Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Loewe-Opta Rheinland Stereo 32028=32830 -przydźwięk w radiu w jednym kanale

Adam_W32 29 Aug 2012 20:43 4524 20
e-mierniki
 • #1
  Adam_W32
  Level 18  
  Witam !!!!
  Mam problem z przydźwiękiem w radiu w jednym kanale, z przydźwięku aż drży materiał na głośniku. Przydźwiek nasila sie jeżeli włączę przycisk Hi-Fi (tak jakby kontur_loudness).

  Schemat jest tu
  http://www.georg-knoechel.de/loewe-opta-rheinland-sp.jpg
  niestety bardzo złej jakości i nie mogę znaleźć lepszego (na co umieściłem oddzielny post).

  Kondensator główny zasilający 2x100uF mierzyłem ma 2x107uF.
  Radyjko ładne stereofoniczne, zakres ukf 88-104MHz. Jednak ten przydźwięk ujmuje mu urok.

  Loewe-Opta Rheinland Stereo 32028=32830 -przydźwięk w radiu w jednym kanale
 • e-mierniki
 • #2
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Ten przycisk zmienia głównie głębokość pętli USZ.
  Jeśli przedostaje się on tą drogą na wejście to źródłem będą trafa i lampy
  mocy. W trafach jest kompensacyjne uzwojenie mające tłumić przydźwięk sieci przedostający się przez zasilanie. Idea jest taka że są dwa przeciwsobne uzwojenie przez które płynie prąd z przydźwiękiem. Jeden koniec jest obciążony lampa mocy a drugi kondesatorem 100u. Kondesator jest wspólny dla obydwu kanałów -> C75. W szereg połączenia ze wspólnym kondesatorem jest wstawiony rezystor mocy oddzielnie dla każdego z kanałów jego parametry to 3k 2W - R41 i R74 (o ile dobrze odczytałem z mało czytelnego skanu). Jeśli sa one typu drutowego to w tym miejscu stosowane zazwyczaj mają one bezpiecznik termiczny - po przegraniu puszcza zalutowana sprężyna i jest przerwa. Jeśli węglowy to spalony. To będzie najprawdopodobniej przyczyna tego przydźwięku - przerwa lub duża rezystancja. Słaba lampa też spowoduje większy przydźwięk.
  Sprawa prosta sprawdź te dwa rezystory a jak są dobre to zamień lampy - jak przydźwięk powędruje za lampą to już wiesz co jest przyczyną.
  Przerwa we wspomnianym rezystorze może mieć miejsce wtedy gdy popłynie za duży prąd g2. Sprawdź czy kondesatory sprzęgające (podłączone na drodze od anod triod EABC80 i EBC81 do siatek g1 EL84 -> C73 i C90 o pojemności 22n) nie mają upływności - w zasadzie jeśli to papierowe to od razu je wymień. Ponadto do sprawdzeni czy kondesatory w katodach EL84 (C74 i C91) nie są przebite lub czy nie mają sporej upływności.

  Drugi to przydźwięk dostający się na wejście lamp mocy. Zmiana USZ zmienia jego poziom. W tym przypadku masz do sprawdzenia okolice triod lampy EABC80 i EBC81. Mają one wspólny obwód zasilania. Podejrzewałbym problem w lampie (nie zamienisz ich niestety....). Sprawa prosta wyjmij te dwie lampy i sprawdź czy masz jednakowy objaw w głośnikach.
  Sprawdź też np. stan kondesatorów wejściowych przy triodach EABC80 i EBC81. Upływność zmieni znacznie punkt pracy. Kondesatory te mają w oryginale ekran (pojemność 10n). Zawsze możesz wyjąć lampy mocy EL84 i zbadać co na wyjściach dają te dwa przedwzmacniacze.

  Trzecia możliwość (ale wg mnie mało prawdopodobna) trafo łapie pole magnetyczne. To też możesz sprawdzić zamieniając same trafa w układzie. Jak przydźwięk pójdzie za trafem to masz podejrzanego. Uwaga - trafo głośnikowe może mieć uszkodzenie.


