Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie głośniki/kolumny do wzmacniaczy?

filip127 30 Aug 2012 22:29 4794 33
    filip127
    Level 9  
    Witam mam 2 wzmacniacze:

SONY TA-FE500R (na aukcji pisało 2x70W)
    PIONEER A-Z370 (2 x 60 watt 8 Ohm)

i mam pytanie jakie kupić do nich głośniki/kolumny?
    cb13
    Level 17  
    Witam. Kolumny powinny mieć moc 2x większą niż wzmacniacz tzn. 2x 120-140W 8Ω, wtedy jakość jest dobra.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    cb13 wrote:
    Kolumny powinny mieć moc 2x większą niż wzmacniacz tzn. 2x 120-140W 8ohm, wtedy jakość jest dobra.
    Bzdura. Gdzie Kolega takie rzeczy wyczytał ? Autor nie chce tym gitary nagłaśniać a muzyki słuchać. Jeszcze źle zapisana jednostka oporu...

Po co Ci dwa wzmacniacze ? Tak na marginesie, Pioneer to amplituner.
    Powiedz czego słuchasz, jakie masz pomieszczenie, jaki masz budżet na kolumny i czego oczekujesz po sprzęcie.
    pawel_aa
    Level 25  
    cb13 wrote:
    wtedy jakość jest dobra

Szczególnie wtedy jeśli słaby wzmacniacz jest przesterowany po osiągnięciu maksymalnej mocy i na kolumny idzie zabójczy dla głośników prostokąt.
    cb13 wrote:
    Kolumny powinny mieć moc 2x większą niż wzmacniacz

Twierdzenie takie to zabobon z ubiegłego wieku. Oczywiste jest że słabszy wzmacniacz łatwiej przesterować i tym samym spalić głośniki.
    filip127
    Level 9  
    Do słuchania muzyki klubowej, czasem rocka metalu muzyki ludowej.
    A 2 potrzebuje bo tak 1 (pioneer) do domu a 2(sony) na imprezy itp.

Link do aukcji Sony: Link
    Link do aukcji Pioneer: Link

Teraz działa 2gi
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    filip127 wrote:

A 2 potrzebuje bo tak 1 (pioneer) do domu a 2(sony) na imprezy itp.
    To jest sprzęt domowy, który w żadnym wypadku na imprezy się nie nadaje!
    telecaster1951 wrote:
    Powiedz czego słuchasz, jakie masz pomieszczenie, jaki masz budżet na kolumny i czego oczekujesz po sprzęcie.
    Nadal czekam na odpowiedź.
    filip127
    Level 9  
    Mi jest obojętne do jakiego pomieszczenia byle można byłó wykorzystać full mocy wzmacniaczy a o typie muzyki pisałem 2 posty wyżej
    wariato
    Level 43  
    Nie rozumiesz... Tobie może i obojętne ale sprzętowi nie jest obojętne w jakim pomieszczeniu będzie pracować. Bo nikt nie poleci kolumn wielkości szaf do pokoju 12m2 czy monitorków do 30m2.
    Jak chcesz konkretnej odpowiedzi, odpowiedz konkretnie na zadane pytania.
    pawel_aa
    Level 25  
    filip127 wrote:
    byle można byłó wykorzystać full mocy wzmacniaczy

Nie dość, że nie rozumie, to jeszcze nie ma pojęcia jak należy użytkować sprzęt.
    Zwykły niszczyciel sprzętu i tyle.
    cb13
    Level 17  
    Całe życie z gorolami z Łodzi i Warszawy .... wy nie rozumiecie elektroniki, kto słucha wzmacniacza na 100% każdego szlag trafi, kolumny też. Melomani słuchają muzyki 50W ma kolumnach 500W. Jakość prawie idealna.!!! Jego nie interesują pieniądze, i inne cuda które Wy piszecie tylko prosta odpowiedz.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Czy ktoś mówi o sluchaniu na 100% ?
    Jeśli będziesz grać 50 watowym wzmacniaczem przy maksymalnej głośności będziesz miał same zniekształcenia. Dlatego poleca się mocniejsze wzmacniacze, aby grać np. na połowie skali.
    pawel_aa
    Level 25  
    cb13 wrote:
    Jego nie interesują pieniądze, i inne cuda które Wy piszecie tylko prosta odpowiedz.

