Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie stycznika z PLC, dziwne zachowanie

nocapukaktos 29 Aug 2012 22:09 1935 3
SterControl
 • #1
  nocapukaktos
  Level 11  
  Na pewnej maszynie, która pracuje już 10 lat są styczniki Siemens Sirius 3rt1024 230V sterowane bezpośrednio z modułu sterownika z wyjściami przekaźnikowymi (322-5HF00-0AB0). Moduł jest wyposażony w układy gasikowe RC włączone równolegle do styków przekaźników. Nagle po 10 latach okazało się, że styczniki sporadycznie nie wyłączają się, gdy wyjście modułu jest zerowane. Wymiana modułu niczego nie zmieniła. Pomogło natomiast odłączenie układów gasikowych. Wcześniej żadnych zmian w układzie nie było. Napięcie na cewce stycznika przy nie wysterowanym wyjściu sterownika 5V. Ktoś ma pomysł co się mogło stać i jak to możliwe?
 • SterControl
 • #2
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  nocapukaktos wrote:
  Siemens Sirius 3rt1024 230V
  oraz
  nocapukaktos wrote:
  Napięcie na cewce stycznika przy nie wysterowanym wyjściu sterownika 5V
  nie do końca rozumiem... Cewka stycznika jest na 230V (np taki 3RT1024-1AP00) to pojawiające się napięcie 5V nie powinno w żaden sposób podtrzymać stycznika. Coś tu pokręciłeś.

  A co do gasików to zdarzają się w nich przebicia, i to nawet dość często szczególnie te dedykowane do przekaźników R2, R4 znanej niektórym Kolegom firmy.

  Z Twojej wypowiedzi wynika jednak, że usterka wystąpiła na więcej niż jednym styczniku... trudno to wytłumaczyć.
 • SterControl
 • #3
  nocapukaktos
  Level 11  
  Niczego nie pokręciłem, było dokładnie tak jak napisałem. Kilka miesięcy wcześniej miałem podobny przypadek, na tej samej maszynie, tyle że tam z takiego samego modułu (w innej rozdzielni) były sterowane małe przekaźniki i prąd płynący przez układ RC rzeczywiście mógł wystarczać do ich podtrzymania.

  Dodam, że problem wystąpił na trzech stycznikach jednocześnie załączanych z osobnych wyjść, ale raczej w losowych kombinacjach tzn. nie wszystkie jednocześnie się nie wyłączały. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że dostają się na 230V jakieś zakłócenia ze sporej mocy falowników które są w pobliżu. Jednak falowniki są zasilane z 690V z innego trafo. No i co ciekawe- jak pisałem- maszyna pracuje od dziesięciu lat i nagle się zaczęły dziać takie dziwne rzeczy.
 • #4
  pm.001
  Electrician specialist
  Witam
  Oczywiście na odległość zgadnąć się nie da ale czy po 10 latach styczniki nie zaczynają się kleić? Czy maszyna nie prosi o jakiś remont/konserwację?
  pozdrawiam
  pm001