Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer A-447 - Uszkodzony potencjometr głośności.

30 Sie 2012 17:42 3747 7
  • Poziom 9  
    Witam,
    Zwracam się z prośbą do fachowców w sprawie mojego wzmacniacza Pioneer A-447.

Problem prawdopodobnie polega na uszkodzeniu/zużyciu potencjometru regulacji głośności. Tak naprawdę regulacja działa w miarę poprawnie tylko dla prawego kanału. Lewy gra cicho, charczy, czasem zagra normalnie pełnym dźwiękiem, często przerywa i trzeszczy. Nawet jak nie dotykam gałki to potrafi z przerwami zagrać normalnie, ale tylko sporadycznie. Zresztą przy kręceniu gałką na obu kanałach słychać trzaski i trzeszczenia. Objawy są dokładnie takie same niezależnie czy słucham w trybie DIRECT, normalnym z użyciem przedwzmacniacza, czy też na słuchawkach, z wyłączonymi głośnikami A i B w ogóle.

Z tego co odczytałem z potencjometru to siedzi tam taki współosiowy ALPS ACT1062-B-100K, z tym, że nie jestem do końca pewien końcówki oznaczenia, prawdopodobnie po literce "K" są jeszcze jakieś dwie literki, ale nie mogę już ich tam podpatrzeć.
    Gdyby ktoś mógł zerknąć w załączony service manual i podpowiedzieć mi jaki dokładnie typ tam siedzi?

I moje pytania:
    1. Czy usterka opisana przeze mnie wskazuje faktycznie na uszkodzenie jedynie potencjometru?
    2. Czy można gdzieś dokupić taki oryginalny potencjometr, jeśli tak to może wiecie gdzie?
    3. Czy można zastosować jakiś dobry zamiennik, który będzie współpracował z oryginalną plastikową gałką głośności? Jeśli tak to gdzie można go kupić?

Bardzo proszę o pomoc. Z góry bardzo dziękuję...
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 9  
    btomko napisał:
    Nie jest to wina potencjometru, ja mam wzmacniacz Pioneer A-502R z tą samą usterką, ale brakuje mi czasu na naprawę, jak to się mówi (szewc bez butów chodzi), ale może w tygodniu się zajmę tym wzmacniaczem i poinformuję o efektach.

Dzięki, a jakieś pomysły co może powodować takie efekty? To jakaś poważniejsza usterka?
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    btomko napisał:
    Nie jest to wina potencjometru,[...]
    Skąd taka pewność ? Elektronik a nie wie, że każda usterka wzmacniacza, to inna bajka ?
    Na początek pryśnij Kontaktem PR. Jeśli nie pomoże, szukaj usterki w przedwzmacniaczu.
  • Poziom 9  
    telecaster1951 napisał:
    btomko napisał:
    Nie jest to wina potencjometru,[...]
    Skąd taka pewność ? Elektronik a nie wie, że każda usterka wzmacniacza, to inna bajka ?
    Na początek pryśnij Kontaktem PR. Jeśli nie pomoże, szukaj usterki w przedwzmacniaczu.

Ok, zorganizuję i prysnę tym środkiem (rozumiem, że WD40 nie może być? Mam dlatego pytam).
    A czy fakt, że problem występuje zarówno w trybie DIRECT (który ponoć całkiem pomija sekcję przedwzmacniacza) oraz na słuchawkach, z odłączonymi końcówkami mocy, nie wskazuje jednoznacznie na potencjometr?
    Przepraszam, jeśli zadaję głupie pytania, ale niestety nie mam wykształcenia ani wiedzy z dziedziny elektroniki. Staram się Was Panowie elektroników jakoś nakierować, opisując usterkę najdokładniej jak umiem...
  • Moderator Akustyka
    Yahoou77 napisał:
    rozumiem, że WD40 nie może być? Mam dlatego pytam
    Pod żadnym pozorem!
    Yahoou77 napisał:
    A czy fakt, że problem występuje zarówno w trybie DIRECT (który ponoć całkiem pomija sekcję przedwzmacniacza) oraz na słuchawkach, z odłączonymi końcówkami mocy, nie wskazuje jednoznacznie na potencjometr?
    Ja bym obstawiał winę potencjometru. Direct wyklucza przedwzmacniacz a słuchawki wykluczają końcówkę. Wspólnym i awaryjnym ogniwem, jest potencjometr głośności.
  • Poziom 9  
    telecaster1951 napisał:

Dzięki za pomoc. Psiknąłem potencjometr UNIOZOLEM EXTRA (niestety w mojej dziurze nic innego nie było, ale elektronik w lokalnym serwisie twierdził, że ten rodzimy środek też jest dobry) i wszystko działa jak należy. Wszelkie problemy ustąpiły.
    Tylko pytanie na koniec: Czy to pomoże na długo, czy raczej potencjometr jest już na wykończeniu?

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam...
  • Moderator Akustyka
    Jezu...
    Walnij w łeb tego "elektronika". UNIZOL to środek antykorozyjny, PRZEWODZĄCY. Gdzie z tym do potencjometrów ? To jest spray do rozluźniania gwintów, nie do regeneracji potencjometrów.
    Yahoou77 napisał:
    Czy to pomoże na długo, czy raczej potencjometr jest już na wykończeniu?
    Po tym zabiegu raczej długo nie podziała.
  • Poziom 9  
    Dobra, poprawiłem się i zamówiłem Kontakt PR, posikałem i jest miodzio. Dzięki wszystkim za pomoc.