Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VTS SIMPLE - Wasze wrażenia przy podłączeniu

Teodor_2000 29 Aug 2012 22:42 6054 20
Nazwa.pl
  • #1
    Teodor_2000
    Level 12  
    Witam

    Podłączyłem niedawno VTS-kę z ich automatyka zwaną "SIMPLE" lub OPTIMA.
    Sterownik to płytka elektroniki produkowany przez EL-PIAST-a. Sterowniki plus wyłącznik główny i podstawy bezpiecznikowe umieszczone w małej skrzynce S12. Może i sam sterownik jest OK ale skrzynka wg porażka. Podłączenie nawet tych kilku przewodów jest co najmniej uciążliwe. Sterownik na trzy wyjścia przekaźnikowe. Jedno dla pompy, drugie dla agregatu skraplającego i trzecie dla przepustnic. Tylko czy ten przekaźnik miniaturowy wlutowany na płytce wytrzyma obciążenie indukcyjne jakim jest pompa obiegowa nagrzewnicy.

    Automatyka tania ale jeśli układzie jest większa pompa to trzeba dokładać dodatkową skrzynkę na styczniki i bezpiecznik - w skrzynce z Carel-em można było coś jeszcze dołożyć a tu już się nic nie zmieści.

    Jakie są Wasze wrażenia? Czy ktoś znalazł słabe strony tego sterownika?
  • Nazwa.pl
  • #2
    Chris_W

    Level 39  
    Przeczytaj co napisano na przekaźniku - wg mnie powinien mieć odpowiedni "zapas" i wytrzymać.
  • #3
    pm.001
    Electrician specialist
    Witam
    Nigdy jak nie muszę to nie kupuję jakiejkolwiek automatyki fabrycznej. :cry:
    Co do zasilania pompy (jakiegokolwiek silnika) przez przekaźnik to pozwolę sobie zanegować takie rozwiązanie. Nie po to wymyślono styczniki do napędów aby stosować przekaźniki. Te ostatnie służą do sterowania a nie zasilania. Wiem że rozpatrując w kategoriach działania to będzie OK ale nie zawsze cena czyni cuda i pewien poziom rozwiązań technicznych powinien być trzymany. Zapas jaki by nie był w obciążeniu przekaźników dotyczy kategorii AC1 a śmiem twierdzić, że producent centrali (automatyki) nie zna parametrów pompy stosowanej na obiekcie - może tylko z pewnym prawdopodobieństwem je oszacować
    pozdrawiam
    pm001
  • #4
    duddy

    Level 24  
    Co do automatyki VTS jest ona kierunkowana w stronę niskich kosztów co zarazem nie zawsze idzie w parze z jej jakością i możliwościami. Sama automatyka a dokładnie sterownik El-piast-u spisuje się całkiem sympatycznie. Obecnie obsługuję kilkadziesiąt ich central wraz a ta automatyką i w tym roku awaryjna okazała się tylko jedna płyta główna z serii Simple. Co do automatyki Corel sprawa jest podobna jedyną różnicą jest troszkę bardziej uciążliwa sprawa konfiguracji.

    Na dzień dzisiejszy staram się dedykować swoją automatykę na sterowniku El-piast ELP10L32V do której sam tworzę oprogramowania dostosowane do centrali jak i pracy obiektu.
  • Nazwa.pl
  • #5
    Chris_W

    Level 39  
    Ja jeszcze nie widziałem pompy nagrzewnicy zrobionej na styczniku, wszystko co widuje jest robione pod przekaźniki (na szyne), moc takich pompek jest zwykle do 100W.
    Też nie uważam przekaźników za typowe rozwiązanie do załączania silników, ale akurat w przypadku pomp jestem do tego przyzwyczajony.
    Przekaźniki wbudowywane w płyty sterowników mają conajmniej 8A obciążenia (mniejszych jeszcze nie widziałem, a często są wieksze), jedyny mankament to słabe przystosowanie ścieżek PCB do takich prądów oraz słabej jakości zaciski co przy maksymalnych prądach może powodowac problemy.
  • #6
    pm.001
    Electrician specialist
    Witam
    Chris_W wrote:
    Ja jeszcze nie widziałem pompy nagrzewnicy zrobionej na styczniku

    No ale to nie kolega podpisuje się pod projektem instalacji elektrycznej i nie składa oświadczenia iż wszystko jest zgodnie z projektem (bo w zasadzie go brak - to coś co dostarcza producent nie jest projektem) przepisami oraz sztuką.
    Chris_W wrote:
    Przekaźniki wbudowywane w płyty sterowników mają conajmniej 8A obciążenia

    OK ale w AC1 a silniki przecież nie mają AC1.
    pozdrawiam
    pm001
  • #7
    Teodor_2000
    Level 12  
    Chris_W wrote:
    Ja jeszcze nie widziałem pompy nagrzewnicy zrobionej na styczniku, wszystko co widuje jest robione pod przekaźniki (na szyne), moc takich pompek jest zwykle do 100W.


