleju 2szt.-12zł(kupiłem droższe by włosie nie wpadało do kleju),lakierowanie po skończonym fornirowaniu u stolarza-80zł(nie warto malować pędzlem bo nie uzyska się takiej dokładności i efektu) Z klejem jakiego używałem nie było żadnego problemu z przesiąkaniem przez fornir. Do dociskania używałem wałka gumowego,klocka drewnianego i żelazka przez co nie powstały wybrzuszenia.
    Dzisiaj już wyczyściłem kostki aluminiowe,dociskające pierścienie do budy i kupiłem śruby do przykręcenia GDM :) Niestety śruby mam z castoramy ocynkowane bo nie było żadnych w tym wymiarze z nierdzewki czy pochromowanych jak to było w oryginale.

Klejenie forniru to był już pryszcz w porównaniu do czasu przygotowania.Na każdą budę łączny czas na oklejanie to może z dwie godziny(liczę ze wstępną obróbką dwóch boków by odstający fornir nie przeszkadzał)
    Nie wliczam czasu na docięcie forniru na front itp. Ja robiłem to pierwszy raz i poprostu przed każdą czynnością musiałem kilka razy przemyśleć skutki działań żeby czegoś nie połamać i źle dociąć.

p.s: wygłuszyłem poza komorą niskotonowca również komorę średniotonowych głośników,czy ten krok jaki poczyniłem był wskazany?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ostrze
    Poziom 11  
    Sprawa wygląda tak: szukałem z internecie w jaki sposób zmierzyć te cewki i to jest całkiem skomplikowana sprawa. Postaram się w tym tygodniu porozmawiać z osobą która zna się na temacie.

Zgadza się, komora głośnika niskotonowego i średniotonowego poinny być wytłumione.
    P.S. Wskazane jest podklejenie uszczelek po głośniki:niskotonowy i średniotonowy, oraz wymianę uszczelki między obudową, a tylną ścianką oraz przy terminalu.
    pozdrawiam
    Hemigtx
    Poziom 11  
    Wyczekiwany przez niektórych post umieszczam po długiej zwłoce czasowej ale za to dzisiaj mogę powiedzieć z czystym sumieniem- ZG60C201 Tonsila to bardzo przyjemny w słuchaniu zestaw kolumn stereo.

Wizualnie można się doczepić m.in. braku pierścieni ozdobnych na głośniki średniotonowe ale i temu podołałem-obecnie są wypolerowane na lustro kosze głośników GDM 18/40/1,które udało mi się nabyć u pewnego miłego i uczynnego Pana z forum za co tutaj bardzo dziękuję:)
    GDM początkowo miały być na oryginalnej membranie tyle,że różniły się nieco kolorem i odcieniem i postanowiłem kupić nowe membrany z cewkami i zawieszeniami tak by kolorystycznie obie sztuki były takie same.
    Kobalty brzmią jak w latach produkcji,mimo,że membrany są brzydkie to są oryginalne(na grubej celulozie)z 1980r.

Wrażenia odsłuchowe- grają o wiele czyściej niż mildton 110,które również są widoczne na zdjęciach.Całość napędza Yamaha AX-700 ale powiem szczerze,że moja poprzednia Diora Ws 442 z korektorem FS 042 pozwalała na niższe zejście basu tyle,że brakowało jej mocy do napędzenia nawet ZG60C201.
    Jeszcze conieco ZG,dynamiki nie brakuje temu zestawowi,bass w zamkniętej obudowie brzmi zupełnie inaczej niż w kolumnach z bass reflex.Na codzień słucham roxy fm i eska rock,ZG bije na głowę Mildtony! Potężne obudowy zg owocują głębią dźwięku a kobalty...uderzają moocno:) Warunek dobrego basu jest jeden-wyższy poziom głośności bo przy dyskretnym odkręceniem gałki volume mildtony jednak grają lepiej,bass jest wyraźniejszy i nie schowany. ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy

Jako posiadacz 60C201 jedynym marzeniem jeszcze dla mnie są kolumny tango 200 :)
    wkj
    Poziom 35  
    Wielki szacunek za wkład pracy, oraz poświecenie pieniedzy i czasu na odnowę.
    Czy nietaktem będzie gdy zapytam o finalny koszt pełnej odnowy? Nie musisz wyszczególniać, interesuje mnie jedna kwota sumująca wszystko. Nie bój sie jej napisać, oryginalność niestety jest kosztowna.
    Odnośnie "schowanego basu" może być tak że skrzywiłeś sobie odsłuch mildtonami, które mają bardziej napiętą charakterystykę od ZG, które moim zdaniem są liniowe.
    Lub inaczej: wkleiłeś zbyt twardy resor górny i spadła efektywność kobaltów, dlatego potrzebują więcej mocy by się rozruszały.

