Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy

ostrze 17 Maj 2014 14:07 32082 94
    wkj
    Poziom 35  
    Audiolab Consort miało inną zwrotnicę niż nasze krajowce, to samo wersja na Francję.

Co do nieudolnej zwrotnicy, miałeś oryginał niegrzebany czy jak to bywa u nas zajrzał tam domorosły polaczek wietrząc chęć zdobycia wiedzy i poprawy po fabryce.

ps. spójrz na schemat przełączników obu regulowanych sekcji, przy takim połączeniu w obu przypadkach jest zwarcie przed przetwornikami GDM, GDWK.
    Krasul
    Poziom 15  
    Jest to oryginalna niegrzebana zwrotnica (pomiary rezystancji szeregowej cewek wykonano przyrządem z kompensacją wpływu przewodów pomiarowych). Prawidłowo filtrowany jest tutaj właściwie tylko głośnik niskotonowy (niestety w układzie zastosowano kondensator bipolarny zamiast np. złożyć go z kilku poliestrowych połączonych równolegle). Zafalowania charakterystyki impedancyjnej takiej zwrotnicy połączonej z głośnikami sięgają pięciu omów w zakresie częstotliwości średnich. Ciekaw jestem jakimi względami kierowano się podczas projektowania tego układu. Zawiera on przecież w sumie aż 20 elementów składowych (nie licząc przełączników). Zamiast bawić się w jakieś tłumiki oporowe (abstrahując już nawet od trudności technologicznych z tym związanych) można było przecież skupić się na skuteczniejszej filtracji przetwornika średniotonowego. Legenda ludowa głosi, że konstruktorzy tego zestawu wprowadzali w różnych partiach produkcyjnych zmiany schematu zwrotnicy, co prowadziło do sytuacji, w której klient po zakupie tego zestawu w sklepie firmowym narzekał na to, że każdy kanał gra inaczej...

P.S. Zwarcie rozlutowano ;)
    wkj
    Poziom 35  
    Ile miałeś tych 60-tek? Uważam ze po jednej parze nie można wysuwać tak daleko idących wniosków odnośnie wykonania, obliczeń i działania zwrotnic. Dla przypomnienia był to koniec lat 70-tych.

Chcesz je zmieniać, poprawiać? HXy widziałem poprzerabiałeś.
    Krasul
    Poziom 15  
    Witam ponownie.

Jestem właścicielem jednego zestawu. HX-100 przerobiłem, bo to był popularny zestaw, w zasadzie taki wariant wykonania Altusów 140. ZG60C201 to już raczej rzadko spotykany zabytek. Postanowiłem zmierzyć wartości elementów i udostępnić schemat ponieważ w Internecie jest raczej niewiele informacji na temat tego zestawu. Być może ktoś ma taki zestaw bez zwrotnic i będzie chciał sobie je dorobić "pod oryginał". Mój zestaw mam zamiar zregenerować. Co do zwrotnicy to i tak trzeba ją będzie złożyć na nowo, bo strach podłączać takie dziadostwo do czegokolwiek. Nie mówiąc już o tych nieszczęsnych kondensatorach bipolarnych z których jeden ma 80 mikrofaradów a drugi 130 (a powinny mieć po 50). Tylko czekać aż któryś z nich dostanie przebicia. Trzymanie się oryginału ma sens tylko wtedy, gdy oryginał ten nie stanowi zagrożenia dla wzmacniacza ;P

Pozdrawiam.

P.S. Ma ktoś może dwie tacki pod GDWK do tego zestawu? Mogą być bez przełączników.
    Yarko74
    Poziom 11  
    Wrzucam schemat zwrotnicy z mojego zestawu ZG60C201, wspomogłem się schematem Krasula, u mnie na 100% GDM jest w fazie a tylko GDWK jest w przeciwfazie, wartości rezystorów są identyczne, kondensatory - różnica jest tylko na C5 - u mnie to 2x330nF, pomiary cewek wykonane miernikiem DIY LC na PIC16F628 - wyniki bardzo zbliżone do tych Krasula, więc nie zmieniałem wartości w tabeli, zakładając że Krasul posłużył się profesjonalnym urządzeniem.
    Dla ciekawości podam moje pomiary L1=4,63 mH, L2=2,65 mH, L3=596 uH L4=107,4 uH

Kolumna wg mnie nie grzebana w środku - w stanie fabrycznym

ZG60c201 schemat zwrotnicy, głośnik niskotonowy