Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor BF241 (wspólna baza) dobór elementów do prawidłowej pracy.

31 Sie 2012 08:10 3654 7
 • Poziom 7  
  Witam szukam pomocy w wyliczeniu rezystorów niezbędnych do prawidłowej pracy tranzystora w następującym układzie:

  Tranzystor BF241 (wspólna baza) dobór elementów do prawidłowej pracy.

  Widać że jest to układ o wspólnej bazie i obliczenia robi się tak samo jak dla układu o wspólnym emiterze. Rezystory Re1 i Re2 tworzą dzielnik napięcia pytanie jakie napięcie powinny podawać na bazę? Czy ma być to minimalne przy jakim tranzystor przewodzi? Jak dobrać rezystancję obciążenia emitera? Decyduje ona o prądzie jaki popłynie przez kolektor pytanie jakie wartości dobrać. Chciałbym abyście pomogli mi to wyliczyć ( bo interesuje mnie jak to zrobić dobrze) a nie podali gotowe wartości.
 • Poziom 21  
  "Szukajcie a w koszu nie wylądujecie"
  Poczytaj sobie

  Dodano po 1 [minuty]:

  W cz.16 jest opisane projektowanie wzmacniacza OE. Polecam jednak cały cykl
 • Poziom 7  
  Tego mi było trzeba. Miałem do czynienia już z tym kursem jednak jakoś część 16 umknęła mojej uwadze. Ukłony w twoją stronę ;-)
 • Poziom 38  
  whyki napisał:
  "Szukajcie a w koszu nie wylądujecie"
  Poczytaj sobie

  Dodano po 1 [minuty]:

  W cz.16 jest opisane projektowanie wzmacniacza OE. Polecam jednak cały cykl


  A to jest wzmacniacz w układzie OE?
  Zresztą w pytaniu jest sformułowanie "wspólna baza".
  Nie bez znaczenia jest tu pasmo wzmacniacza.
 • Poziom 18  
  Przygotowałem wstępne obliczenia. Zaznaczam że zamiast rezystora Rc użyty będzie dławik ponieważ układ będzie pracować na dużej częstotliwości rzędu 100 Mhz. Jego rezystancja z tego co wiem dla prądu stałego jest praktycznie znikoma dlatego przyjąłem ją jako 50 ohmów. Układ zasilany jest 3V ponieważ nie potrzebuję dużego wzmocnienia a także chcę aby "bateryjka" zajmowała małą ilość miejsca.

  Tranzystor BF241 (wspólna baza) dobór elementów do prawidłowej pracy.

  Czy jest ok?
 • Poziom 38  
  Nie.
  Wzmocnienie liczone z Rc/Re będzie baardzo uproszczone, ale i to dopiero gdy użyjesz impedancji Zc a nie Rc. Bo przecież masz tam dławik.
  Zbyt duży Ic - załóż ok. 3mA.
  Przy Re=10ohm jaka będzie impedancja wejściowa? - będzie wyznaczona przez Re i tak niska wartość będzie bardzo obciążać źródło sygnału. Praktycznie zwarcie. Re o rząd wielkości za małe - tu trzeba co najmniej kilkaset ohm.
  Jeśli zależy Ci na baterii - dlaczego tak niskie oporności dzielnika bazy? W sumie zaprojektowałeś pobór prądu ok. 30+30=60mA, a powinien być rzędu kilku mA.
  Pooglądaj sobie stopnie wzm. wcz. w radioodbiornikach FM (głowice FM).
 • Poziom 21  
  Marekzi - nie wiem czy czytałeś te artykuły, ale jest tam opisane krok po kroku jak dobrać punkt pracy tranzystora w układzie potencjometrycznym. Kolega Prociomen prosił o wyjaśnienie sposobu doboru elementów, nie o gotowca, a w tym cyklu tranzystory i wzmacniacze tranzystorowe są dość szczegółowo opisane.

  Prociomen - to że w kolektorze będzie dławik, nie znaczy ze nie możesz tam dać też rezystora. Ustalenie statycznego punktu pracy to jedno, a drugie to jak układ będzie pracował na tych 100MHz. Poza tym takie częstotliwości to już nie jest zabawa - trzeba wziąć pod uwagę specyficzne własności tranzystora (choćby pojemności złącz). Poszukaj sobie schematów starych radioodbiorników - tam stopnie wejściowe są na tranzystorach w układzie OB. Zobaczysz jak dokładnie są zbudowane.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Tu jest kawałek "Amatora.
  "Tranzystor BF241 (wspólna baza) dobór elementów do prawidłowej pracy.
  Jak widać wzmacniacz nie składa się z 6ciu elementów.
 • Poziom 18  
  Dokonałem obliczeń i zaprojektowałem prosty układ. Umieszczam całość w załączniku. Bardzo prosił bym przyjrzyjcie się całości i dajcie znać czy wyniki są dobre abym mógł zamówić niezbędne elementy i całość zlutować.