Odnosnie wspomnianych Tango 200, czasami na allegro się pojawiają.
    Dlaczego właśnie one?
    Mają bardzo niską efektywność i wg. mnie "dołek" w pewnym paśmie.
    Hemigtx
    Poziom 11  
    Koszty to żadna tajemnica.
    A więc w skrócie:
    -fornir 40zł
    -klej do forniru pattex 28zł
    -lakier półmat na frontowe ściany- 23zł
    -szpachlówka do wypełnienia ubytków 16zł
    -regeneracja kobaltów(wymiana cewek,zawieszeń i kopułek przeciwpyłowych) 120zł
    -zakup GDM 18/40/1 230zł
    -sklejony zestaw naprawczy do GDM 80zł
    -lakierowanie forniru 80zł
    -wygłuszenie gąbką 2cm 60zł
    -papiery ścierne ~ 40zł
    -śrubki i wkręty do mocowania głośników GDM,zwrotnic oraz tylnych ścianek 11zł

suma: 688zł

Biorąc pod uwagę,że same kolumny dostałem prawie za darmo to chyba nie jest zabójcza kwota.

Dlaczego Tango? Chyba tylko dlatego,że są mało spotykane a lubię mieć coś niepospolitego ale zarazem polskiego.
    wkj
    Poziom 35  
    Hemigtx napisał:

suma: 688zł

Widać ile kosztuje doprowadzenie do oryginału, nie wspominając o twojej pracy.

Hemigtx napisał:

Dlaczego Tango? Chyba tylko dlatego,że są mało spotykane a lubię mieć coś niepospolitego ale zarazem polskiego.

Mam to samo, myślę ze coraz więcej osób tak ma, fotka poniżej, jak to obecnie wygląda w miejscu w którym przebywam.
    ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy
    Hemigtx
    Poziom 11  
    Szczęka mi opadła na widok tego zdjęcia... Długo jesteś posiadaczem Bolero i Tango? Nie zadaję pytania czy jesteś zadowolony z takiej kolekcji bo odpowiedź napewno padła by oczywista. Jest czego zazdrościć!
    wkj
    Poziom 35  
    Krótko. Ale chęć posiadania i oczekiwania była długa, za długa. Kilka dobrych lat poświęciłem na to, nie siedząc w domu na 4 literach.
    ostrze
    Poziom 11  
    Witam,
    do teraz, niestety, nie wiem jak pomierzyć indukcję w cewkach domowymi sposobami, jednak mam dostęp do dobrej jakości sprzętu do mierzenia. kiedy uda mi się zrobić owe pomiary z pewnością wrzucę wyniki.
    Tutaj jest mały filmik z moimi ZG60 w roli głównej ;) :
    http://www.youtube.com/watch?v=8pT0QKHBS3Q
    Filmik może trochę słabej jakości, ale niedługo postaram się nakręcić nowy. Na głośnikach wysokotonowych mam już założone tubki :) .
    Pozdrawiam
    wkj
    Poziom 35  
    ostrze napisał:
    Witam,
    do teraz, niestety, nie wiem jak pomierzyć indukcję w cewkach domowymi sposobami...
    Pozdrawiam

Ale co chcesz mierzyć, indukcję w szczelinie głosnika, czy indukcyjność cewek w zwrotnicy? Jezeli chodzi o pierwsze to zgodzę sie że w warunkach domowych mozesz miec problem, ale z indukcyjnością cewek w zwrotnicy nie przesadzaj.
    Skoro dysponujesz aparaturą to w czym problem?
    ostrze
    Poziom 11  
    Chodzi o cewkę w zwrotnicy ;). Problem polega na tym, że nie mam dostępu do orginalnych zwrotnic.