Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny włącznik głośników do komputera

emer2 30 Sie 2012 12:57 5949 9
 • Automatyczny włącznik głośników do komputera

  Bogdan Raducanu jest autorem ciekawego projektu, sterownika, który odpowiada za automatyczne włączanie i wyłączanie głośników komputerowych w zależności od zaistniałej potrzeby. Na ogół może wydawać się to zbyteczne ponieważ, można głośniki włączyć bądź wyłączyć przyciskiem - ale z drugiej strony czy tak się to odbywa na co dzień? Głośniki są włączone nieraz 24h na dobę, łącznie z włączoną listwą komputerową, co na pewno zużywa niemało prądu. Taki układ na pewno pozwoli tej energii nieco zaoszczędzić. Projekt, który chciałem przedstawić to mały układzik, który w razie potrzeby, odłącza głośniki automatycznie, bez ingerencji użytkownika, bo to mijałoby się z celem. Układ pracuje na mikrokontrolerze ATtiny13. Jest to jeden z najmniejszych mikrokontrolerów, który ma wbudowany przetwornik ADC, potrzebny do wykrywania dźwięku. Zasada działania jest bardzo prosta. Układ jest podłączony do linii wyjściowej audio z komputera i dokonuje pomiaru sygnału w linii dźwiękowej. Po wykryciu sygnału, czyli w momencie, gdy włączymy dźwięk w komputerze, układ załącza przekaźnik, który załącza głośniki. Początkowo był problem, ponieważ sygnał dźwiękowy nie ma określonego poziomu napięcia, napięcie zależy od ustawionego poziomu głośności i oczywiście od rodzaju sygnału dźwiękowego i tak pracujący układ załączał i wyłączał głośniki, w zależności od sygnału. Autor postanowił dodać do kodu, 3-minutowe opóźnienie, dzięki czemu, jeśli tylko mikrokontroler wykryje dźwięk, głośniki załączają się na co najmniej 3 minuty. Jest to z pozoru prosty układ, ale myślę, że przydatny. Autor udostępnił schemat ideowy projektu, oraz kod dla mikrokontrolera.

  Poniżej schemat projektu, pochodzący ze strony źródłowej:
  Automatyczny włącznik głośników do komputera


  Strona źródłowa
  Strona źródłowa 2

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  emer2
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Specjalizuje się w: projektowanie i montaż elektroniki
  emer2 napisał 434 postów o ocenie 50, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2008 roku.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #3
  Freddy
  Poziom 43  
  aj123 napisał:

  Bardzo proste, bo jest 3 razy prostszy od wskazanego przez Ciebie układu.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #4
  h3c4
  Poziom 14  
  Wystarczy mały przekaźnik 12V wmontować w listwę zasilającą, (sterować 1 gniazdo), i kabelkiem podłączyć pod zasilacz PC - wyłączamy pc : głośniki wyłączone i analogicznie w drugą stronę.
 • #6
  P.Ryś
  Poziom 13  
  Jakieś 2 lata temu zrobiłem coś takiego jak opisuje kolega h3c4. Prosty przekaźnik podłączony do linii 12V załącza dodatkową listwę do której podpięte są nie tylko głośniki ale także monitor. Działa do dzisiaj. Moim zdaniem producenci zasilaczy do komputerów powinni montować w każdym zasilaczu przekaźnik i zwykłe gniazdko żeńskie do którego podłączałoby monitor i głośniki.
 • #7
  exoper
  Poziom 12  
  Sam przerobiłem moją listwę do kompa tak że przekaźnik jest włączany mikro przełącznikiem przy klawiaturze (bateryjka 12 V schowana w listwie koło przekaźnika) a jak zasilacz się uruchomi to on podtrzymuje przekaźnik. Wyłącza się komp to odcina całą listwę (dwa monitory komp drukarka i głośniki). Proste i skuteczne.
 • #8
  krakarak
  Poziom 39  
  Jakoś nie widzę sensu budowy żadnego z podanych tu "automatów". A co jeśli tylko chcę patrzeć a nie słuchać ? Od zawsze pierwszą czynnością po instalacji Windows było "odptaszkowanie" kretyńskich dźwięków informujących mnie, że właśnie włączyłem lub wyłączyłem komputer. Tak jak bym nie wiedział co robię.
  A teraz miałbym obligatoryjnie, z automatu, słuchać każdego dźwięku gdy surfuję po sieci ? Problemów ruchowych nie mam i schylam się by wyłączyć i włączyć listwę zasilającą cały sprzęt komputerowy. Swój zestaw Creative włączam przekręcając potencjometr i nie widzę w tym żadnego wysiłku. Zwłaszcza, że robię to gdy mam ochotę słuchać a nie być zmuszonym do tego przez APO.
  perlon napisał:
  Nikt nie broni zamontować za APO włącznik manualny. ...

  Kwadratura koła. Po to wykonuję płytkę, kupuję elementy, montuję, programuję, by potem to wyłączyć :D .
 • #9
  perlon
  Poziom 19  
  Nikt nie broni zamontować za APO włącznik manualny. A w przypadku sklerozy APO wyłączy głośniki za nas.
 • #10
  elektryku5
  Poziom 38  
  Najprostszy i najtańszy jest sam przekaźnik, a ładnie dałoby się to zrobić w zasilaczu z wyjściem 230V, tylko teraz już takich zasilaczy chyba nie robią, stare obudowy miały 2 złącza i dało się wpiąć np monitor, dodając przekaźnik i dodatkową listwę za zasilaczem można by zrobić całkiem zgrabny automat, który wyłączy urządzenia nie potrzebne przy wyłączonym komputerze: drukarka, głośniki, monitor...

  Tylko pamiętać należy o niebezpiecznym napięciu i zrobić to bezpiecznie oraz starannie...