Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Avensis T27 - Światła led - potrzebny przekaźnik i jak go podłączyć

Jeziorko 30 Aug 2012 05:40 6474 16
Relpol
    Jeziorko
    Level 15  
    Witam

kupiłem zestaw świateł dziennych led, przy czym są dwa kable do podłączenia a nie trzy (jeden po stacyjkę, jeden pod zasilania pozocyjnych i jden pod masę pozycyjnych).
    Podłączyłem tymi co mam i światła zapalają się jak uruchomię stacyjkę ale nie gasną jak przełączam na np światła mijania lub pozycyjne.
    Brakuje mi w tym zestawie przewodu, który będzie podłączany do zasilania świateł pozycyjnych.
    Podobno mogę jakoś zastasować przkeźnik (np. HFKW 0,12 12V) i pokombinować z już istniejącym przewodem, który podłączałem do masy świateł pozycyjnych ale właśnie jak to zrobić

pozdrawiam
  • Relpol
    leszek-56
    Level 19  
    Do NC styków przekażnika podłącz +LED i zasilanie po kluczyku ,a cewkę przekażnika steruj napięciem z pozycyjnych ,czyli jak włączysz pozycyjne to przekażnik zadziała i odłączy ci zasilanie na LED.
    Jeziorko
    Level 15  
    ale obecnie mam tylko 2 przewody czyli pod stacyjke i pod masę (ewentualnie plus pod postojowe - bo i tak podłączałme i tak) a jak zrobić plus ewentualnie masę do pozycyjnych, tak proszę o wytłumaczenie dla laika - proszę o ewentualny rysenk i jaki przekaźnik kupić
    leszek-56
    Level 19  
    Jeszcze raz-minusLED do masy a + podłączasz do NC styków przekażnika który z do drugiego styku ma podłączone napięcie po kluczyku.
    leszek-56
    Level 19  
    O tym że minus na masę to się nie pisze to się wie!!. Przekaznik jakikolwiek byle miał NC czyli normalnie zwarte styki.Plus po kluczyku przechodzi przez zamknięte styki przekażnika i zasila ci LED ,po włączeniu pozycyjnych napięcie na cewce rozłączy styki i LED gasną .Sory ale prościej już nie umiem wytłumaczyć.
    mczapski
    Level 39  
    Jeziorko wrote:
    przy czym są dwa kable do podłączenia a nie trzy (jeden po stacyjkę, jeden pod zasilania pozocyjnych i jden pod masę pozycyjnych).
    .

Licz od nowa. Mnie wychodzi trzy. Zakładając, że elementy są sprawne ma to działać bez przekaźnika. Przewód sterujący jest właśnie do wyłączenia po uruchomieniu oświetlenia nocnego. Gdybyś zdradził nazwę swego nabytku to może dałoby się coś wygłówkować. Nie jest wykluczone, że masę układy otrzymują z zacisku mocowania. Co na to instrukcja sprzedawcy/wytwórcy? Chyba, że nie zrozumiałem sensu twego opisu. W przypadku stosowania przekaźnika warto skorzystać z przyłącza świateł mijania. Ale tutaj już problem, ponieważ przy stsosowaniu świateł drogowych nie będą spełnione warunki techniczne. Jeśli skorzystasz z przyłącza do świateł pozycyjych to chodzi o zasilenie uzwojenia przekaźnika sygnałem zapłoni (+ po włączeniu stacyjki) plusem ze przyłącza świateł pozycyjnych (nie masą). Zasilenie modułu świateł może być ze stacyjki bądź z akumualtora (lepiej).
    mczapski
    Level 39  
    Nie jesteś zbyt wylewny w podawaniu szczegółów. Przeczytałem pytanie ponownie i dalej pozostają tylko niejasności. Mianowicie nie wiem co, gdzie podłączyłeś. Milczysz o instrukcji producenta i oznaczeniu. W tej sytuacji wydaje mi się najstosowniejsze i najprostsze podejście. Przewód dodatni (chyba biały) łączyć do plus po zapłonie a ujemny (pewno czarny) do plusa świateł pozycyjnych. Efekt będzie zależny od rozwiązania twoich lamp. Ale tutaj wygląda mi na proste.
    Jeziorko
    Level 15  
    tak podłączyłem, ale niestety czujnik zmierzhcowy który włącza mijania i pozycyh=jne nie wyłącza ledów czyli do pewnej godziny ledy działają same a później sytuacja jak wyżej

a czy może tak być, że ten przewód co idzie pod zapłon/stacyjkę powinienem rozdzielić i jeden idzie do stacyjki a kolejny to plus do np świateł miajania i przewód ostatni do masy?
    herman1984
    Level 11  
    Jeżeli masz 2 przewody to możesz podłączyć bez przekaźnika.
    Najpierw trzeba sprawdzić jak sterowane jest u Ciebie światło pozycyjne. Raczej sterowane jest plusem, ale znajdź przewody idące do pozycyjnych, przy samej lampie. włącz pozycję i sprawdź gdzie jest plus. teraz wyłącz pozycyjne - jeżeli nie ma teraz plusa to już połowa sukcesu. sprawdź teraz na zgaszonych pozycjach i oczywiście włączonym zapłonie czy na tym kablu gdzie był plus pojawiła się masa. jeżeli tak to ten kabel podłącz do czarnego przewodu twoich dziennych świateł, a do drugiego podłącz plus po stacyjce (musi on być plusem również po odpaleniu silnika - niektóre znikają).
    jak to ma działać??
    przy wyłączonym zapłonie nie zadziała, bo nie ma plusa.
    gdy włączysz zapłon (i wyłączonych światłach pozycyjnych) zapalą się światła dzienne, bo będzie plus po stacyjce i minus z drugiego przewodu.
    kiedy włączysz pozycyjne to dzienne zgasną, bo bedą miały plus po stacyjce i na drugim przewodzie również plus.
    pozdro
    Jeziorko
    Level 15  
    dzięki za info , pokombinuje i dam znać

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

robiłem jak napisałeś i niestety , jak kluczyk w stacyjne ledy swiecą , jak przekręcę stacyjkę to nie gasna i palą się mijania j pozycje
    mczapski
    Level 39  
    Kolega Jeziorko nie wyciąga z tych eksperymentów żadnych własnych wniosków. Jeśli jest prawdą to co czytam to pytanie. Jaki rodzaj źródeł światła zastosowano dla świateł pozycyjnych> Może będą to LEDy i sytuacja wygląda już inaczej. Chociaż trudno uwierzyć aby wszystkie były LEDy. W takim razie eksperymenty proponuje czynić na przyłączu świateł mijania. Oczywiście warto zacząć mierzyć napięcia na poszczególnych odcinkach instalacji, ale o mierniku nic nie wyczytałem.
    A poza tym co oznacza pytanie o rozdzieleniu przewodu? Jak miałoby być to realizowane?
    Jeziorko
    Level 15  
    jeśli nie ma sie pojęcia w pewnych rzeczach wyciąganie wniosków może być problematyczne.
    Rozmawiałem z firmą która sprzedaje ledy i konieczne jest zamontowanie przekaźnika - dziękuję wszystkim za pomoc
    morpheus0195
    Level 1  
    Witam powiedział byś mi gdzie znalazłeś +po stacyjce?