  Kilka prostych testów pozwoli przynajmniej wstępnie namierzyć gdzie jest problem

  A jeszcze jedno jak powyższe wskazówki nie namierzą przyczyny - ustaw na minimum głośność i zewrzyj dwie skrajne końcówki w każdej z dwóch sekcji potencjometru głośności. Jeśli będzie jednakowa cisza to przydźwięk dostaje skądś sprzed potencjometru.
 • e-mierniki
 • #3
  Adam_W32
  Level 18  
  Witam !!!
  Przepraszam że długo nie odpisywałem ale brak czasu na sprawdzenie.
  Otóż rezystory R41 i R74 3k 2W są ok. Lampy EL 84 po zamianie miejscami nic się nie zmienia. Przydźwięk nie powędrował. Kondensatory C73 i C90 o pojemności 22n, maja jeden 21nF drugi 23nF czyli chyba norma. Dla pewności zamieniłem miejscami ale jest to samo ,(nie są papierowe). Kondensatory C74 i C91 50uF/15V wymieniłem wcześniej jeden miał 130 a drugi aż 190uF jednak i to nic nie dało.
  Po wyjęciu lamp EABC80 i EBC81 w głośnikach był jednakowy szum.
  Więcej jeszcze nie sprawdziłem będę szukał. Wyjąłem lampę EL84 z tego kanału co ma przydźwięk, i na tym drugim gra ładnie ale bardzo cicho, zamiana lamp nie podnosi poziomu głośności. Podpowiedz kolego które te kondensatory sprawdzić wejściowych przy triodach EABC80 i EBC81.
 • #4
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  No to winne są stopnie wstępne na triodach - jeden kanał EABC80 a drugi EBC91.
  Na wejściach do siatek tych triod zastosowano kondesatory z ekranem - tak sugeruje schemat. Czyli mogą mieć trzecią końcówkę.
  C68 - 10nF - siatka EABC80 oraz C86 - 10nF siatka EBC91.

  Możesz spróbować czy zmiana prowadzenia przewodu żarzenia nie zmieni przydźwięku. Do sprawdzenie rezystory 10M (R25 i R56) - jakakolwiek upływność (np. oblepienie kurzem) na ich powierzchni prowadzi do zmiany punktu pracy triod. Jak się czujesz na siłach to zamień zasilanie anod triod lamp EABC80 i EBC91. Każda z tych prób pozwoli na eliminację możliwych przyczyn.

  Wady, uszkodzenia potencjometru też mogą spowodować przenikanie przydźwięku sieci.  Jeśli wszystko zawodzi to winnym jest jedna z lamp EABC80 / EBC91. Zamiast EBC91 możesz wstawić przecokołowaną EABC80.
 • #5
  Adam_W32
  Level 18  
  Sprawdzałem te elementy: kondensatory C68 - 10nF - siatka EABC80 oraz C86 - 10nF siatka EBC91 są ok nie maja też 3 nogi. Rezystory R25 i R56 te 10Mom też w normie. Zasilania triod nie zamieniałem jeszcze. Zauważyłem że jak odepnę kondensator na potencjometrze balansu ten 2Mom jest on włączony pomiędzy ślizgacz a skrajną nogę (a druga skrajna noga nie jest włączona w ogóle a na drugiej sekcji potencjometru włączone wszystkie 3 nogi) to tendencja do przydźwięku i sam przydźwięk jest mały (mniejszy) nie mogę znaleźć tego kondensatora na schemacie, po zmierzeniu pokazuje 420pF jest taki zwijany srebrny wygląda jak te o wartości nF pisze na nim 400/25.

  Czyli przedwzmacniacz jednego kanału jest na lampie EABC80 a drugiego na lampie EBC91. I jak tu maja równo grać, stąd może i ten przydźwięk w jednym a w drugim nie.

  Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]
 • #6
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Adam_W32 wrote:
  nie mogę znaleźć tego kondensatora na schemacie, po zmierzeniu pokazuje 420pF jest taki zwijany srebrny wygląda jak te o wartości nF pisze na nim 400/25.

  Według napisu na kondesatorze: 400pF / 25V.

  Adam_W32 wrote:

  Czyli przedwzmacniacz jednego kanału jest na lampie EABC80 a drugiego na lampie EBC91. I jak tu maja równo grać, stąd może i ten przydźwięk w jednym a w drugim nie.


