Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SU-V65a - naprawa po burzy

30 Sie 2012 19:15 3417 4
  • Poziom 38  
    Witam.

Przerabiam Technicsa, bo do zdezelowanego wzmacniacz nie opłaca się pakować oryginalnych części, na razie dorobiłem zabezpieczenie na tranzystorach i wzmacniacz różnicowy, i problem w tym, że wzmacniacz szumi i buczy lekko na wyjściu, dając około 200mV DC na obu kanałach, ale ogólnie rzecz biorąc już gra.
    SVI przeżył jakoś, więc nie dorabiam końcówki,.

Przez co może być te 200mV na obu kanałach?

Przy okazji, tranzystory stabilizatora muszą się aż tak bardzo grzać? Mam tam temperaturę na granicy oparzenia, napięcia w okolicy + i - 17V.

Fragment schematu Technicsa:

Wzmacniacz różnicowy:
  • Poziom 34  
    Czy ja dobrze rozumiem , że Kolega chce zastąpić 7062 układem wzmacniacza różnicowego na dwóch BC550 zamieszczonym na rysunku ?
  • Poziom 38  
    Już to zrobiłem i wydobyło dźwięk, może jeszcze dołożę źródło prądowe, bo wynikiem zastanawiania się nad tym było właśnie ono, sprawdzę i się okaże, jak napięcie na wyjściu spadnie to będzie ok.

EDIT:

Dorobiłem pseudo źródło jak w polskich wzmacniaczach, czyli zener do masy, w tym przypadku diodę Zenera 8,2V i przed nią rezystor 1k, potem bez zmian 3k3, teraz napięcie niezrównoważenia poszło na okolice -100mV, czyli jak widać to parka różnicowa ma na nie wpływ i tu będzie trzeba szukać, może by tak dorobić potencjometr od napięcia niezrównoważenia, widziałem to w jednym wzmacniaczu (wpięty w emitery tr. różnicowych).

EDIT_2:

Mam teraz tak: 1k do -17V potem Zener do masy i 2.2k do parki różnicowej, napięcie niezrównoważenia nie jest już tak duże, ale płynie do góry powiedzmy od -14mV do 40mV, dokładnie nie pamiętam, na obu kanałach inaczej.
    To już nie jest aż tak duży problem w porównaniu do przydźwięku sieciowego, na żarówce go nie ma, a po bezpośrednim podłączeniu się pojawia, to jest raczej problem z masą, na płytce przedwzmacniacza jest masa przy stabilizatorach, a przy przedwzmacniaczu już nie, masa sygnałowa na tej płytce przedwzmacniaczu nie jest połączona, czyli wchodzi innym kablem, wie ktoś od której strony wchodzić ma masa sygnałowa na płytkę przedwzmacniacza?
    Miernik pokazuje brak połączenia z masą, po połączeniu masy stabilizatora z przedwzmacniaczem pojawia się przydźwięk i wzmacniacz prawie działa, masa od płytki przedwzmacniacza połączona jest z wszystkimi PCB, ale nie wiem które złącze ma prowadzić do masy, bez tej dorobionej jest przydźwięk.
    Sprawdzanie na którym złączu ma "wchodzić" nic nie wnosi, bo po prostu nie dochodzi, przy złączach RCA miałem popalone ścieżki masy, więc gdzieś może być jeszcze problem.

EDIT_3:

Zrobiłem między minusem C406 czy któregoś obok i trafem połączenie, więc masa jest i przydźwięk mały dość, tylko co mam teraz zrobić z pływającym napięciem niezrównoważenia? Czyżbym musiał jednak tego AN kupić?
    Mało sklepów go ma i wołają dużo jak na jedną kostkę.

Po przystawieniu do ucha głośnika słychać lekki szum, to normalne w tej konstrukcji czy coś jest nie tak?
  • Poziom 38  
    Odświeżam.

Chciałem tego Technicsa jednak naprawić, eksperymentowałem z różnymi elementami i wychodziło na to, że napięcie nawet do 70mV dochodziło i płynie sobie do góry.
    Czy jest pewność, że po zakupie AN7062 wzmacniacz ożyje?
    Nie chciałbym wywalać kasy w błoto, przykładowo na WS442 z sparowanymi różnicowymi napięcie niezrównoważenia prawie nie istnieje, a jak Technics miałby być gorszy to dziękuję i Diora zostaje...

Swoją drogą zmieniłem te BC550, bo tylko na 50V są i mogłyby się uszkodzić, ciągnąc resztę za sobą (przykładowo głośniki).
  • Poziom 38  
    Dopisuję posta, bo tamten był już chyba trochę stary by edytować, a chcę od razu zamknąć... Jeśli jest taka konieczność, to proszę scalić.

AN7062 został wymieniony, to przywróciło życie końcówce mocy, diody MA29WA zostały zastąpione dwoma 1N4148 spiętymi szeregowo, choć można było tam dać odwrotnie diodę zenera jak w innych Technics-ach, MA162A została zastąpiona jedną 1N4148. Testy na moc przeszedł, bodajże 130W/4R, ale testowane po jednym kanale, bo jedno obciążenie było pod ręką.
    Tu o zabezpieczeniu.