Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy da się zbudować rezystor z grzałki od suszarki ?

29 Aug 2012 23:58 1161 4
 • Level 12  
  Witam, mam drobne pytanie
  czy można samemu zbudować rezystor z grzałki od suszarki ?
  Suszarki pobierają około 500-1000W (w zależności od modelu)
  większość z tego co mi wiadomo idzie właśnie na grzałkę a tylko mały procent na silnik, tak więc powinna być możliwość zbudowania rezystora o niskiej rezystancji jednak o dużej mocy. Co o tym myślicie ?
  Pozdrawiam.
 • Level 12  
  Jestem tego świadomy, jednak w suszarce taki drut zużywa powiedzmy około 400W i wytrzymuje (ale jest chłodzony mocnym strumieniem powietrza)
  Natomiast rezystor który chciałbym zbudować miałby wytrzymywać jedynie 10W i również byłby chłodzone jednak znacznie mniejszym strumieniem (wentylator PC)
 • Level 43  
  HerGatiox !
  Myślisz dobrze, ale bez sensu.
  Oporniki 10-watowe o żądanej oporności dostaniesz w sklepie. Te oporniki nie wymagają chłodzenia. Są również mocniejsze, które mocuje się na radiatorze - takim, jak tranzystory mocy we wzmacniaczu lub zasilaczu.
 • Level 12  
  Oczywiście że mógłbym kupić taki opornik w sklepie, ale jechanie do takiego sklepu tylko po sam opornik jest dla mnie nie opłacalne, jako że nie mam samochodu a rowerem za daleko, musiałbym wydać pieniądze na bilety autobusowe, tak pewnie około 5-10zł, zresztą zapytał się w celach edukacyjnych, z ciekawości, w każdym bądź razie bardzo dziękuję za pomoc :)