  Sprawdź sobie parametry triod w tych lampach. Wtedy się przekonasz że będą wzmacniać jednakowo.

  A teraz...
  Ten kondesator 400pF jest w obwodzie regulacji niskich tonów. Ta regulacja jest wspólna dla obydwu kanałów. Przy pracy stereo z zewnętrznego źródła ten potencjometr z kondesatorem jest pomijany. Czyli przy prace stereo nie ma regulacji basów.
  Grzebanie przy tym potencjometrze przy pracy z radia da jednakowe zmiany na obydwu kanałach. Jeśli nie to przeanalizuj przełączniki sygnału m.cz. na wejściu wzmacniacza.

  Jeszcze raz - możliwe przyczyny różnych i to znacznie poziomów przydźwięku:

  1. Uszkodzenie jednego z rezystorów które opisałem wcześniej. Te rezystory mogą mieć zabezpieczenie termiczne. Przerwa w jednym spowoduje jedynie to że przez uzwojenie kompensacji przydźwięku w jednym z taf głośnikowych nie popłynie prąd z tętnieniami. Na jednym kanale spadnie znacząco tłumieni przydźwięku. Ponieważ obydwa te uzwojenia i obydwa rezystory zasilają siatki ekranujące lamp mocy (i inne obwody) to obydwa wzmacniacz będą grac.

  2. Trafo głośnikowe może łapać zakłócenia elektromagnetyczne od trafa sieciowego

  3. Problem z masą, niekontaktujący przykręcany kondesator elektrolityczny itp.

  4. Łapanie" przez przewody przy potencjometrach, przełącznikach. Uszkodzone potencjometry, oderwane ich ekrany.

  5. Przenikanie przydźwięku od żarzenia w plamach sterujących.

  Zabawy z przekładaniem lamp, zasilań itd pozwalają na wyeliminowanie części przyczyn.
 • #7
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Adam_W32 wrote:
  I jak tu maja równo grać, stąd może i ten przydźwięk w jednym a w drugim nie.

  studisat wrote:
  Sprawdź sobie parametry triod w tych lampach. Wtedy się przekonasz że będą wzmacniać jednakowo.

  Studisat - katalogowo może i są identyczne, ale nie wiemy, co się z nimi dzieje po kilkudziesięciu latach. Znane są przypadki wkradania się przydźwięku sieci poprzez zwiększoną upływność izolacji powlekającej żarnik lampy.
  Bardzo silny przydźwięk może też nie być wcale przydźwiękiem, a efektem wzbudzenia się wzmacniacza na częstotliwości podobnej do częstotliwości sieci. Wzbudzenie to może być spowodowane uszkodzeniem ekranu lub niedostatecznym odsprzęganiem zasilania. Tak czy inaczej, trzeba to sprawdzić.
 • #8
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Futrzaczek wrote:

  Studisat - katalogowo może i są identyczne, ale nie wiemy, co się z nimi dzieje po kilkudziesięciu latach.

  Zareagowałem na stwierdzenie z[quote="Adam_W32"] jak jest inny typ lampy to muszą się różnić, jest inaczej. Np. EC92 = 1/2 ECC81 itd....

  Futrzaczek wrote:

  Bardzo silny przydźwięk może też nie być wcale przydźwiękiem, a efektem wzbudzenia się wzmacniacza na częstotliwości podobnej do częstotliwości sieci. Wzbudzenie to może być spowodowane uszkodzeniem ekranu lub niedostatecznym odsprzęganiem zasilania. Tak czy inaczej, trzeba to sprawdzić.


  Jeśli już dochodzi dowzbudzeń na niskich częstotliwościach to zdecydowanie jest to charakterystyczne pulsowanie ("pompowanie")- czyli raczej kilka Hz lub ułamki Hz. To występuje najczęściej na skutek źle wykonanego odsprzężenia siatek erkanujących. Czyli ciężko jeśli poza lampąmocy mam triodowy przedwzmacniacz.... Przeanalizuj typowe przesunięcia fazowe wzmanciacza lampowego z trafem by dojść do podobnego wniosku.