    Może nie często zdarzają się większe pompy ale jednak jest to obciążenie indukcyjne.
    To co mnie irytowało w tej "automatyce" to wielkość skrzynki. W układzie który teraz będę uruchamiał w centrali zamiast wody będzie glikol. Z projektu wynika że będą dwie pompy - jedna na glikolu a druga na wodzie
    (wymiennik na poddaszu - centrala na dachu). Trzeba obie pompy zasilić a co za tym idzie dorobić drugi tor zasilania i nie ma tego gdzie zmieścić. Już słyszę pytanie inspektora:
    "A tak mała skrzyneczka obok tej większe to do czego?"
    ....
  • #8
    duddy

    Level 24  
    Teodor_2000 wrote:
    Już słyszę pytanie inspektora:
    "A tak mała skrzyneczka obok tej większe to do czego?"


    Skoro już ma być taki problem zmontował bym to wszystko w nowej skrzynce łącznie z automatyką centrali.
  • #9
    pawka_pk
    Level 22  
    Simle/Optima. No cóż bardzo blisko siedzę orginalnych automatyk do VTS-u. Na pewno nie jest głupoto odporna wystarczy pomylić się z podłączeniem HMI basic i leci z dymem dosłownie. Wymieniłem takich płyt już ok 20-tu. Sam basic lubi się zawieszać. Komunikacja z falownikami niekiedy kłopotliwa jeden falownik jeszcze ładnie współpracuje ale z dwoma ledwie sobie radzi. Kasowanie alarmów mało zrozumiałem dla klienta. Ogólnie najgorsza jaka powstała w VTS.
    Carel się sprawuje choć były problemy na początku z samym programem. Już jest bodajże 7 wersja programu a automatyka jest od października na rynku ale puki co jest OK chociaż brakuje mi tam scope :-). Więc na razie najwyżej oceniam automatykę na ACX. Pełna diagnoza i podgląd w wykresach. To tyle jeżeli potrzeba używać oryginalnych automatyk. Oczywiście są tańsze Simple w cale nie jest tani cena to ok 1300 zł brutto.
  • #10
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    I ta recenzja kolegi pawka_pk jest trafiona w 100%. Od siebie dodam, że ACX w porównaniu z nowinkami VTS-u to może nie mercedes ale vw na pewno...
  • #11
    Teodor_2000
    Level 12  
    Dzięki za opinie
    Póki co tę które "odpalałem" udało się nie spalić i działają poprawnie. Ciekawe jak długo?
    Też mi się wydaje że na ACX-ie automatyka był najlepsza.

    Pawka_pk na czym polega błąd który powoduje spalenie płyty? na co zwracać szczególną uwagę?
  • #12
    pawka_pk
    Level 22  
    Usterki w simple wynikają ze złego zabezpieczenia O/I na płycie. Obecnie trzymam taką płytę w ręku która ma popalone diody AG oraz MA i MB. Oczywiście wina klienta ale pomylić się każdy może. Tu wynika że na zasilaniu HMI- basic nie została zachowana polaryzacja i w momencie komunikowania się HMI nastąpił lekki wystrzał diody. A upalona AG mówi o zwarciu na wej cyfrowym( zostało podane 24V także z odwrotną polaryzacją i dioda poleciała. To takie podstawowe błędy przy montażach tej płyty. Płytę oczywiście da się naprawić ale klient traci na nią gwarancję. Dlatego ta automatyka nie jest głupoto odporna. Jak na tą chwile polecił bym carela w własnym wykonaniu. Jest w miarę tani i większe możliwości.
    PS: Podłączał ktoś możne z was Simple pod kompa? El-piast daje oprogramowanie lecz do innych nieco zbliżonych sterowników ale nie wiem czy działa. VTS SIMPLE - Wasze wrażenia przy podłączeniu
  • #13
    duddy

    Level 24  
    pawka_pk wrote:
    PS: Podłączał ktoś możne z was Simple pod kompa? El-piast daje oprogramowanie lecz do innych nieco zbliżonych sterowników ale nie wiem czy działa.

