Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować domowy serwer

06 Wrz 2012 20:32 10542 58
 • #31
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #32
  Tommy82
  Poziom 40  
  Znaczy się co? chcesz mieć skrzynkę powiedzmy na Gmailu i te maile mają sie znaleźć na tym kompie?
  To jest teoretycznie do zrobienia starczy klient pocztowy który będzie je ściągał i nie usuwał z serwera.
  Ale własny serwer pocztowy to nie tak hop siup. Serwer bez dobrego anty spamu zostanie w spamie zakopany bardzo szybko. Nawet nie wiesz ile spamu anty spamy operatorów wycinają.
 • #33
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #34
  Tommy82
  Poziom 40  
  Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć.
  Mam wrażenie ze nie do końca wiesz.
  Bo ogólnie podeszłaś do tego od złej strony. Najpierw się zastanawia co chcesz na sprzęcie postawić a potem można iść na zakupy. To jest kwestia tego żeby najpierw ustalić na jakie czynniki należy płożyć akcent.

  Nie wstawiałbym serwera z backupem w pracy bo Ci go sprzątaczka mopem załatwi albo Ci go ktoś po prostu ukradnie.

  Jak to serwerownia z prawdziwego zdarzenia to tam się jednak serwery montuje w szafach. Z kompa w serwerowni będziesz mieć lichy backup bo co najmniej ograniczony transferem. Ale za to bezpieczny.
  I tak dalej to są właśnie problemy które trzeba przemyśleć najpierw

  Jak masz informatyków w pracy z serwerownią to do nich idź i przedstaw problem.
  Tobie jest potrzebne w zasadzie konto na serwerze. A nie serwer.
  Pogadaj z ludźmi od Ciebie z pracy jak są jacyś w miarę normalni to Ci w ten czy inny sposób pomogą nawet w konfiguracji tego co już masz bo jak poszłaś tą drogą to może już za daleko żeby zawracać, jednak lepiej jak pewne rzeczy zrobi ktoś kto ma o tym pojęcie szkoda życia na odkrywanie ameryki.

  Na samą pocztę to lepiej kupić domenę i konto w komercyjnej firmie. Ja mam takie co mi samo ściąga maile z innych kont a do tego info o mailu na telefon dostaje od razu.

  A serwetek w domu się zawsze przyda.
 • #35
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #36
  tzok
  Moderator Samochody
  RAID można postawić programowo, zresztą tanie kontrolery też de facto tworzą soft-RAID. Nad kwestią backupu poczty z zewnętrznego serwera nigdy się nie zastanawiałem, ale na pewno jest to wykonalne. Do backupu danych to najłatwiej przez SMB albo klienta RSync i np. BackupPC - ładne przyrostowe/różnicowe backupy, z zachowaniem historii (nie tylko ostatnia kopia) a jednocześnie nie zajmujące niewiadomo ile miejsca.

  Z zakupem płyty, moim zdaniem się pospieszyłaś, spokojnie można było kupić "za grosze" Athlona64 albo Celerona 430/440. Jedna ważna rzecz nie polecam dysków WD Caviar serii Green do pracy w RAID, choć obecnie są już rozwiązania pozwalające wyłączyć mechanizm automatycznego parkowania głowic lub wydłużyć czas po jakim są parkowane (WDIDLE3 dla Windows oraz idle3ctl dla Linuksa) lub "odpytujące" dysk co 7s uniemożliwiając mu zaparkowanie głowic (wdantiparkd dla Linuksa), który wykańczał te dyski.

  Jeśli chodzi o domenę to musi ona być hostowana na co najmniej 2 serwerach i zazwyczaj wykupuje się już z hostingiem domeny (nie mylić z hostingiem usług, np. www). Jedną z najtańszych oferm ma chyba Masternet. Mając wykupioną i utrzymywaną na zewnętrznym serwerze domenę można uruchomić na własnym komputerze usługi pocztowe (POP3, SMTP, IMAP - np. DOVECOT) oraz www (HTTP - np. APACHE2).
 • #37
  Tommy82
  Poziom 40  
  Po pierwsze jak widzisz to rozwiązanie żeby maile tam trafiały zanim trafią na komputery.
  Po drugie masz stałe IP?
  Po trzecie Raida zawsze można zrobić softwarowego.
  Tylko ze to jest kolejny dysk który będzie żarł prąd przez najbliższe kilka lat.
  To wszystko jest kwestia akcentów na pewne szczegóły.
  Serwer domowy powinien być jak najmniej prądożerny i jak najcichszy. Bo To ty go będziesz słuchać i ty za prąd płacić.
  Serwer backupowy a w przyszłości pocztowy powinien być bezpieczny przede wszystkim.
  I to naprawdę jest pytanie do Ciebie co jest dla Ciebie priorytetem.
 • #38
  tzok
  Moderator Samochody
  Tommy82 napisał:
  Po pierwsze jak widzisz to rozwiązanie żeby maile tam trafiały zanim trafią na komputery.
  Warunek jest taki, że komputery pozostawiają wiadomości na serwerze i/lub korzystają z IMAP zamiast POP3.