  Przy konstrukcji fabrycznej trudno podejrzewać o ewidentny błąd projektowy. Jeśłi już to na skutek zużycia kondesatorów, utraty kontaktu z masą dochodzi do wzrostu impedancji zasilacza - to podouje wzbudzenie raczej w górnej częsci pasma akustycznego albo w zakresie radiofonii AM.

  Jeszcze są możliwe genracje w zakresie UKF - ale te skutecznie blokują antyparazyty w doprowadzeniach do siatek sterujacych, niekiedy ekranujących zaś b. rzadko anod (tlyko przy wysokich nachyleniach lampy).

  Lampa może mieć uszkodzenie powodujące znaczne przenikanie przydźwięku od żarzenia. To można stwierdzić. Brakuj niestety pomysłowości by podmienić triody w obu kanałach. Kilka testów jest potrzebnych - a nie gdybanie.

  P.S. Przy wzbudzeniu na w.cz. może zachodzić szkodliwa intermodulacja, detekcja czy też stopień stanie się wrażliwy na przydźwięk od żarzenia (pojemność żarzenie - katoda - całkiem spora). Ale wzbudzenie w.cz. to przy okazji wysokie zniekształcenia, inny poziom dźwięku, dziwne napięcia na elektrodach lampy (często kompletnie głupiejący multimetr cyfrowy podczas pomiarów - dlatego warto skontrolować czy jest wg pomiarów spełnione prawo Ohma, I Kirchoffa itd...). Dołączenie wskaźnika wysterowania od razu diagnozuje wzbudzenie w.cz.
 • #9
  Adam_W32
  Level 18  
  cytat kolegi studisat
  Quote:
  P.S. Przy wzbudzeniu na w.cz. może zachodzić szkodliwa intermodulacja, detekcja czy też stopień stanie się wrażliwy na przydźwięk od żarzenia (pojemność żarzenie - katoda - całkiem spora).


  Miałeś rację kolego studisat !!!
  Podłączyłem żarzenie do oddzielnego zasilacza (prądu stałego) i brumienie ustało.
  Podłączyłem żarzenie tylko tej lampy EABC 80 pod oddzielny zasilacz i prąd jaki pobierała to 1-1,5A i jeszcze wachał się podczas gdy nominalny przy napięciu 6,3V jest 0,48A.
  A żeby uzyskać napięcie 6,3V regulatorem napięcia musiałem przejechać na max voltów, dopiero wskoczyło na 6,3V. Trzykrotna większa wartość prądu chyba świadczy o zwarciu katoda-żarzenie. Jednak właśnie na zasilaczu w tym momencie też brumienia nie było
  Lampę juz zamówiłem. O efekcie napiszę.
 • #10
  Adam_W32
  Level 18  
  Jak pisałem wcześniej zakupiłem drugą lampę EABC80 i jest to samo niestety.
  Dalej brumi; a jak odłączę żarzenie ogólne z transformatora i żarzę ją prądem stałym z zasilacza to nie brumi ale pobiera 1-1,5A i jeszcze wacha się, nominalny prąd przy napięciu 6,3V jest 0,48A.
  Niemożliwe jest aby obie lampy miały ta samą usterkę. Wpadłem na pomysł wyjąłem lampę całkowicie i podłączyłem żarzenie lampy do samych kołków lampy z zasilacza i okazało się że lampa ma katalogowy prąd żarzenia 0,48A przy napięciu 6,3V . Czyli coś zwiera jak włożę ja do chassis.

  Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]
 • #11
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Podstawka, materiał płytki drukowanej.
  A może wpadł jakiś drucik między podstawkę a płytkę drukowaną, miałem kiedyś taką usterkę w jednej z maszyn. Pomiędzy gniazdo wtykowe a płytkę drukowaną wpadł cienki drucik i zwierał obwód zasilania 24V AC (prosto z trafa. Co ciekawe drucik jakoś nie chciał się spalić (mimo iż zwierał na krótko zasilanie,, omomierz pokazywał 0 omów - ewidentne zwarcie) za to całe sterowanie oparte na przekaźnikach wariowało. Zasilane to to było z trafa 400V / 24V 300W.
 • #12
  Adam_W32
  Level 18  
  Nic nie mogę znaleźć ale zauważyłem że gdy mierzę prąd żarzenia lampy EABC 80 wtedy jest 1,44A a wyciągnę tą lampę też płynie prąd tym przewodem żarzenia o wartości 1A. To jakby właśnie coś zwiera. Ale niemogę nic namierzyć.
 • #13
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Cuda nie istnieją. Skoro płynie prąd 1A, a napięcie wynosi ok. 6,3V, to gdzieś musi się wydzielać moc przeszło 6W lub masz uszkodzony miernik. Zaś 6W w podstawce z tekstolitu potrafi nieźle ją nagrzać.
  Odlutuj przewód od podstawki i zmierz opór między doprowadzeniami żarzenia bezpośrednio na niej.
 • #14
  kris8888
  Level 35  
  W obwodzie żarzenia tej lampy jest niewielki dławik, pewnie jest wlutowany tuż przy podstawce. Przyjrzałbym się dobrze temu elementowi, może izolacja drutu jest już kiepska a dotyka gdzieś do masy i częściowo zwiera żarzenie.
 • #15
  Adam_W32
  Level 18  
  Chciałbym sprostować Panowie
  Quote:
  "Nic nie mogę znaleźć ale zauważyłem że gdy mierzę prąd żarzenia lampy EABC 80 wtedy jest 1,44A a wyciągnę tą lampę też płynie prąd tym przewodem żarzenia o wartości 1A. To jakby właśnie coś zwiera. Ale nie mogę nic namierzyć."
  ale ten pomiar jest przy włożonych wszystkich lampach. Po wyjęciu wszystkich lamp prąd żarzenia lampy EABC 80 jest nominał 0,48A gdy jest włożona w podstawkę. Dławik o którym kolega wspomina, oglądałem nawet go pomijałem po pominięciu wraz brumi.
  Kolega mówi że zostaje już tylko zbudować zasilacz na 6,3V; 0,5A i żarzyć ja oddzielnie.
  Bo żarzona prądem stałym nie daje przydźwięku.

  Czy posiadacie jakieś schematy, a może można kupić gotowy taki zasilacz 6,3V 500mA. W necie są tak np. 6V;500mA.
  Mam taki zasilacz 6V;350mA podłączałem jest 6,2-6,3V na lampie i prąd się w miarę utrzymuje ok 0,44A a powinien być 0,48A no i warczy transformator w zasilaczu (bo on ma tylko 350mA). Ale jakby zakupił zasilacz 6V;500mA to by chyba było OK. Słyszałem że najlepiej by było dorobić zasilacz z regulacją i ustawić te 6,3V, (ale mówię podłączyłem zasilacz 6V bez obciążenia miał 8,6V, po podłączeniu do żarzenia napięcie spadło do 6,2-6,3V tylko prądowo lepszy dać) ale to sporo zachodu.
 • #16
  kris8888
  Level 35  
  Adam_W32 wrote:
  Chciałbym sprostować Panowie
  Quote:
  "Nic nie mogę znaleźć ale zauważyłem że gdy mierzę prąd żarzenia lampy EABC 80 wtedy jest 1,44A a wyciągnę tą lampę też płynie prąd tym przewodem żarzenia o wartości 1A. To jakby właśnie coś zwiera. Ale nie mogę nic namierzyć."
  ale ten pomiar jest przy włożonych wszystkich lampach. Po wyjęciu wszystkich lamp prąd żarzenia lampy EABC 80 jest nominał 0,48A gdy jest włożona w podstawkę


  Czyli mierzyłeś prąd żarzenia nie tylko tej lampy, ale jeszcze kilku innych podłączonych równoległe do tej lampy.
  Budowanie oddzielnego zasilacza żarzenia dla jednej lampy jest moim zdaniem bez sensu, rozwiązanie fabryczne jest ok i musi tu poprawnie działać. Spróbuj jedynie zamienić miejscami końcówki żarzenia dla tej jednej lampy w podstawce, to znaczy uziemić jej drugi koniec włókna żarzenia.
 • #17
  Adam_W32
  Level 18  
  Prąd żarzenia dla 3 innych lamp wyniósł ok. 1A.

