Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WSK 175 - Brak iskry zapłon CDI

04 Sep 2012 10:35 25590 36
Tespol
 • #31
  jack63
  Level 43  
  Oczywiście masz rację a ja się pomyliłem! Mój pomysł z przesuwaniem lizaka z impulsatorem nie zmienia położenia impulsu względem napięcia cewki zasilającej! Ułatwia tylko zmieszczenie impulsatora pod deklem. O ile w ogóle to ostatnie jest możliwe. Ty już szykujesz się na rzeźbę. :D.
  Aby trafić w "dolną" część przebiegu napięcia na cewce należy obrócić wirnik względem czopa wału. Wystarczy wyjąć wpust lub kołek ustalający (nie wiem co tam jest) i mamy pełną swobodę. Wirnik powinien być mocowany na stożkowym czopie, więc po dokręceniu śruby mocującej nastąpi prawidłowe połączenie mechaniczne. Przecież ten wpust jest tylko po to aby ustalenie położenia następowało szybko i "z automatu". Wpust, nazywany klinem - mechanicy wiedzą że to wpust a nie klin - nie powinien przenosić momentu obrotowego. To rola tarcia między powierzchniami stożkowymi. Wystarczy solidny docisk wirnika śrubą i ... niepokancerowane powierzchnie stożków.
  Wyjecie wpustu niesie ze sobą spore utrudnienie montażu. Aby zapewnić powtarzalność zamocowania należy nanieść znaki na wirnik i stojan a wał ustawiać w GMP.
  Jednak na czwartym oscylogramie widać że jest prawie OK. Pytanie: czy zapłon będzie w prawidłowym miejscu? To można sprawdzić tylko lampą stroboskopową. "Lampę" można zrobić za kilka zł w oparciu o białe LEDy. Do celów warsztatowych wystarczy.
  Link
  Widząc że się ładnie rozkręciłeś w temacie, uczeń i nauczyciel elektrotechniki zasługują na pochwałę, :D mam jeszcze inną propozycję zapłonu do WSK 175. Jest to zapłon typu magnet skonstruowany przez kolegę Sławka z forum zaplon.fora.pl . Oto link do tej ciekawej konstrukcji: Link
  Układ zapewnia tylko stały punkt zapłonu, ale jest bardzo prosty i ... nie wymaga impulsatora.

  Jakbyś się jednak upierał zostać przy impulsatorze, to bardzo fajne robi sie z cewek przekaźników. Odpada żmudne nawijanie. :D
  Można też użyć Halla zamiast impulsatora jednak trzeba mu zapewnić zasilanie z cewek oświetlenia + prostownik + kondensator filtrujący + stabilizator na diodzie zenera z szeregowym rezystorem. Kilka elementów więcej, ale odpada rzeźba dekla. No chyba że sprawi ci ona przyjemność ...

  Gromleon Odpowiadając na twoje pytanie:
  W WSK 175 mamy teoretycznie 60o kątowych na regulacje zapłonu. Jednak ze względu na kształt napiecia, daleko odbiegający od sinusoidy, jakaś "wychudzona" jest bidula... , mamy juz ok 40o. Co wciąż wystarcza. Im mniej magnesów na kole magnesowym tym mamy "więcej miejsca" i odwrotnie im wiecej tym gorzej. Jak widać wszystko musi być idealnie zgrane mechanicznie!
  W niektórych konstrukcjach pewnie sie nie wyrabiają i dają przetwornicę, co już uważam za rzecz dyskusyjną. Jednak CDI w stosunku do TCI ma jedną niezaprzeczalną zaletę: Dużo mniejszy pobór mocy i to roznący prawie liniowo z RPM! W TCI bez procka ustalającego czas zwarcia jest odwrotnie, co dla prądnicy z magnesami stałymi jest nie do przyjęcia.
 • Tespol
 • #32
  User removed account
  User removed account  
 • Tespol
 • #33
  jack63
  Level 43  
  Nie wiem dlaczego uważasz, że idę w inną stronę??? Po prostu staram się pomóc... Może daję zbyt dużo możliwości do wyboru... a ty nie określiłeś sie dokadnie. Nieważne. Jedziemy dalej.
  W każdym razie rozumujesz dobrze. Napisałem ci ze czwarty oscylogram jest prawie OK. Może nie będzie trzeba nic zmieniać. Pasowałoby tylko "wyostrzyć" impuls z impulsatora. Jest strasznie rozlazły - szeroki i mało stromy. Jak będzie bardziej smukły a przez to "zajmie" mniejszy kąt, to łatwiej będzie go "wcisnąć" w ujemną część "sinusoidy" napięcia cewki.
  Trzeba zoptymalizować kształt lizaka. Może powinien być węższy w płaszczyźnie obrotu ale za to grubszy. Jego przekrój decyduje o reluktancji (oporze magnetycznym) obwodu: Magnes wewnątrz impulsatora (o ile jest?) jego wypustka, lizak, wał wirnik stojan i coś tam jeszcze z powietrzem włącznie aby obwód się zamknął. Nagła zmiana reluktancji generuje impuls. Im bardzie zmiana jest nagła tym wyższy i bardziej stromy jest impuls.
  Jak nie to pozostaje wyjęcie wpustu.
 • #34
  User removed account
  User removed account  
 • #35
  jack63
  Level 43  
  Nie znam WSK175 tak blisko :D aby ocenić twoją propozycję. Daj/znajdź zdjęcie stojana z rejonu mocowania.
  Nie podzielam twoich niewypowiedzianych, ale dających się wyczuć, obaw o usunięcie wpustu.
  Jednak najpierw zrób próby z tym co masz. Popraw lizak. Użyj lampy stroboskopowej do pomiaru kąta wyprzedzenia. Zrób pomiary oscyloskopem przy obciążeniu cewki modułem. Uważaj! Ujemna połówka napięcia może dawać wysokie szpile napięciowe! Lepiej się zabezpieczyć (a w zasadzie oscyloskop) transilem DWUKIERUNKOWYM na 400V np. 1.5KE400CA. Kosztuje ok 1zł. Z resztą może służyć za ograniczenie napięciowe. Tak sądzę.
  Nie ma co więcej dyskutować. Trzeba zrobić rozpoznanie bojem. Oby straty były jak najmniejsze. :D
 • #36
  User removed account
  User removed account  
 • #37
  excommunication
  Level 1  
  wow wrote:
  Podłącz to tak:
  Żółty - MASA
  Zielono-Czerwony - do cewki z fajką
  Niebiesko-Biały - do impulsatora
  Czarno-Czerwony - do przewiniętej cewki CDI
  Biały na razie zostaw "wolny"
  [/url]


  Przy tym module i tych podanych kolorach trochę się namęczyłem. Wypróbowane kolory powinny być:

  Żółty - MASA
  Zielono-Czerwony - do cewki z fajką
  Niebiesko-Biały - gaszenie
  Czarno-Czerwony - do przewiniętej cewki CDI
  Biały - do impulsatora