  Chyba, że chodzi po prostu o backup plików-baz maili (z Outlooka/Thunderbirda) z komputerów końcowych.
 • #39
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #40
  tzok
  Moderator Samochody
  Można zrobić też tak, że Twój serwer ściąga pocztę z Twoich kont pocztowych a Ty odbierasz ją wyłącznie ze swojego serwera...

  RAID 1 (Mirror) wymaga dwóch identycznych dysków, a pojemność macierzy jest równa pojemności jednego dysku. Bardziej efektywny jest RAID 5 ale potrzeba do niego co najmniej 3 dysków (pojemność macierzy zbudowanej z N jednakowych dysków jest równa pojemności N-1 dysków).

  W sumie to mam serwer backupu na Caviarach Green (4x3TB) i działa bezproblemowo ale trzeba było wyłączyć mechanizm IntelliPark.
 • #41
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #42
  tzok
  Moderator Samochody
  Serii RED nie znam ale z tego co piszą są stworzone specjalnie z myślą o dyskach sieciowych, więc powinny się idealnie nadawać. Różnica w poborze energii minimalna, a nie trzeba nic kombinować.

  A jaki problem używać np. Outlooka tylko co jakiś czas archiwizować stare maile do osobnego "folderu poczty", każdy "folder poczty" może mieć przypisany swój osobny plik PST na dysku.
 • #43
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #44
  tzok
  Moderator Samochody
  To jest kontroler SAS (Serial Attached SCSI) nie SATA... poza tym większość nowych płyt ma taki niby sprzętowy RAID. Pozostałbym jednak przy soft-RAIDzie.

  System - Debian, Ubuntu Server albo jak Cię stać to Windows Server... desktopowe Windowsy niezbyt się nadają na serwer, zwłaszcza mając w perspektywie uruchomienie serwera pocztowego i www.

  Mam dwa takie serwery (testowy na Athlonie64 i "produkcyjny" na Core i3) i obydwa pracują pod kontrolą Ubuntu Server x64, obydwa są komputerami bez podłączonych monitorów i klawiatur - tylko konsola dostępna przez SSH i narzędzie do zarządzania przez www (WebMin).
 • #45
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #46
  tomekgl
  Poziom 15  
  Nie ma co komplikować problemu, luźne spostrzeżenia z ostatnich kilku postów:
  1) lepiej złożyć software'owy mdraid pod Linuksem niż pchać się w jakieś lowendowe kontrolery RAID, SAS sobie odpuść - dużo IOPSów, wysoka niezawodność, ale w domowych warunkach cena raczej przebija zalety
  2) wszystkie procki które rozważasz będą się przez 90% czasu nudzić, weź najbardziej energooszczędny - koszty energii, cisza, niska temperatura -> większa trwałość elementów
  3) jeżeli bierzesz dyski typu green do raida, pamiętaj aby wyłączyć ich 'zieloność' (parkowanie głowicy)
  4) w opisie płyty jest: SATA: 4x SATA2 Ports; 2x SATA3 Ports - możesz podpiąć 6 dysków, o ile masz czym je zasilić i schłodzić
  5) 3 dyski w ciasnej obudowie mogą się troche grzać, ale reszta (CPU+rRAM+płyta) raczej pozostaną chłodne przez większość czasu
  6) to co chcesz robić (backup poczty) załatwia program fetchmail+procmail w komplecie z np postfiksem i dovecotem, możesz sciągać pocztę z różnych kont co np minutę i ją archiwizować. Można wystawić ten backup (czyli w zasadzie zwyczajną skrzynkę pocztową) po protokole IMAP/POP lub zrobić z nim cokolwiek, w tym przesłać dalej na inne konta. Wątpie abyś doszła do jakiegoś limitu maili (w fetchmailu ID maili są zapisywane aby nie pobierać duplikatów) który spowoduje problemy.
  Nie wiem ile to jest dla Ciebie "dużo emaili", widziałem instalacje na kilkanaście TB poczty per serwer obsługiwanej przez Dovecota (serwer IMAP/POP) i nie jest to dużo (taki gmail ma więcej). Widziałem też MS Exchange z problemami egzystencjonalnymi z mniejszą ilością (pewnie wynik konfiguracji).
  7) jeżeli chcesz postawić serwer pocztowy, żeby nie kombinować za bardzo (bo da się i bez poniższych warunków), potrzebujesz własne statyczne IPv4 z klasy nieprywatnej, nieblokowany port 25 przez dostawcę i domenę z wydelegowanym rekordem MX
  8) możesz też na tej maszynie robić backup danych z klientów pocztowych (jako uzupełnienie) jest do tego troche programów
  9) system - dowolny Linux, da się na dowolnym *nixie - powyższe programy są na Solarisie,*BSD, jednak sugerowałbym coś popularniejszego (Centos, Ubuntu) ze względu na support
  10) Windows Home Server brzmi mniej więcej jak Ferrari F50 Outlander Cross Country (oczywiście to moja prywatna opinia ;) )
 • #47
  tzok
  Moderator Samochody
  Windows Home Server to raczej nieudany eksperyment Microsoftu, miałem na myśli pełny Server 2008 R2, choć na takie potrzeby może by wystarczył i ten "cudak".