  Dławik ten przy tej lampie ma 1,7Ω wiem że taki pomiar omomierzem to nic bo to przecież dławik (opór pozorny) .
  Teraz właśnie odseparowałem szeregowe zasilanie lamp i mierzyłem tą jedna ma prąd żarzenia na zmiennym ma książkowy 0,48A. Tylko że brumi wraz.
  Kabelki żarzenia zamieniałem nic nie pomogło.

  Podłączyłem zasilanie z zasilacza 6V on ma bez obciążenia 8,6V jednak po podłączeniu do żarzenia na lampie jest 6,34V, tylko zasilacz wyje bo prąd nie wyrabia bo 350mA. Ale na nim nie brumi.
  Myślę aby kupić jakiś właśnie, ale jaki. transformatorowy,impulsowy ?, stabilizowany ? Pomóżcie ma mieć parametry 6V jakieś >500mA.
  Są takie zasilacze impulsowe na allegro 6V; 1500mA ale przetwornicowy, czy on by mi sie nadawał. A ten właśnie impulsowy ma jeszcze na wejściu trafo o zasilaniu 100-400V czyli wersja angielska.
 • #18
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Quote:
  Myślę aby kupić jakiś właśnie, ale jaki. transformatorowy,impulsowy ?,

  Impulsowy może Ci siać zakłóceniami, lepiej transformatorowy o napięciu nieco wyższym niż 6V. Optymalne warunki żarzenia dobierzesz rezystorem lub stabilizatorem, np. LM317.
 • #19
  kris8888
  Level 35  
  Adam_W32 wrote:
  Teraz właśnie odseparowałem szeregowe zasilanie lamp i mierzyłem tą jedna ma prąd żarzenia na zmiennym ma książkowy 0,48A. Tylko że brumi wraz.

  Lampy w tym radiu są żarzone równolegle a nie szeregowo :)
  Nadal uważam, że bez sensu wstawiac tu jakiś dodatkowy zasilacz. Skoro jednak już się upierasz, to przecież masz już odpowiednio wydajny transformator w tym radiu. Wystarczy całkowicie odseparowac żarzenie tej jednej lampy od reszty układu oraz masy radia, zrobić dla tej lampy na małej płytce mostek prostowniczy, filtr i ewentualnie stabilizator 6V i zasilić to z obwodu żarzenia transformatora zasilającego w radiu. Stabilizator pewnie będzie się grzał niemiłosiernie, ale działać będzie. Między mostkiem a stabilizatorem można ewentualnie dać jakiś rezystor, żeby dodatkowo rozproszyć ciepło.

  Żadnych dodatkowych zasilaczy impulsowych bo pożegnasz się z czystym odbiorem AM, a być może równiez FM.
 • Helpful post
  #20
  arturssp
  Level 16  
  Witam!
  Mam takie same radio i miałem podobny problem z przydźwiękiem sieci w kanale w którym pracuje EABC80.
  Kolego, zauważ, że ta lampa jest na płytce drukowanej, która jest przykręcona do chassis 6-cioma śrubami. Ścieżki masy na płytce mają pod tymi śrubami punkty do styku z chassis. U mnie pomogło odkręcenie płytki, wyczyszczenie chassis i ścieżek na płytce i ponowne zamontowanie. Być może u Ciebie też śrubki są luźno i nie ma dobrego styku - wtedy część obwodów masy "wisi" w powietrzu, lub ma duży opór do masy i dlatego jest przydźwięk...
  Sprawdź to, nie zaszkodzi.
  Pozdrawiam!
 • #21
  Adam_W32
  Level 18  
  Bingo !!! Kolego arturssp właśnie to te nieszczęsne śruby były luźne.
  Po dokręceniu brumienie od razu ustało.
  A ja sprawdzałem wszystko inne a o tym nie pomyślałem.
  Naprawdę wielkie dzięki.
  Innym kolegom też dziękuję za wszelkie podpowiedzi na pewno ten post wniósł trochę cennej fachowej wiedzy w tym dziale dla wszystkich zainteresowanych.
  Jeszcze raz dziękuję.
  Pozdrawiam

  Temat do zamknięcia.