Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TestoTesto
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 87 - Po zmianie mikrofonu nie działa tak jak powinien.

AMON86 30 Aug 2012 14:33 2157 6
    AMON86
    Level 22  
    Witam, mam Alan 87 i dostałem do niego mikrofon dynamiczny (nr do alledrogo gdzie jest ten mikrofon 2578032017) i mam mikrofon DM 2000. Dzisiaj testowałem mikrofony i na pierwszym było mnie słabo słychać( mic gain na max), a na drugim było ok( mic gain na godz. 12). Potem zmieniłem jeszcze raz mikrofony( na włączonym radiu) i kiedy podpiąłem DM 2000 to dioda świeci się cały czas od nadawania mimo, że przycisk PTT nie jest wciśnięty. Na tym mikrofonie dynamicznym jest tak jak było wcześniej czyli odbiór jest, a nadawnie bardzo słabo. Zapewne przez mój błąd uszkodziłem radio chciałem zapytać czy ktoś może w jakiś sposób pomóc. Czy uszkodziłem radio czy mikrofon?

Moderated By c2h5oh:

Na elektrodzie nie piszemy gdzie popadnie. Proszę dokładnie czytać opisy działów i do tych opisów się stosować. Regulamin punkt 3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    z "Radiotechnika Początkujący".

• TestoTesto
    PLEXI
    Level 24  
    Na początek sprawdź co wydarzyło się w mikrofonie DM 2000, opdejrzewam zwarcie w samym mikrofonie lub we wtyku mikrofonowym.
    Napisz co dokładnie teraz dzieje sie na oryginalnym dynamicznym mikforonie?
    Jak mamy rozumieć "... nadawanie bardzo słabo" ?
  • TestoTesto
    AMON86
    Level 22  
    Na dynamicznym mikrofonie podczas nadawania bardzo słabo mnie słyszą. Odbiór w porządku.
    Na DM2000 z włożoną baterią jest tak jak by PTT było wciśnięte cały czas. Na Alanie świeci się wtedy czerwona dioda, a wskaźnik wychyla się.
    PLEXI
    Level 24  
    Jeśli mikrofon dynamiczny kupiłeś na aledrogo, to pewnie jego chinska jakość to efekt słabej modulacji, jeśli chodzi o mikrofon DM 2000, to poprostu rozbierz go i sprawdź przewody i przycisk PTT w mikrofonie oraz przewody wewnątrz wtyczki mikrofonowej.

Dodano po 10 [minuty]:

Podaję link do tematu związanego z tym mikrofonem.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1747031.html

Zobacz czy w mikforonie masz takie kolory kabli jak w temacie i sprawdź czy masz zwarcie na nie wciśniętym przycisku PTT piny 1 i 3. Jeśli podłączysz mikrofon bez baterii to nadawanie tez jest cały czas załączaone?

Jeśli tak to szukaj usterki w przekaźniku znajdującym się wewnątrz mikrofonu oraz w obwodzie jego sterowania, ponieważ w tym mikrofonie z tego co pamiętam to tx załączane jest przez przekaźnik, a nie przez przycisk PTT.
    AMON86
    Level 22  
    Tak samo jest kiedy w mikrofonie nie ma baterii tzn. też zapala się dioda od nadawania.
    bc211
    Level 30  
    Od strony 87 nie ma możliwości uszkodzenia niczego złym podłączeniem pinów [z resztą wstyd nie znać najprostszego PTT wszech-czasów].
    Chyba, że kombinowane było coś z zasileniem mikrofonu tą kretyńską drogą z wyłącznika w radiu - i tak pewnie było w tym przypadku.
    To chamskie skośne cymbał-echo ze zdartymi napisami zapodaje masę PTT tranzystorami T1, T3, które żeś pewnie popalił panocku.

kolejna rzecz
    AMON86 wrote:
    Na dynamicznym mikrofonie podczas nadawania bardzo słabo mnie słyszą
    Sprawdzić wszystkie emisje. Jeżeli słabo rozumiesz przez słabo w AM-ie » odkręcić radiator i odczytać oznaczenia tranzystorów.
    Moderated By Olek II:

3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

bc211
    Level 30  
    Dajcie spokój ten mikrofon jest chamski nie obrażam nikogo usuwanie wiadomości, pisanie, kosz, pisanie kosz... w ten sposób się nie dogadamy !

Cicha modulacja AM to mogą być nieoryginalne końcówki mocy, może być też źle ustawiona (za duża) moc - napięcie zasilania PA w AM/FM mierzy się od "zwory do prądów" do GND. Trzeba więc na początek zmierzyć to i jeżeli będzie podejrzana, odkręcić radiator.
    T1, T3 na miernik hFE i raczej na pewno do wymiany, choć szybciej stwierdzić to przy pomocy próbnika LED czy nawet głupiej żarówki.