  Problem z mailami jest bardzo niestandardowy, nadal nie wiem czy mają być backupowane wprost z serwerów pocztowych czy z klientów poczty na komputerach.

  Płyta obsłuży 4 dyski w trybie SATA2 i 2 w trybie SATA3, czyli w sumie 6... ale przejście z danymi z RAID-1 na RAID-5 poprzez dołożenie kolejnego dysku, z tego co wiem, jest praktycznie niewykonalne. RAID-5 można rozszerzać w miarę bezproblemowo, zwłaszcza jeśli korzysta się z LVM.

  Na takie zastosowanie 8GB to aż nadto, by nie powiedzieć, że dużo za dużo.

  Testowy serwer zbudowałem ze złomu i uczyłem się na nim obsługi Linuksa... Tobie radzę to samo. Dopiero jak sobie przećwiczysz stawianie RAIDa, konfigurację LVM i ogólnie obsługę Linuksa, Samby to brałbym się za zakupy.

  W "produkcyjnym" serwerze sam system jest na osobnym dysku, RAID jest tylko na dane użytkownika i backupy, czyli w sumie jest 5 dysków.

  tomekgl napisał:
  możesz sciągać pocztę z różnych kont co np minutę i ją archiwizować
  Co minutę to trochę przesada, niektóre darmowe serwery mogą za coś takiego dać czasowego bana... niemniej podejście jako takie chyba jedyne możliwe i słuszne.
 • #48
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #49
  jurek.adam
  Poziom 43  
  4 GB ram wystarczy. Na nowym sprzęcie wszystkiego się nauczysz, jest mnóstwo poradników po polsku, w razie wątpliwości dopytasz. Ubuntu to dobry wybór, popularna dystrybucja i dobre polskie forum: http://ubuntu.pl/forum

  RAID 1 zrobiony przez mdraid wystarczy, przesada niepotrzebna, zwłaszcza na początku.
 • #50
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #51
  tzok
  Moderator Samochody
  wyrobekj napisał:
  Co do formy backupu to nie wiem jaką wolę - optymalnie taką żeby zapisywały się zarówno emaile otrzymane jak i wysłane. Proszę o podpowiedź jak to zrobić. Jeżeli program pocztowy będzie tylko ściągał wiadomości z serwera to będę mieć tylko kopię wiadomości przychodzących. Bardzo by było dobrze gdyby kopia dotyczyła też wiadomości wychodzących ode mnie.
  To nadal są 3 możliwości - albo wszystko wysyłasz przez swój serwer, albo korzystasz z poczty przez IMAP, albo backupujesz pliki danych programów pocztowych ze swoich komputerów. Jeśli Twoje serwery poczty obsługują IMAP to będzie to najwygodniejsze rozwiązanie ale konieczna będzie zmiana konfiguracji programów pocztowych na komputerach i nie zbackupujesz wiadomości wysłanych dotychczas przez SMTP (to jest możliwe tylko przez backup plików z komputerów).
 • #52
  tomekgl
  Poziom 15  
  Pocztę wysyłaną można obsłużyć przez tzw. SMTP smarthosta. Postfix może działać w takim trybie. Zakładam, że nie masz na razie własnej domeny, więc nie może on sam wysyłać poczty w świat, ale musi się autoryzować do konta u providera - inaczej mogłyby się pojawić problemy przy SPF. Więc konieczna jest na serwerze baza haseł do każdego z obsługiwanych kont, czasami wystarczy jedno - zależy od konfiugracji dostawcy.
  Wtedy w programie pocztowym ustawiasz serwer SMTP na ten swój i wszystko bangla.