Prosta odpowiedź - niech kupi cokolwiek, w sumie obojętne co spali.
    cb13
    Level 17  
    Wkońcu zrozumiałeś "telecaster1951" że wszystkie wzmacniacze niezależnie od mocy obciąża sie do 2/3 mocy sinusoidalnej a nie żadne "prostokąty" - "pawel_aa". Ale on pisze o kolumnach które poleciłem....!!! I nie na żadne imprezy, tylko małe nagłośnienie w domu bo tylko do tego ten sprzęt się nadaje. I jeszcze wytłumaczcie mi koledzy tą moc kolumn dopasowaną do wzmacniacza bo nie rozumie jaki błąd popełniam i nigdy jeszcze nie spaliłem żadnej kolumny ani wzmacniacza.
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Było opisywane setki razy jakie skutki sa podłączenia słabego wzmacniacza do mocnych kolumn i mocnego wzmacniacza do słabych kolumn, to pomimo tego i tak każdy powinien używać sprzętu z głową, nie kręcić wszystkimi regulatorami do oporu, każdy utwór jest inny, każde źródło dźwięku ma sygnał o różnej sile.
    cb13
    Level 17  
    Pięknie napisane......... setki razy opisywane........ zero konkretów!!! A co mówił dB.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    cb13 wrote:

Pięknie napisane......... setki razy opisywane........ zero konkretów!!! A co mówił dB.
    Bo było opisywane. Wystarczy poszukać. Po co pisać to jeszcze raz ?
    W jaki sposób zamiarujesz ocenić, kiedy występuje to 2/3 mocy wzmacniacza ?
    Jak na razie, to 3 osoby piszą o tym, co się dzieje gdy słabym wzmacniaczem próbujemy wysterować kolumny o niskim SPL. Ty nie podajesz żadnych konkretów, tylko zarzucasz nam niekompetencję. Powiedz jasno i tak, abyśmy zrozumieli w 100% Twojego posta (bo niestety mam z tym problemy), co nie pasuje Ci w tym co mówię.
    PS. Widziałeś na oscyloskopie, jak wygląda sygnał wyjściowy w średniej klasie wzmacniaczu, przy 3/4 położenia potencjometru głośności ?
    pawel_aa
    Level 25  
    telecaster1951 wrote:
    Widziałeś na oscyloskopie, jak wygląda sygnał wyjściowy w średniej klasie wzmacniaczu, przy 3/4 położenia potencjometru głośności ?

Jak już zobaczy, to niech porówna wynik z wykresem amplitudy o tym samym poziomie - ale wzmacniacza kilkukrotnie większej mocy. Jak się okaże - sinus sinusowi nie równy :)
    cb13
    Level 17  
    Pisałem jak słuchają muzyki melomani kilka postów wcześniej wzmacniacz 250W sinus kolumny 500W a muzyka tak sobie 50W. Czy tak nie można słuchać??? Przy 3/4 położenia potencjometru słuchają muzyki tylko chyba gitarowcy którzy potrzebują 20% THD, przestery, ect. Ty napisałeś "telecaster1951-bzdura" - ty odpowiedz jaka moc kolumn do wzmacniacza - bo mnie negowałeś. Zobacz sobie jakie głośniki o jakiej mocy są w kolumnie 100W sinus. Przy charakterystyce logarytmicznej potencjometru wzmocnienia do 2/3 mocy tj. ok do 50% podziałki potencjometru - pisałeś o połowie skali. Oscyloskopu używam codziennie. Tylko przy subbasie dałbym wzmacniacz równy kolumnie!!! Więcej nie polemizuje bo to nie ma sensu.??? Tutaj jest za dużo mądralińskich......bez wiedzy!!!
    pawel_aa
    Level 25  
    cb13 wrote:
    Pisałem jak słuchają muzyki melomani kilka postów wcześniej wzmacniacz 250W sinus kolumny 500W a muzyka tak sobie 50W.

Nieprawda... mam kolumny 140W a wzmacniacz 250W :)

cb13 nie rozumiesz, że cała filozofia używania sprzętu tkwi w głowie jego użytkownika? Każdym wzmacniaczem można spalić każde kolumny i odwrotnie. Nie ma złotej recepty dopasowującej kolumny do wzmacniacza więc dylemat autora tematu jest kompletnie bez sensu. Gdyby miał trochę oleju w głowie, wiedziałby, że sprzęty które wymienił nie są w zamierzeniu przystosowane do grania przez całą noc na "full mocy". Od tego są wzmacniacze estradowe.
    Poczytajcie sobie normy określające jakie warunki muszą być spełnione do określenia nominalnej mocy wyjściowej wzmacniacza i wyciągnijcie wnioski.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    cb13 wrote:
    Przy 3/4 położenia potencjometru słuchają muzyki tylko chyba gitarowcy którzy potrzebują 20% THD, przestery, ect.
    Wybacz, ale jestem gitarzystą a nie słucham muzyki z 20% zniekształceń. Wręcz przeciwnie, mam wzmacniacz mocniejszy od zestawów głośnikowych.
    cb13 wrote:
    Oscyloskopu używam codziennnie.
    W takim razie zrób to, co pisaliśmy. Ustaw potencjometr powiedzmy na 9/10. Następnie weź wzmacniacz mocniejszy i ustaw taką samą amplitudę. Który wykres wygląda lepiej ?
    cb13 wrote:

Pisałem jak słuchają muzyki melomani kilka postów wcześniej wzmacniacz 250W sinus kolumny 500W a muzyka tak sobie 50W.
    O tym akurat nie pisałeś. Ja to zrozumiałem zupełnie inaczej. Jeśli masz w domu wzmacniacz 2x 250W, to nie mamy o czym rozmawiać. Ja osobiście nie znam żadnego domowego wzmacniacza lampowego o mocy 250W, musiałoby to być ładne bydle. Dla sprzętu lampowego, ta zależność mocy jest może i prawdziwa. Dla półprzewodników nie.
    Autor ma półprzewodnikowy wzmacniacz 70W. Kolumny 140 watowe są mu zbędne. Ja bym spokojnie mógł podłączyć do tego kolumny 50 W i nie przekraczał clipu. Efekt ? Przy pełnym wysterowaniu kolumny, mamy praktycznie 0 zniekształceń. Wtedy mamy idealną jakość. Realizatorzy dźwięku wiedzą o tym od dawna. Użytkownicy domowi nie i nadal zdarza się palenie głośników wysokotonowych, przez zniekształcenia wzmacniacza. Jeżeli ktoś kupuje Tonsilowskie Zeusy i podłącza je do WS-ki 442, to prędzej czy później GDWT będą spalone (a mogą być i GDNy).
    Popatrz na popularne ostatnio Pylon Pearl. Mają zaledwie 40W a w pokoju odsłuchowym pracowały pod 80 watowym wzmacniaczem. Czemu w takim razie sprzedawca nie podłączył ich do 20 watowego wzmacniacza ? Wedle Twojej teorii zarobiłby na tym więcej.
    Czy trzy znaki interpunkcyjne są koniecznością ?
    Czemu Kolega twierdzi iż nie mamy wiedzy, samemu nie przedstawiając żadnych argumentów ? Ja bardzo chciałbym z Kolega porozmawiać, ale jak na razie, ja się rozpisuję a Kolega leje wodę.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    filip127 wrote:

Pokój mam 25m2

To mamy konkret. Powiedz jeszcze ile możesz wydać.
    filip127
    Level 9  
    Najlepiej żeby było jak najtaniej.

P.S:Pionner przyszedł :)
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    filip127 wrote:

Najlepiej żeby było jak najtaniej.
    Konkretnie. Do tysiąca, dwóch, trzech ?
    filip127
    Level 9  
    WTF?
    Ja myślałem, że do 200zł kupię 2 kolumny
    wariato
    Level 43  
    Za 200zł co najwyżej z drugiej ręki. ZgC 40-8-580 czy Perfecty 150. Czasami Atlony/Mildtony 80 w nienagannym stanie.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    wariato wrote:
    ZgC 40-8-580 czy Perfecty 150. Czasami Atlony/Mildtony 80 w nienagannym stanie.
    A i tak trzeba mieć kupę szczęścia.
    No to próbujemy. http://allegro.pl/kolumny-tonsil-soundfinder-130-i2555204873.html Dowiedz się o stan głośników.
    http://allegro.pl/glosniki-kolumny-tonsil-solindfinder-serie-130-i2591917680.html
    http://allegro.pl/unitra-tonsil-zgc-40-8-581-kolumny-lodz-glosniki-i2606869512.html
    Tyle znalazłem. Pamiętaj o tym co pisaliśmy. Nie rozkręcaj wzmacniacza na full. Nie przekraczaj clipu, bo spalisz każdy zestaw.
    Oczywiście żadne imprezy na tych zestawach, w grę nie wchodzą.
    filip127
    Level 9  
    Ej a takie by pasowały do pionnera: Link
    wariato
    Level 43  
    Nie. To jakieś przerabiane kolumny.
    filip127
    Level 9  
    Ale ja nie chce płacić nie wiadomo ile za kolumny.

Takie:Link