    Oprogramowanie dostarczane przez producenta to tylko środowisko programistyczne i compilator programujący a dokładniej ustalający tryby pracy we. / wy. w ich sterownikach. Co do płyty simple opcja to tylko JTAG

    Co do tematu uszkodzeń przedstawionych na zdjęciu to nie jest to złącze wejść cyfrowych lecz wyjścia analogowe A1 A2 i ich wspólna masa AG. W HMI dostarczamy zasilania złącz 24 i G a MA MB komunikacja . W tym przypadku wyraźnie wskazuje to na złe podłączenie siłownika a dokładniej zamienione przewody przy łączeniu na przewodnie siłownika :)
    Często się zdarza że przy instalacji układu z dwoma siłownikami łączenie wspólnych mas w złączu AG powoduje zwarcie z sąsiadującymi pinami na listwie i jest to A1 lub SB z falownika.
  • #14
    pawka_pk
    Level 22  
    Więc jak widać łatwo się pomylić. Wspólna masa wej. analogowych tak. Ale przy takim uszkodzeniu sterownica nie widzi także czujek. Kolega "duddy" widzę że także jest serwisantem VTS a jak kolega ocenia tą automatykę ?
  • #15
    duddy

    Level 24  
    Jak opisałem wcześniej jest to tak prosta opcja że jakiekolwiek większe wymagania w jej kierunku są bezpodstawne. Automatyki które montowałem osobiście pracują beż większych problemów a całkowitemu uszkodzeniu w tym roku uległa mi tylko jedna sztuka przez zawieszenie układu na procesorze. Osobiście nie jestem zwolennikiem tych sterownic i jak wspomniałem wcześniej od paru miesięcy proponuje swoje układy na sterownikach firmy ELPIAST. Standardowe pytanie co mi to daje po za troszkę większą ceną układu? Pierwszym argumentem jest możliwość kontroli układu już od podstaw czyli programu. Dodatkowo daje mi to możliwość stosowania w większych układach z wykorzystaniem układów BMS i stałego monitoringu serwisowanych urządzeń na odległość przy układach z połączeniem zewnętrznym. Wracając do tematu dedykowanych sterownic sądzę że SIMPLE nie było do końca idealnym pomysłem mimo że sterowniki które wykorzystuję bazują na identycznym układzie wykonawczym jak i procesorze. COREL? zdecydowanie atrakcyjniejsze rozwiązanie, jednak jak dało się wszechstronnie zobaczyć już od samego początku były z nimi problemy.
  • #16
    wl589
    Level 10  
    Czy może ktoś podrzucić dokładnie co oznaczaja poszczególne oznaczenia na tej płycie czyli A1,A2,D itd jakoś nigdzie nie mogę tego znaleść.
    Z góry dziękuję
  • #17
    duddy

    Level 24  
    Są to oznaczenia wejść/wyjść sterownika. Ich przypisanie do danej funkcji jest zależne od aplikacji jaką realizuje sterownik. A1,2,3... są to wyjścia analogowe DI, DO wejścia / wyjścia cyfrowe.
  • #18
    pawka_pk
    Level 22  
    Kolego "Duddy" mam pytanie odnośnie oprogramowania dostępnego na stronie el piasta Macrocontrol. Ściągnąłem wersję 1.7 miałem też 2.1 dopiero co zaczynam programować na tych sterownikach. O tuż reg PID mam zakreślony na czerwono i nie mogę go w rzucić do programu. Czy ten program ma jakieś ograniczenia??.
  • #20
    duddy

    Level 24  
    pawka_pk wrote:
    Kolego "Duddy" mam pytanie odnośnie oprogramowania dostępnego na stronie el piasta Macrocontrol. Ściągnąłem wersję 1.7 miałem też 2.1 dopiero co zaczynam programować na tych sterownikach. O tuż reg PID mam zakreślony na czerwono i nie mogę go w rzucić do programu. Czy ten program ma jakieś ograniczenia??.


    Nie nie jest. Właśnie pobrałem ponownie plik i zainstalowałem dla sprawdzenia czy nie dali jakiejś nowej wersji i PID działa.

    Wiem też w czym twój problem. Pewno miałeś V2 i zainstalowałeś V1 i pomieszało mu się gdyż jak pamiętam po odinstalowaniu pozostają jakieś pliki.
    Odinstaluj, usuń całą pozostałą zawartość i zainstaluj ponownie.
  • #21
    zaq25
    Level 16  
    Witam Kolegów
    Czy ktoś w Was ma dostęp to płytki OPITMA aby odczytać i podać mi symbol diody przy listwie AG.

    Dioda "wyparowała" układ działał do tej pory bezproblemowo przez ponad 1,5 roku.
    Sterownik sygnalizuje błąd czujników temperatury - na ile to jest powiązane z tą diodą trudno powiedzieć.
    Co mogło byś przyczyną "wyparowania" diody na układzie pracującym przez ponad 1,5 roku?