  BTW, problem w ogóle nie istnieje przy konfiguracji opartej o IMAP (po stronie Twojego serwera, u dostawcy może to dalej być POP), wtedy mail zapisuje się w .Sent, niezależnie którędy został wysłany.
 • #53
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #54
  Maxior.pl
  Poziom 12  
  Witam. Ostatnio szukam płyt pod domowe zastosowanie NAS i trafiłem na coś takiego: http://www.msi.com/product/server/MS-S0031.html. Chciałem się dowiedzieć co sądzicie o tej płycie w roli domowego serwera plików (ma złącze PCI-E x1 wiec z kartą WIFI za router mógłby robić :P)?

  Jak zbudować domowy serwer
  Niestety nigdzie na internecie nie znalazłem sklepu internetowego gdzie można by nabyć tą płytę główną co za tym idzie nie wiadomo jak z ceną.
 • #55
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #56
  tzok
  Moderator Samochody
  Włączanie i wyłączanie o określonej godzinie można zrealizować całkowicie programowo. Jeśli BIOS płyty nie obsługuje włączania w/g zegara to można się ograniczyć do usypiania do RAM - to musi działać.
 • #57
  grzemach
  Poziom 21  
  @wyrobekj,
  rozumiem, że jest to stacjonarny. W większości z nich, jest opcja co zrobić gdy prąd pojawi się znowu w gniazdku (czyli nie było a nagle jest). Można ustawić aby się włączał.
  Można również (jeśli to linux) zrobić skrypt bash który pobierze maile, po czym sam się wyłączy.
  Wtedy po powiedzmy godzinie (wyłączony komputer i tak nie potrzebuje dużo mocy 0,5-5W w zależności od zasilacza) wyłączasz go wyłącznikiem.

  Całość w linuksie można prosto zautomatyzować + wyłącznik czasowy (o którym wspomniałeś)
 • #58
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #59
  tom3kk
  Poziom 19  
  Przypadkiem trafiłem na temat, wtrące pare słow o poczccie.

  @wyrobekj jeśli kiedyś bedzieś mieć swój serwer, czy to dedykowany czy jakaś wirtualna maszynka - możesz pomyśleć o trzymaniu poczty w centralnym miejscu.

  Ja osobiście używam czterech kont e-mail, odkąd mam tablet/smartphona wkurzało mnie to iż były to różne serwery, niektóre tylko POP3 etc. - ogólnie chciałem mieć całą pocztę (odebrane, wysłane, drafty) na wszystkich urządzeniach nonstop, on-line.

  Napisałem sobie prosty soft w PERLu, który co 2 minuty synchronizuje mi wszystkie konta po POP3 do katalogów na mój serwer, poczym te maile wystawiam sobie po IMAP do domu na PC, tablet, telefon.
  Tym sposobem mam wszystko to co chciałem, gdyż wszystkie urządzenia 'ciągną' z jednego miejsca/hosta.
  Jeśli szukasz czegoś prostego, to wystarczy postawić fetchmail w cronie i tyle.

  Do tego taka konfiguracja jest super, gdyż:
  - cała poczta w jednym miejscu, z dotępem do systemu plików, pełny dostęp
  - w moim przypadku cała moja poczta podlega pod dzienny, tygodniowy, miesięczny backup, który jest rozsiewany pod róznych hostach w róznych miejscach świata

  Oczywiście cały czas mam nową pocztę, nie musze ręcznie zaciagąć wszystkiego po kolei na wszystkich urządzeniach.